Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » вакцина

Tag : вакцина

Коронавирус Centar Свет

„Раната вакцинација би избегнала илјадници жртви“

CENTAR MKD
Благодарение на вакцинацијата против ковид 19 во Италија, во првите два месеци од оваа година беа избегнати 4.000 смртни случаи, а ако масовната имунизација започнеше...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Вакцинацијата против грип помага и против корона – Постојат неколку објаснувања

CENTAR MKD
Познато е дека вакцинацијата ја зголемува отпорноста кон други инфекции. Една студија покажа дека до одреден степен може да се каже дека вакцинираните луѓе полесно...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Пановски: Смртноста од „Фајзер“ е поголема отколку од „АстраЗенека“

CENTAR MKD
– Оваа вакцина чини 4,5 долари, тоа е десет – единаесет пати помалку од останатите што се нудат и кај нас. Компанијата работи без профит...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Филипче вели дека нема потреба од руската вакцина

CENTAR MKD
Во овој момент нема да правиме ништо конкретно кон ниту еден друг извор на вакцини, рече министерот за здравство, Венко Филипче прашан за евентуална нарачка...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

„Ковакс“ го објави планот: Познато е колку вакцини ќе добие Македонија и кога тие би пристигнале

CENTAR MKD
Механизмот „Ковакс“ го објави планот за дистрибуција на вакцини против Ковид-19 што се однесува на земјите во развој, според кој, до средината на годината, 145...
Коронавирус Centar Во тренд...

Вакцината на „Астра зенека“ ефикасна и против новиот коронавирус

CENTAR MKD
Британскиот производител на лекови „Астра зенека“ соопшти дека нивната вакцина против Ковид-19 треба да биде ефикасна против новиот вид коронавирус додавајќи дека во тек се...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Од утре почнува вакцинацијата против коронавирус во Србија

CENTAR MKD
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека вакцинирањето со вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот ќе почне утре. „Овие вакцини ги набавивме билатерално, независно. Ние сме...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Директорот на Бајонтек: Вакцината ќе биде ефикасна и против новиот вид коронавирус

CENTAR MKD
Шефот на Бајонтек, Угур Сахин, е убеден дека вакцината против коронавирус на неговата компанија ќе дејствува и против новиот вид вирус регистриран во Велика Британија....
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Германија почнува со вакцинирање за 10 дена, први на ред се старските домови

CENTAR MKD
Германија планира да почне кампања за вакцинација против Ковид-19 на 27 декември, а први на ред се домовите за стари лица, објавија денеска властите. „Сојузниот...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Симптоми кои можат да се јават по вакцинацијата со „Спутник V“

CENTAR MKD
Граѓаните на Москва, кои веќе почнаа да се вакцинираат со руската вакцина против коронавирус „Спутник V“, добиваат упатства за пациенти, како и потврда за извршена...
Коронавирус Centar

Оксфордската вакцина ефикасна до 90 проценти, а ќе чини само 3 долари

CENTAR MKD
Вакцината против коронавирус, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека“, ќе чини меѓу три и четири долари, објави денес британски „Телеграф“. Тестирањето...
Коронавирус Centar Во тренд...

„Кантас“ ќе прима само патници вакцинирани за Ковид-19 на меѓународните летови

CENTAR MKD
Извршниот директор на австралиската авиокомпанија „Кантас ервејс“ изјави дека неговата компанија планира да бара сите меѓународни патници да бидат вакцинирани против Ковид-19 пред да се...
Коронавирус Centar Свет

„Јас сум првиот кој самоуверено ќе каже кога светот се враќа во нормала“ – професор од Оксфорд со позитивни вести

CENTAR MKD
Светот со пандемијата коронавирус се бори веќе 11 месеци, а она што сите го исчекуваме е престанокот на користење на заштитните маски и слободното дишење...
Коронавирус Centar Во тренд...

Шефот на тимот на Оксфорд: Мали се шансите вакцината да биде спремна пред Божик

CENTAR MKD
Вакцината за коронавирус сè уште не е одобрена, но постојат две главни цели во доцните клинички испитувања. Директорот на групата истражувачи во Оксфорд вели дека...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Британија почна забрзан процес за одобрување на вакцината на Оксфорд

CENTAR MKD
Фармацевтската компанија „AstraZeneca“ денес објави дека британскиот здравствен регулатор (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) започнал забрзан преглед на вакцината против коронавирус. Вакцината на „AstraZeneca“...
Коронавирус Centar Во тренд...

Кејт Бингам: Првата генерација на вакцини против Ковид-19 веројатно нема да биде ефикасна за сите луѓе

CENTAR MKD
Првите вакцини против новиот коронавирус веројатно ќе бидат нецелосни и веројатно нема да бидат ефикасни за сите луѓе, рече Кејт Бингам, која ја предводи британската...
Коронавирус Свет

Вакцинацијата чини 6-7 долари за лице, Индија издвои 7 милијарди долари за заштита на населението

CENTAR MKD
Владата на Индија издвои околу 500 милијарди рупии (7 милијарди долари) за вакцинирање на втората по големина нација во светот, дознава „Блумберг“. Парите издвоени досега...
Коронавирус Свет

Неколку илјади дози вакцини против Ковид-19 пристигнаа во Венецуела од Русија

CENTAR MKD
Неколку илјади дози вакцина и лекови против Ковид-19 од руско производство пристигнаа во Венецуела, соопшти претседателот на Венецуела, Николас Мадуро. „Антивирусниот лек ‘фавипиравир’ пристигна од...
Коронавирус Свет

Третата руска вакцина против коронавирус пристигнува во декември

CENTAR MKD
Клиничките испитувања на третата руска вакцина против коронавирус, што ја развива научниот центар „Чумаков“ на Руската академија на науките, ќе бидат завршени до декември, изјави...
Коронавирус Свет

Вакцина за кралицата Елизабета Втора на 94-годишна возраст

CENTAR MKD
Според експертот на британската влада, кралицата може да помогне во полемиките, дезинформациите и стравот што постојат за вакцината против коронавирус. Претходните денови светските медиуми пишуваа...