Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

свет

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе –…

Регионот повторно руши рекорди: Хрватска е пред колапс, нови проблеми за Италија

Зголемување за бројот на лица заразени со коронавирус и денес се евидентираат во земјите од регионот и светот. Хрватска за прв пат регистрираше повеќе од 1.000 случаи, а рекордни бројки има и во Словенија и БиХ. Трет ден по ред,…

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на порталот „Ворлдометерс“. Најголем број случаи има во САД, каде речиси 3,1 милион луѓе се разболеле од…