25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » јапонија
Свет

Извршена смртна казна во Јапонија, погубен маж кој убил седум луѓе

M T
Во Јапонија денеска беше погубен маж, кој во 2008 година убил седум луѓе во преполниот трговски кварт во Токио. Министерот за правда Јошихиса Фурукава изјави...
Свет

Атентат врз поранешниот премиер на Јапонија, Шинзо Абе

M T
Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе е застрелан додека држел говор на изборен митинг и се наоѓа во критична здравствена состојба. Абе држел говор на митингот...
БизнисСвет

Јапонија најави проширување на санкциите кон Русија, ќе им го замрзне имотот на 70 компании и поединци

M T
Јапонската влада ќе ги прошири индивидуалните и санкциите во однос на извозот од Русија, изјави премиерот Фумио Кишида на самитот на Г7 во Германија. Според...
Свет

Јапонија побара од жителите на Токио да трошат помалку струја

M T
Јапонската влада денеска ги повика луѓето во Токио и околината да трошат помалку електрична енергија бидејќи ќе има проблеми со снабдувањето со струја поради топлотниот...
Свет

Јужна Кореја, САД и Јапонија: Она што го направи Северна Кореја е сериозна провокација

M T
Неодамнешното севернокорејско ракетно тестирање е сериозна провокација, рекоа високи претставници од Јужна Кореја, Соединетите Американски Држави и Јапонија, повикувајќи го Пјонгјанг да се врати на...
Македонија

Османи во Јапонија: Парламентарната дипломатија клучна за зајакнување на билатералните односи

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на работната посета на Јапонија, оствари одвоени средби со спикерот на Домот на претставници, Хиројуки Хосода и...
Македонија

Османи во дводневна посета на Јапонија, ќе организира и бизнис форум

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Јапонија, на покана на јапонскиот министер за надворешни работи, Јошимаса...
Свет

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтер ја погоди Јапонија

M T
Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди северниот дел на Јапонија. Јапонската метеоролошка агенција соопшти дека епицентарот бил во близина...
Свет

Јапонија ја проширува листата на стоки и технологии чиј извоз во Русија е забранет

M T
Токио ја проширува листата на стоки и технологии чиј извоз во Русија е забранет поради ситуацијата околу Украина, соопшти денеска јапонското Министерство за економија, трговија...
Свет

Јапонија ја прошири листата на санкции против Русија

M T
Министерството за надворешни работи на Јапонија денеска објави проширена листа на нови санкции кои претходно ги објави јапонскиот премиер Фумио Кишида. Санкциите, кои предвидуваат замрзнување...
БизнисСвет

Кишида: Јапонија постепено го укинува увозот на руска нафта

M T
Јапонскиот премиер Фумио Кишида рече дека Јапонија полека го намалува увозот на руска нафта, во знак на единство во напорите на Групата седум светски индустриски...
Војна во УкраинаСвет

Русија ја предупреди Јапонија: Ќе има одмазнички мерки ако поморските вежби со САД се прошират до границите на Русија

M T
Русија ја предупреди Јапонија и се закани со одмазднички мерки доколку заедничките поморски вежби со САД се прошират во близина на источните граници на Русија,...
БизнисСветВо тренд...

Јапонија воведе дополнителни санкции кон Русија: Забранети се и нови инвестиции

M T
Јапонската влада денеска одобри дополнителни санкции против 398 лица и 28 организации од Русија поради инвазијата на Украина. Конкретно, санкциите беа наметнати на претставниците на...
БизнисСвет

Јапонија го забрани извозот на луксузни стоки во Русија

M T
Јапонскиот генерален секретар Хироказу Мацуно рече дека од јапонските компании ќе биде побарано да одбијат да платат во рубли за економските трансакции, особено оние во...
Свет

Австралија и Јапонија им се придружија на земјите кои воведоа мерки кон Русија

M T
Австралија и Јапонија денеска им се приклучија на САД, Европската Унија, Канада и Велика Британија во воведувањето санкции кон Русија, откако Москва ги призна самопрогласените...
Свет

Проблеми во делови од Јапонија поради обилни снежни врнежи

M T
Снегот предизвика метеж во сообраќајот, прекин на летовите, прекин на возовите во централна и западна Јапонија, каде во некои области беа забележани рекордни врнежи од...
Свет

Голем пожар во психијатриска болница во Јапонија, загинаа 27 лица

M T
Најмалку 27 лица загинаа во пожар што зафати психијатриска болница во јапонскиот град Осака. Полицијата се сомнева дека пожарот е подметнат. Официјалните лица соопштија дека...