16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » авганистанци
Македонија

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде ќе добијат траен престој

M T
35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција која им обезбеди трајно прибежиште, информираа од Владата. Групата ја сочинуваат...
Македонија

Во Кумановско уапсени Авганистанци кои нападнале и ограбиле Индиец

M T
Во атарот на кумановското село Табановце, полицајци од Регионалниот центар за гранични работи, во соработка со колеги од полициската станица за граничен надзор Сопот, вчера...
Свет

Во Албанија пристигна првата група на Авганистанци, меѓу нив и 11 бебиња

M T
Првата група Авганистанци, 121 од нив, пристигнаа во Албанија рано утрово, а на аеродромот беа пречекани од албанската министерка за надворешни работи, Олта Џачка, како...
Свет

Прогонот не е единствената опасност за Авганистанците

M T
Иако сегашниот приоритет е евакуација на ранливите групи, заканата од глад за милиони Авганистанци е уште еден голем предизвик за земјата. Гладот ​​се заканува со...
Свет

Рама: Ќe примиме 4.000 Авганистанци – јас сум католик, жена ми е муслиманка, а двете деца се православни

M T
Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Си -Ен -Ен рече дека земјата ќе прими околу 4.000 Авганистанци и дека не се работи за религија...
Свет

Митараки: Грција не може да стане порта за влез на Авганистанците во ЕУ

M T
Грција не може да стане порта кон Европската Унија за Авганистанците кои бегаат од конфликтот кој ескалираше во нивната татковина, изјави денеска грчкиот министер за...
Свет

Стотици Авганистанци во еден авион, исплашеното население бара начин да ја напушти земјата

M T
Илјадници Авганистанци се обидуваат да ја напуштат земјата од неделата вечерта, а како најбезбедна зона или т.н. билет за излез од земјата се покажа аеродромот...