29.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : сзо

Коронавирус Свет Во тренд...

СЗО бара 11,5 милијарди долари за борба против делта-сојот

M T
Светската здравствена организација бара 11,5 милијарди долари во итни средства за борба против повеќе заразниот делта-сој од коронавирусот. Голем дел од парите што се бараат...
Коронавирус Во тренд...

Америка и СЗО договорија да развијат нови студии за потеклото на Ковид-19

M T
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера се сретна со генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адхан Гебрејесус во Кувајт за да се договорат...
Коронавирус Во тренд...

Делта-варијантата на коронавирус е доминантна во 19 европски држави

M T
Позаразна делта-варијанта на коронавирус сега доминира во голем дел на Европа, објавија Европскиот центар за превенција и контрола на болести и Светската здравствена организација. Податоците...
Коронавирус Во тренд...

Кина го отфрли планот на СЗО за нова студија за потеклото од коронавирусот

M T
Кина не може да го прифати планот на Светската здравствена организација за спроведување на втората фаза од студијата за потеклото на Ковид-19, изјави висок кинески...
Коронавирус Во тренд...

Кина не ни ги даде сите податоци за потеклото на коронавирусот, реагира Светската здравствена организација

M T
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) денес изјави дека инспекторите што го испитуваат потеклото на пандемијата на коронавирусот во Кина не добиле пристап до главните...
Коронавирус Свет

СЗО со предупредување до државите-да не ги укинуваат пребрзо мерките против Ковид-19

M T
Светската здравствена организација (СЗО) ги предупреди државите да не ги укинуваат епидемиолошките мерки против коронавирусот премногу брзо, пренесоа агенциите. „Употребата на маски, физичко растојание, хигиена...
Коронавирус Во тренд...

СЗО: До крајот на август делта-сојот ќе стане доминантен во Европа

M T
Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, предупреди дека е потребна масовна вакцинација за да се спречи есенскиот бран на епидемијата...
Коронавирус

СЗО ги повика богатите земји да не нарачуваат дополнителни вакцини

M T
Богатите земји не треба да нарачуваат дополнителни дози вакцини за нивната веќе вакцинирана популација додека други земји сè уште немаат примено вакцини против Kовид-19, објави...
Коронавирус Свет Спорт

Директорката на СЗО згрозена од глетката на финалниот натпревар меѓу Англија и Италија

M T
Епидемиологот на СЗО Марија ван Керхов изјави дека се згрозила кога видела како толпата навивачи пее и вика на финалето на Европското првенство во Лондон....
Коронавирус Во тренд...

СЗО: Во моментот е нејасно дали е потребна трета доза од вакцините против Ковид-19

M T
Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека засега не е познато дали се потребни три дози од вакцините против Ковид-19 за да се одржи заштитата...
Коронавирус Свет

СЗО предупредува, внимателно да се укинуваат мерките против Ковид-19ва, внимателно да се укинуваат мерките против Ковид-19

M T
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за итни ситуации, Мајкл Рајан, ги повика државите да бидат многу внимателни во ублажувањето на мерките воведени поради Ковид-19,...
Коронавирус Во тренд...

Пандемијата на коронавирусот во моментов е во многу опасна фаза, смета шефот на СЗО

M T
Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус, смета дека пандемијата на коронавирусот во моментов е во многу опасна фаза. „Иако постигнавме напредок во контролирање на...
Коронавирус Во тренд...

СЗО: Најзагрозените да примаат вакцина секоја година

M T
Населението кое е под најголем ризик од коронавирус ќе треба да прима дополнителна доза на вакцина секоја година, предвидува Светската здравствена организација (СЗО). Според последните...
Коронавирус ТОП ВЕСТИ

СЗО: Регистриран најголем број на новозаразени на неделно ниво

CENTAR MKD
Повеќе од четири милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус во изминатите седум дена, што е највисока бројка за период од една недела, објави...
Коронавирус Centar Свет

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

CENTAR MKD
Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови, рече генералниот директор на СЗО,...
Коронавирус Centar Свет

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Пандемијата во ЕВРОПА се забрзува

CENTAR MKD
Светската здравствена организација предупредува дека е забележано „дополнително забрзување“ на ширењето на пандемијата во Европа, при што минатата недела беа пријавени скоро половина од сите...
Коронавирус Свет

САД со најголем број заразени од почетокот на пандемијата

CENTAR MKD
Во САД се регистрирани рекордни над 80.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа. Претходниот рекорд беше на 16 јули, кога за еден ден...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

„Критичен момент: Следните месеци ќе бидат особено тешки“

CENTAR MKD
Следните неколку месеци ќе бидат особено тешки кога станува збор за пандемијата на коронавирусите, рече генералниот директор на СЗО Тедрос Гебрејезус. Гебрејезус на брифинг во...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Регионот повторно руши рекорди: Хрватска е пред колапс, нови проблеми за Италија

CENTAR MKD
Зголемување за бројот на лица заразени со коронавирус и денес се евидентираат во земјите од регионот и светот. Хрватска за прв пат регистрираше повеќе од...