20.8 C
Скопје
23. јули 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : мерки

Свет

Србија најави мерки ако Хрватска го стави ликот на Тесла на евромонетите

M T
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера откри кои мотиви ќе ги има на хрватските евромонети. „Шаховницата ќе биде позадина, а потоа мапата на Хрватска на две...
Коронавирус Свет

Англија по укинувањето на мерките: Стотици илјади луѓе во изолација, маркетите празни

M T
Англија во понеделникот ги укина речиси сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус. Првата недела е одбележана со зголемување на бројот на новозаразени, недостиг на...
Коронавирус Свет Во тренд...

Грција ја проширува обврската за тестирање на целиот туристички сектор

M T
Грција денеска соопшти дека сите вработени во рестораните и туристичкиот сектор низ целата земја мора да бидат подложени на редовни тестови за Ковид-19, со што...
Коронавирус Свет

Црна Гора ги заострува мерките – се забранува работата на дискотеките и ноќните клубови

M T
Согласно претходните најави на црногорското Министерство за здравство, кое упорно повикуваше на почитување на пропишаните мерки и предупредувања, со напомена дека тие ќе бидат променети...
Македонија

Уште два локали во Центар добија решенија за преземање мерки за намалување на гласноста

M T
Секторот за инспекциски работи на Општина Центар продолжува со контролите на гласноста во угостителските објекти во Општина Центар. „По извршените мерења во одредени локали, инспекторите...
Коронавирус Свет

Макрон најави строги мерки, речиси милион луѓе побрзаа на вакцинација

M T
Повеќе од 900.000 луѓе во Франција побрзаа да закажат термин за вакцинација, откако претседателот Емануел Макрон предупреди дека ќе бидат воведени ограничувања за сите оние...
Коронавирус Свет

Пандемијата сè уште не е завршена-предупредува Џонсон

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон повика на претпазливост, бидејќи се очекува да ги потврди плановите за отстранување на скоро сите преостанати ограничувања од Ковид-19 во Англија...
Македонија

185 санкционирани возачи во Скопје, 52 за брзо возење

M T
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (05.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
Свет

Џонсон денеска ќе објави нов план за попуштање на мерките

M T
Британскиот премиер, Борис Џонсон, денеска ќе претстави план за последниот чекор од мерките за олеснување во Англија, вклучувајќи упатства за физичко растојание, носење маски и...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Уганда секој што не ги почитува правилата против Ковид-19 ќе оди во затвор

M T
Жителите на Уганда, кои ги прекршуваат правилата на движење поради коронавирусот, ќе бидат казнети, дури и со затвор до два месеца. Според новите правила објавени...
Коронавирус Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Ситуацијата е под контрола, нема потреба од нови мерки

M T
Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не препорача нови мерки за заштита од индискиот сој на коронавирусот. Како што соопштија од комисијата, во земјава...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Се грижиме за подобри услови за младите – 15 милиони евра за субвенционирани оброци за 40.000 студенти

M T
Соопштение на СДСМ: СДСМ заедно со СДММ создава и спроведува бројни мерки и политики кои овозможуваат зголемување на студентскиот стандард и обезбедување подобри услови за...
Коронавирус Centar Во тренд...

Хрватска воведува најстроги мерки

CENTAR MKD
Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави дека Националниот штаб до утре ќе подготви построг пакет...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Филипче вечерва ги соопшти новите мерки против ковид 19 (фото)

CENTAR MKD
Владата со нови одлуки за спречување на ширењето на ковид-19 вирусот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче, набројувајќи ги новите мерки: ➡️ Забрана за групирање...
Коронавирус Centar Во тренд...

Епидемиолог предупредува на сериозни последици од пандемијата: Строгите мерки против коронавирусот може да доведат до уништување на животот и цивилизацијата

CENTAR MKD
Рестриктивните мерки против коронавирусот ги уништуваат животите на луѓето, економијата, цивилизацијата и општеството како целина, предупредува грчкиот епидемиолог Џон Јоанидис во своето истражување за пандемијата...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Во секој момент треба да стапат на сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

CENTAR MKD
Откако Претседателот Стево Пендаровски ќе го потпише законот за заразни болести и истиот ќе биде објавен во Службен весник ќе стапат на сила новите мерки...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Премиерот Зоран Заев: Тие бројки се личности, наши сограѓани, пријатели и роднини – Денешната статистика за КОВИД-19 нѐ загрижува и нѐ допира сите

CENTAR MKD
Денешната статистика за КОВИД-19 нѐ загрижува и нѐ допира сите. Тие бројки се личности, наши сограѓани, пријатели и роднини. Неминовна е потребата од поголема заштита...
Коронавирус Centar Свет

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

CENTAR MKD
Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на хоспитализирани лица и бројот на...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши владината седница – Донесени се серија важни одлуки и нови рестриктивни мерки поради ковид 19 пандемијата

CENTAR MKD
Се ограничува работното време на угостителските објекти до 23 часот; Премиерот го прифати барањето да препорача разрешување на Димова од директорската функција на Националната агенција...
Коронавирус Македонија Во тренд...

СДСМ: Се очекува Собранието во најкус можен рок да ги донесе новите мерки

CENTAR MKD
Борбата против коронавурусот е заедничка на сите граѓани – сите мораме дисциплинирано да ги почитуваме мерките, велат од СДСМ. „Ситуацијата со коронавирусот во целиот свет...