25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » трета доза
КоронавирусСвет

Франција ќе нуди трета доза три месеци по втората

M T
Француската Висока здравствена управа (HAS) денеска соопшти дека засилувачката доза на вакцината против коронавирус ќе се дава три месеци по втората доза. Новата препорака на...
КоронавирусCentarСвет

Трета доза вакцина наскоро услов за патување?

M T
Холандија и Чешка одлучија да ја следат препораката на Европската комисија за скратување на важноста на сертификатот за ковид на девет месеци, а одлуката треба...
КоронавирусСвет

Грција со ограничувања за лицата над 60 години што не примиле трета доза

M T
На сите граѓани над 60 години во Грција, кои не примиле трета доза вакцина против Ковид-19, ќе им биде забранет влезот во затворени простории почнувајќи...
КоронавирусCentarМозаикВо тренд...

Дали треба да се испитуваат антитела пред третата доза?

M T
Шест месеци по втората доза на вакцината против Ковид, потребна е трета вакцинација, се согласуваат имунолозите. Дали тестот за антитела може да открие кога е...
КоронавирусВо тренд...

ЕМА ќе одлучува за трета доза на „Фајзер“ во октомври

M T
Европската агенција за лекови (ЕМА) може уште на почетокот на октомври да донесе одлука за можна употреба на засилувачка трета доза на „Фајзер/Бионтек“, изјави извор....
КоронавирусМакедонијаТОП ВЕСТИ

Филипче: Трета доза вакцина ќе примат сите постари од 60 години, здравствени работници и имунокомпромитирани пациенти

M T
Согласно препораките на Американска агенција за лекови и ЕМА, како и анализите на кои се работеше во изминатиот период за тоа кои лица треба да...
КоронавирусСвет

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години, покажа израелска студија

M T
Третата доза на вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19, значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа најновата студија на израелските научници....
КоронавирусCentarСвет

Лидерот на СЗО ги повика богатите да не нудат трета доза од вакцината

M T
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус во средата ги повика богатите земји со големи залихи на вакцини против коронавирус да се...
КоронавирусСвет

Србија – вакцинираните со „синофарм“ имаат најслаб имунитет, потребна е трета доза

M T
Луѓето кои ја примиле вакцината на кинескиот производител „Синофарм“ имаат најслаб имунитет, изјави заменик – директорот на Клиничкиот центар во Ниш, Радмило Јанковиќ. Тој кажа...
КоронавирусВо тренд...

СЗО: Трета доза од вакцината не е луксуз, туку потреба

M T
Трета т.н. „бустер доза“ на вакцината против Ковид-19 е начин да се заштитат најранливите, а не луксуз, соопшти денеска Светската здравствена организација. СЗО претходно овој...
КоронавирусСветВо тренд...

ЕУ: Земјите ја користат третата доза на вакцината на сопствен ризик

M T
Земјите од Европската Унија кои ќе одлучат да користат дополнителна трета доза на вакцина против Ковид-19, може да се соочат со правни проблеми, бидејќи Европската...
КоронавирусСвет

Јапонија има доволно вакцини против ковид и за трета доза

M T
Јапонија има доволно вакцини против Ковид-19, кои може да се дадат како засилувачка доза, доколку се донесе одлука за имунизација со дополнителна трета доза на...
КоронавирусСветВо тренд...

„Фајзер“ започна постапка за одобрување на трета доза вакцина во САД

M T
Постапката за целосно одобрување на третата доза од вакцината против ковид, т.н засилувачка доза за постари од 16 години, беше објавено денеска од компаниите „Фајзер/Бионтек“....
КоронавирусСветВо тренд...

Третата доза вакцина 97 отсто ефикасна по 16 дена од примањето

M T
Заштитата од тешка форма на Ковид-19 се зголемува на 97 проценти 16 дена по третата доза на вакцината против коронавирус, објави израелскиот ТВ Канал 12....
КоронавирусСветВо тренд...

СЗО: Да се одложи вакцинацијата со третата доза

M T
Светската здравствена организација објави дека тековните податоци покажуваат дека најранливите групи ширум светот треба да се вакцинираат пред богатите земји да почнат да даваат трета...
КоронавирусСветВо тренд...

На есен трета доза вакцина за постарите и болните во Хрватска

M T
Анализата на антитела на стари лица кои се меѓу првите што се вакцинирани против Ковид-19 од крајот на декември и во текот на јануари ќе...
КоронавирусСветВо тренд...ТОП ВЕСТИ

Третата доза на вакцина значително го намалува ризикот од инфекција, откриваат израелските експерти

M T
Третата доза на вакцината против Ковид-19 на компанијата „Фајзер“ значително ја подобри заштитата од инфекција и сериозни болести кај луѓе на возраст од 60 години...
КоронавирусСвет

Бајден и првата дама на САД ќе примат трета доза вакцина против ковид

M T
Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека тој и првата дама Џил Бајден ќе ја добијат третата доза од вакцината против Ковид-19, со цел да го...
Свет

Од денеска во Србија достапна трета доза вакцина против Ковид-19

M T
Од денеска во Србија започнува примената на третата доза на вакцината против „Ковид-19“ објави српската влада. Т.н засилувачка доза може да се даде на секој...
КоронавирусСвет

Во Србија од утре започнува вакцинација со трета доза против Ковид-19

M T
Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, министерка за труд, вработување и социјални работи во Владата на Србија, изјави дека вакцинацијата со третата доза против коронавирусот ќе започне во...