20.8 C
Скопје
24. јули 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Битиќи во Битола: За 4 години креиравме 90.000 илјади работни места, стигнавме до просечна плата од скоро 29.000 денари

CENTAR MKD
„За да гледаме во иднината, треба да знаеме каде бевме.. Паметите во 2016 година зборевме дека државата е заробена. Само еден податок, беа потрошени 250...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Пораст на бројот на заразени – денеска нови 36 случаи на коронавирус

CENTAR MKD
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи...
Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со СДСМ платите растат многу побрзо, ВМРО-ДПМНЕ знае само да се расфрла со празни ветувања

M T
Реакција на СДСМ на соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: За разлика од ВМРО-ДПМНЕ која само ги манипулира граѓаните со празни ветувања, СДСМ со своите конкретни и ефикасни...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Анкетите потврдуваат дека СДСМ е убедлив фаворит кој го има најдоброто, нереформираното ВМРО-ДПМНЕ нема доверба од граѓаните

M T
Соопштение на СДСМ: Анкетата на Брима е вистинска потврда дека граѓаните ги препознаваат одговорните, државнички политики на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев. СДСМ има...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев се договори со Ахмети, СДСМ и ДУИ заедно на избори

CENTAR MKD
-Имав одличен состанок со коалицискиот партнер и претседател на ДУИ, Али Ахмети. Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори....
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Почина скопјанец, а 17 се новозаразени

CENTAR MKD
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.896 тестирања, а регистрирани се 17 нови случаи...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Богданка Кузеска: Анкетите потврдуваат – СДСМ го има најдоброто, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

M T
Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ: Анкетата на Брима докажува дека граѓаните ги препознаваат исправните, државнички политики на СДСМ предводена од претседателот Зоран Заев....
Македонија ТОП ВЕСТИ

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

M T
Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето од селото Сопот,...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и силна главоболка

M T
Јордан Камчев вчера пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба. Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев во затворот имал гушење, голема...
Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Растот на просечната плата од 8,8 отсто е потврда за успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ

M T
Соопштение на СДСМ: Официјалните податоци од надлежни институции ја потврдуваат успешноста на мерките и политиките на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев. Последните...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев го најави економскиот форум за регионалан соработка меѓу Македонија, Србија и Албанија во Скопје на 29. јули

CENTAR MKD
Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев: Утрово имав продуктивен состанок посветен на подготовките за Економскиот форум за регионална соработка, кој заедно со претседателот на Србија,...
++ Македонија ТОП ВЕСТИ

Спасовски од Пробиштип: Кога ја презедовме власта одлучивме храбро да ги решавме проблемите, наместо да владееме популистички

CENTAR MKD
„Имавме две опции кога ја презедовме власта – едната беше да работиме популистички и секогаш друг да обвинуваме за немањето успеси, а другата беше да...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Влада: Личната употреба на канабисот не е кривично дело

CENTAR MKD
Сегашните одредби од Кривичниот законик (КЗ) предвидуваат дека кривично дело е пуштањето во промет и продажбата на канабис и на другите опојни дроги, појаснуваат од...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Николовски: Kонфискацијата на имот и противправно стекната имотна корист се императив за истерување на правдата до крај

CENTAR MKD
Времето на неказнивост, избегнување на правдата, изигрување на законите, полека но сигурно станува минато, kонфискацијата на имот и противправно стекната имотна корист се императив за...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Николовски: Со Новата Стратегија за зајакнување на капацитетите за финансиски истраги и конфискација на имот ги зајакнуваме институционалните капацитети за водење финансиските истраги и конфискација на имот

CENTAR MKD
Новата Стратегија за зајакнување на капацитетите за финансиски истраги и конфискација на имот предвидува потикнување на проактивноста на институциите вклучени во финансиските истраги, со што...
Бизнис ТОП ВЕСТИ

Даниела Колева: Раст на просечната плата од 8,8 отсто, македонската економија е стабилна и развојна

M T
Прес-конференција на Даниела Колева, пратеничка на СДСМ: Економските политики на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев даваат реални резултати потврдени со официјални економски...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ужас: Падна обвинение за тренер за џудо кој вршел полови дејствија врз ученички

CENTAR MKD
Основното јавно обвинителство Прилеп до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 46 години кое го товари за сторени кривични дела...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев и СДСМ го оддржуваат водството пред Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ на изминатите анкети

CENTAR MKD
На прашањето „Доколку денеска се одржат парламентарни избори, за која политичка партија ќе гласате“ 18,9 отсто од испитаниците одговориле дека ќе гласаат за СДСМ, додека...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ ќе победи на локалните избори, вели анкетата на „Брима“

CENTAR MKD
Очигледно е дека партиите се веќе влезени во трка за локалните избори наесен, а за тоа сведочат теренските активности, трибините и презентирањето на изборните платформи,...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: СДСМ и претседателот Зоран Заев со најголема доверба од граѓаните покажа анкетата на „Брима“, продолжуваме да работиме посветено и одговорно за државата

M T
Соопштение на СДСМ: Одговорните, државотворни политики на СДСМ се препознаени од граѓаните и тоа е потврдено со бројни испитувања на јавното мислење од релевантни агенции....