Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

СДСМ

Заев: Уцени нема да прифатиме, тие јасно испорачаа уценувачка порака, под уцени нема да…

- „Прво за нас граѓаните се граѓани и навистина адресираме исти планови, исти надежи, исти ветувања насекаде, во сите овие наши настапи ако мое обраќање до граѓаните на сите овие трибини или било какви настапи е некаде 30 минути можеби 2 -3…

Спасовски од Шуто Оризари ги повика Ромите да се обединат против ВМРО-ДПМНЕ

Обединете се сите Роми против Мицкоски и обновениот режим кој се потсмева на ромскиот јазик откако ве тегнеа за уши и гласајте за број 3 и сигурност, изјави носителот на втората изборна единица, Оливер Спасовски, кој попладнево е на средби…

Интервју со Бети Рабаџиевска-Наумовска, кандидат за пратеник од коалицијата Можеме:…

Centar интервју со кандидатот за пратеник од СДСМ и коалиција ,,Можеме”-Бети Рабаџиевска Наумовска Во рамките на предизборните претставувања денеска разговараме со Бети Рабаџиевска Наумовска, кандидат за пратеник од Ресен од коалицијата…

(Видео) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски немаат концепт и нудат само обнова на режимот

Оваа изборна кампања повторно јасно и прецизно ја покажа разликата меѓу СДСМ и коалицијата „Можеме“ и ВМРО-ДПМНЕ. Од една страна, е нашиот концепт што води напред, нашата програма и понуда, нашите решенија за граѓаните, кои се темелни,…

(Видео) Димитров: Како што се борев за нашата европска иднина, така сега ќе се борам за…

Јас лично ви ветувам дека битката со криминалот и корупцијата ќе биде следната голема битка. На патот по кој одиме одговорноста е суштина, порача во видеообраќање носителот во изборната единица 1 од коалицијата „Можеме“, Никола Димитров.…

Спасовски: Повисоки плати во образованието и поврзување на сите основни училишта со ултра…

Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски, попладнево имаше средба со просветни работници во општината Бутел. Тој ги истакна политиките на СДСМ и рече дека со новата развојна економија, како што се покачуваат минималната и просечната…

(Видео) Заев: Го распламтивме огнот на македонскиот идентитет

Докажавме дека не само што не згаснал пламенот на македонскиот јазик и идентитет, напротив, го расплативме тој пламен, денес македонскиот јазик е признаен од целиот свет, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната трибина на…

Заев на ТВ Клан: Ги вративме старите долгови, ги зголемивме сите плати, има пари во…

„Како што до сега покажавме дека има пари да ги платиме старите долгови, да ги покачиме платите, да ги покачиме пензиите, ја зголемивме наплатата на даноците, има пари за лекарите, за учителите, укинавме радиодифузна такса, вративме евтина…

Заев на ТВ Клан: За четири години уште 40 отсто повисоки плати за лекарите

„Имаме цело поглавје во нашата програма за Ковид 19. Ние во време на пандемијата покажавме мобилност, професионалност, еден од проектите сега ние да создадеме 33 одделенија за интензивна нега, за да можеме секогаш да сме спремни, дури и по…

Спасовски: Владо Мисајловски и денеска избега од тв дуел – но на 15-ти јули не може…

- Владо Мисајаловски и денеска не се охрабри да дојде на тв дуел не се охрабри да ги спротиставиме нашите концепти, нашиот за новата македонска економија и нивниот обнова на режимот!, напиша Оливер Спасовски од СДСМ. - Го разбирам…

СДСМ со решенија за иднината, ВМРО ДПМНЕ со препишана програма

Предизборната кампања финишира, уште само пет дена остануваат до изборниот молк, а потоа на 15 јули следуваат избори. Што можеа граѓаните да слушнат во изминатите две седмици за да го донесат својот став за кого ќе гласаат. Ако гласачите ги…

СДСМ во кампања за светла иднина, ВМРО ДПМНЕ со полна уста омраза

 Постои драстична разлика во предизборните кампањи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ во пресрет на изборниот ден 15 јули. Изминатите седмици јавноста е сведок дека коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ води позитивна кампања со промоција на…

Стратум: Граѓаните даваат предност на СДСМ, мнозинството се против Заев да коалицира со…

 Со 31 отсто поддршка од гласачите, коалицијата СДСМ – БЕСА води пред ВМРО ДПМНЕ, која има 27 отсто. Гласачите сметаат дека новата влада доколку ја формира СДСМ не треба да стапи во коалиција со ДУИ, покажуваат бројките од предизборната…

Стратум: Коалицијата СДСМ – БЕСА во водство пред ВМРО ДПМНЕ

 Според анкетата на Стратум направена на почетокот на јули коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ има водство со 31 отсто од гласовите на граѓаните. ВМРО ДПМНЕ е на второто место со 27 проценти. Во однос на другите партии за ДУИ би гласале…

Релевантните анкети покажуваат убедлива предност за СДСМ, ВМРО ДПМНЕ се обидува да…

Во последниот период, како што се наближува рокот во кој можат да се објавуваат анкети, политичките партии се повеќе објавуваат анкети од непроверени извори. Во ова води ВМРО ДПМНЕ, кој често објавува анкети без реална поткрепа, од…

Заев за новообјавените “бомби”: Цела деценија се боревме против режим за кој и…

- Сите знаеме кој снимаше, цели 11 години режимот ги прислушуваше своите граѓани, но очекувам да се утврди од каде се и кој ги објавува. СДСМ се што имаше го предаде а доказите ги објавуваше јавно, на говорница, ги доставуваше до…

Интервју со лидерот на СДСМ, Зоран Заев за Centar.mk: Инвестираме 2 милијарди евра во…

Интервју на Centar.mk со претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Господине Заев кампањата е во полн ек, граѓаните ги следат активностите на политичките партии, што би издвоиле од првите десетина дена од кампањата што Вас ви оставило…

Анкетите покажуваат: СДСМ и БЕСА ќе победат на изборите со значителна разлика, ДУИ и ВМРО…

Според анкетата, Коалицијата на Алијансата и Алтернатива има мала предност пред ДУИ. На прашањето: „Која партија ќе победи на изборите“ – 23,8 отсто одговориле дека тоа ќе биде коалицијата на СДСМ и Беса, додека 12,5 отсто мислат дека тоа…

Заев: СДСМ е одговорна власт, 15 јули е конечен, последен и единствен датум за избори на…

Интегрално го пренесуваме обраќањето на лидерот на СДСМ, Зоран Заев: https://www.youtube.com/watch?v=2DTDdmMCt_M&feature=youtu.be Сите сме крајно свесни дека се наоѓаме во исклучително комплициран момент кога мораме да направиме…

Заев: По сила на закон изборите се 22 дена по истекот на вонредната состојба, гласањето е…

Ако не се постигне договор да се измени Изборниот законик, тогаш по сила на закон и устав, изборите се на 5 јули, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања. https://youtu.be/JVcgoJzwVhE Претседателот…