Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » свет
Коронавирус Свет Во тренд...

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

M T
Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за здравство, Саџид Џавид, додека земјата...
Свет

Јапонскиот пасош најмоќен во светот, македонскиот на 42-то место

M T
Јапонија сè уште го поседува најсилниот пасош во светот, според индексот за пасоши на Хенли, кој ја рангираше Македонија на 42-то место, пренесуваат медиумите во...
Коронавирус Свет

Гутереш: Светот да се подготви, Ковид -19 нема да биде последната пандемија

M T
Денешната ситуација во врска со пандемијата од Ковид-19 нема да биде последна за човечкиот род, а глобалното општество мора да се подготви за нови предизвици,...
Мозаик

Се намалува бројот на пушачи во светот

M T
Бројот на пушачи ширум светот е во континуиран пад, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), повикувајќи ги земјите дополнително да ги зајакнат контролните мерки за справување...
Свет

Бил Гејтс најавува нова опасност во светот и повикува да се инвестира во истражувања

M T
Милијардерот Бил Гејтс предупреди на самитот на ОН за климата во Глазгов COP26 дека, покрај пандемиите, постои и нова опасност за човештвото. Тоа, рече тој,...
Свет

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

M T
Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока бројка откако се води евиденција,...
Коронавирус

СЗО: Бројот на заразени од Ковид-19 во светот намален 10 проценти

M T
Повеќе од 3,3 милиони нови случаи на коронавирус и над 55. 000 смртни случаи беа регистрирани во светот минатата недела, објави Светската здравствена организација (СЗО)...
Centar Мозаик Наука

Човештвото ја турка Земјата кон опасна пресвртница

M T
Истражувањата покажаа дека свесноста за ризикот е највисока во Индонезија, Турција и Бразил, а помала во САД, Велика Британија и Австралија. Три четвртини од луѓето...
Свет

Талибанските лидери нема да бидат во сенка, тие ќе се покажат пред светот, порача нивен претставник

M T
Талибанските лидери нема да бидат во сенка и ќе се покажат пред светот, изјави денеска официјален претставник на тоа исламистичко движење. „Светот ќе ги види...
Коронавирус Во тренд...

Гебрејсус предупредува дека светот може да се соочи со поопасен вид коронавирус

M T
Говорејќи на 138-та седница на Меѓународниот олимписки комитет, генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус, предупреди дека може да се појави нов вид коронавирус во...
Коронавирус Во тренд...

Пандемијата на коронавирусот во моментов е во многу опасна фаза, смета шефот на СЗО

M T
Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус, смета дека пандемијата на коронавирусот во моментов е во многу опасна фаза. „Иако постигнавме напредок во контролирање на...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

CENTAR MKD
Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Регионот повторно руши рекорди: Хрватска е пред колапс, нови проблеми за Италија

CENTAR MKD
Зголемување за бројот на лица заразени со коронавирус и денес се евидентираат во земјите од регионот и светот. Хрватска за прв пат регистрираше повеќе од...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

CENTAR MKD
Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на порталот „Ворлдометерс“. Најголем број случаи...