Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Дури 121 човек од Јувентус во самоизолација!

Јувентус потврдија дека 121 човек од нивниот тим, вклучувајќи фудбалери, директори, помошен персонал, но и лично претседателот Андреа Ањели се во самоизолација по позитивниот тест на корона вирусот на Даниеле Ругани. Дефанзивецот вчера…

Филипче: Сите сомнителни кои денес беа тестирани се негативни на коронавирус

ФЕЈСБУК СТАТУС НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Министерството за здравство информира дека попладнево на коронавирус се тестирани 4-те лица од Струмица - поврзани со првата пациентка. Нивните тестови се негативни на вирусот. Претпладнево беа тестирани…

Нови 189 мртви во Италија за само 24 часа

Нови 189 мртви за 24 часа во Италија се регистрирани, а како причинител се наведува коронавирусот. Италија или "европскиот Вухан", е најтешко погодена од епидемијата на коронавирусот во Европа. Бројот за заразени порасна од 12.462 на…

Во Италија тројца лекари починале од коронавирус, само во Бергамо има 50 заразени

Во италијанската покраина Бергамо 50 лекари се заразени со коронавирус, а еден од нив починал, соопшти претседателот на Италијанската федерација на здравствените работници, Филипо Анџели. Тој во писмото испратено до премиерот Џузепе…

Велика Британија – До 10.000 луѓе заразени од коронавирус

До 10 илјади луѓе во Велика Британија најверојатно се заразни со коронавиурс, велат официјалните лица, а пренесе британски „Индипендент“. Сите кои ќе покажат симптоми добија насоки да се изолираат во период од седум дена – мерка која е…

Поради мерките за заштита, апел до граѓаните услуги од државните институции да бараат…

Согласно последните насоки и вонредни мерки од Владата во врска со коронавирусот, Министерството за информатичко општество апелира до сите граѓани кои во наредните 14 дена ќе имаат потреба од услуги или различен вид консултации со државните…

Нема докази дека коронавирусот ќе исчезне кога ќе затопли времето

Дали коронавирусот ќе исчезне веднаш штом ќе затопли времето, или барем ширењето на вирусот значително ќе забави, не знаат дури ни светските и домашните научници, пишува „Вечерњи лист“. Покрај тоа, повеќето од нив истакнуваат дека се…

Лекарите во Вухан ги симнаа маските од лице

Последните две привремени болници во Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирус, во кинеската провинција Хубеј, се затворени во вторникот. Тоа значеше и затворање на сите 16 привремени болници за заболени од коронавирус во овој град.…

Работата на кафулињата се ограничува до 18 часот, гостите да седат на оддалеченост од 2…

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за воведување дополнителни мерки како превенција од ширењето на коронавирусот. Меѓу нив е и одлуката кафетериите и рестораните да го скратат работното…

Уапсен Црногорец поради ширење паника дека има 13 лица заразени со коронавирус

Миливоје Брза Брковиќ е уапсен поради ширење паника затоа што на „Фејсбук“ објавил дека веќе има 13 лица заразени со коронавирус во Црна Гора. Полицијата влегла во неговата куќа во населбата Загорич, а потоа и на приватно славење на…

Курц за следната недела очекува 10.000 заразени во Австрија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека за една недела очекува бројот на заразени од коронавирус во Австрија да надмине 10.000. Говорејќи во Долниот дом на австрискиот парламент, Курц рече дека во моментов има повеќе од…

ВИДЕО: Лекарите ги вадат маските во Вухан – коронавирусот е победен, снимка која…

Последните две привремени болници во Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот во кинеската провинција Хубеј, беа затворени во вторникот. Тоа значело затворање на сите 16 привремени болници за заолените од коронавирусот во тој…

Вонредна седница на владата во 18 часот

Денеска (четврток, 12.03.2020 година), со почеток во 18:00 часот, Владата на Република Северна Македонија ќе одржи седница. Според владини извори, Centar.mk дознава дека ќе бидат донесени дополнителни мерки во борбата и превенцијата со…

Што е пандемија?

Што е пандемија? Пандемска епидемија или пандемија е состојба на ширење на заразна болест на широка територија, повеќе држави или континенти, а особено кога има ширење на поголема територија на нова непозната болест. Светската…

Заев: Наместо митинзи ќе користиме медиуми и социјални мрежи, здравјето е над се

По средбата меѓу сите лидери на политичките партии, претседателот на СДСМ, Зоран Заев рече дека неговата партија наместо митинзи, кампањата ќе ја води преку социјалните мрежи, медиумите, преку вклучувања во живо. Тој кажа дека најважно е…

Села: Здравствениот систем не е менаџиран како што треба

Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците излезе со најоптимистичка порака по завршувањето на лидерската средба во Владата. „Оваа ситуација ќе помине како и сите други. Ова е нов вирус, но последиците од овој вирус не се различни…

Мицкоски: Не зборувавме за одложување на изборите, предизборната кампања ќе се води без…

По лидерската средба во Владата, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека биле повикани во Владата каде ги запознале со мерките кои се преземени поради епидемијата на коронавирусот. „Средбата беше повеќе од…

Кафетериите и рестораните нема да работат по 18 часот, забрана за сите јавни собири, се…

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција посочи дека очекувано е да се прогласи пандемија на светско ниво, но нема генерални препораки за секоја земја. Сепак, министерството во консултација со СЗО ги дава…

Се тестира лице дојдено од Германија, кај тројца од заразените состојбата е отежната

Од вкупно деветмина пациенти кои во земјава се заразени со коронавирус, шест се во стабилна состојба, кај тројца состојбата е отежната бидејќи станува збор за возрасни лица над 60 години, истакна на прес-конференција министерот за здравство…