Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

MeteoCentar

Почнаа пообилни врнежи на дожд: УХМР издаде метеопредупредување – дождот на некои места ќе премине во снег

Во недела ќе биде облачно со пообилни врнежи од дожд (понекаде над 20л/м2). Врнежите на планините ќе бидат од снег, а на повисоките места особено во западните делови и на североистокот повремено ќе преминуваат од дожд во снег. Дневните температури преку денот нема многу да се покачат и ќе се пониски и за повеќе од десетина степени од денешните.…
Прочитај повеќе...

Времето драстично се менува – УХМР најавува дожд, грмежи и снег

Утре облачноста ќе се зголеми, попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, а ќе има и услови за ретки грмежи. Во недела врнежите ќе бидат пообилни (над 20л/м2) и поради заладувањето на планините и на некои повисоки места ќе бидат од снег. За време на викендот ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер и дневната температура од недела…
Прочитај повеќе...

УХМР со метео предупредување: Од утре невреме во Македонија, доаѓаат дожд и снег

Утре попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, а ќе има и услови за ретки грмежи. Во недела под влијание на влажна и постудена воздушна маса врнежите ќе бидат пообилни (над 20л/м2) и на планините и на некои повисоки места ќе бидат од снег. За време на викендот ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер и дневната…
Прочитај повеќе...

Уште денеска топло, па голема промена: Обилни врнежи од дожд низ Македонија, се најавува и снег на повисоките места

Денеска ќе се задржи сончево и значително топло време. Во сабота облачноста ќе се зголеми, а попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд. Во недела врнежите ќе бидат пообилни и поради заладување на планините и на некои повисоки места ќе бидат од снег. За време на викендот ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Од понеделник…
Прочитај повеќе...

Драстично затоплување со температури од 25 степени, па пресврт со дожд и снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Во следните два дена времето ќе биде сончево и значително потопло што ќе услови нагло топење на снежната покривка на планините. Во сабота облачноста ќе се зголеми, а попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд. Во недела врнежите ќе бидат пообилни и поради заладување на планините и на некои повисоки места ќе бидат од снег. За време на…
Прочитај повеќе...

Големи пресврти со времето: Четврток и петок многу топло – од недела снег и дожд

Во наредните денови времето ќе биде стабилно, суво и потопло, особено топло ќе биде во четврток и петок. Во сабота облачноста ќе се зголеми, а во недела и понеделник ќе има врнежи од дожд, а на планините од снег. Прогноза за 12.03.2020 Минимална температура: -4°C до 4°C Максимална температура: 15°С до 22°C Сончево и потопло со слаб до умерен…
Прочитај повеќе...

Од среда драстично затоплување – Метеоцентар со детална 4 дневна прогноза

Времето утре ќе биде облачно и свежо со врнежи од дожд, пообилни во источните делови. На планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег. Потоа, од вторник во текот на денот ќе настапи стабилизација на временската состојба, а од среда и со значителен пораст на дневната температура. Прогноза за 10.03.2020 Минимална температура:…
Прочитај повеќе...

До вторник невреме, па доаѓаат летни температури – Подгответе се за голема промена на времето

Утре ќе се задржи облачно и свежо со врнежи од дожд, со пообилни врнежи во источните делови. Потоа, од вторник во текот на денот ќе настапи стабилизација на временската состојба, од среда и со значителен пораст на дневната температура. Прогноза за 10.03.2020 Минимална температура: 2°C до 7°C Максимална температура: 8°С до 15°C Променливо…
Прочитај повеќе...

Силен ветер, дожд и снег- УХМР со информација какво врме не очекува викендов

Врнежи од дожд во западните и северните делови од земјава се очекуваат од денеска попладне. На планините врнежите ќе бидат од снег. Претпладне времето ќе биде облачно со утринска температура од -5 до 1 степен и дневна од 6 до 17 степени. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер кој краткотрајно ќе засилува долж Повардарието и во крајните западни…
Прочитај повеќе...

Цела недела тмурно и врнежливо: Детална метеоцентар прогноза до крајот на седмицава

Денес ќе има врнежи од дожд, пообилни на места во источните делови (20 до 30 л/м2), локално и во форма на краткотрајно невреме со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утре времето ќе биде променливо облачно, претпладне со повремени врнежи од дожд, на планините од слаб снег. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен северен ветер.…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде ново метео предупредување – Невреме во делови од Македонија

Денес во текот на денот ќе дува умерен, повремено засилен ветер (над 70 км/час) од јужен правец, особено во источните делови. Ноќеска од запад ќе започнат врнежи од дожд кои во текот на ноќта ќе се прошират во поголем дел од земјава. Во текот на ноќта и утре врнежите на места ќе бидат пообилни (20 до 30 л/м2), локално во форма на невреме со…
Прочитај повеќе...

Дожд, ветер и грмежи: Времето се менува, детална прогноза

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со повремени врнежи од дожд. Утре попладне од запад ќе започнат врнежи од дожд кои во текот на ноќта и во среда ќе се прошират насекаде, ќе бидат пообилни и локално проследени со краткотраен силен ветер и грмежи. Утре и во среда ќе дува умерен, повремено засилен ветер…
Прочитај повеќе...

Невреме со обилни врнежи од дожд низ Маекдонија: Детална прогноза за следните 4 дена

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и топло време со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен јужен ветер Прогноза за 02.03.2020 Минимална температура: 1°C до 6°C Максимална температура: 14°С до 21°C Променливо облачно и топло со сончеви периоди, претпладне со услови за локален дожд. Ќе дува умерен јужен ветер.…
Прочитај повеќе...

Невреме и драстичен пораст на температурите: Метеоцентар со детална прогноза за времето

За време на викендот времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од понеделник ќе преовладува променливо облачно и топло време со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен јужен ветер. Прогноза за 02.03.2020 Минимална температура: 1°C до 6°C Максимална температура: 14°С до 21°C Променливо облачно и топло со сончеви периоди,…
Прочитај повеќе...

УХМР издаде ново метео предупредување: Подгответе се за упте поголема промена

Денес времето ќе биде променливо облачно со повремен дожд, на планините од снег, особено во западните делови. Ќе дува умерен до засилен ветер во западните делови од западен, а долж Повардарието од северозападен правец, повремено со брзина од 50 до 70 км/час. Утре ќе се задржи претежно облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините и…
Прочитај повеќе...

Сончево со температура до 21 степен – ќе дува ветер со брзина од 70 км/час

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена, на места значителна облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде ќе достигнува брзина над 70 км/час. Во вечерните часови облачноста ќе се зголеми и во западните делови ќе има локален дожд, на планините снег. Максималната температура ќе биде во…
Прочитај повеќе...

УХМР со вонредна временска: Од утре засилен ветер, а од четврток дожд и снег

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност, ќе дува слаб ветер, а вдолж Повардарието умерен од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 20 степени, информира УХМР. Утре ќе преовладува топло време со засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде на места ќе достигнува и над 70 километри…
Прочитај повеќе...

До среда сонце, потоа нов влажен бран – Дожд и снег низ Македонија

До среда ќе се задржи сончево време со мала до умерена облачност и топло преку денот. Ќе дува умерен до засилен ветер, денес од северен, а потоа од јужен правец. Под влијание на влажен бран во среда кон крајот на денот и во четврток ќе настапи наоблачување со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Ќе дува засилен…
Прочитај повеќе...

Сончево со температури до 16 степени

Времето претпладне студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 16 степени. Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 13 степени.
Прочитај повеќе...

Студ, дожд и снег цела недела низ Македонија – детална прогноза за времето

Во следните денови ќе биде суво со мала до умерена облачност. Утре наутро ќе е доста студено, а потоа утринските малку ќе се покачат. Ќе дува и повремено силен ветер најизразен во понеделник и среда. Од вечерта кон четврток од запад ќе започнат врнежи кои ќе се претежно од дожд, а на планините од снег. Во четврток од изутрина особено во…
Прочитај повеќе...