20.8 C
Скопје
23. јули 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : кина

Коронавирус Во тренд...

Кина го отфрли планот на СЗО за нова студија за потеклото од коронавирусот

M T
Кина не може да го прифати планот на Светската здравствена организација за спроведување на втората фаза од студијата за потеклото на Ковид-19, изјави висок кинески...
Свет

Големи поплави во Кина, има загинати, над 100.000 лица се евакуирани

M T
Централните делови на Кина беа погодени од поплави по врнежите, за кои метеоролозите посочуваат дека се најсилни во последните илјада години. Во Луојанг, град со...
Коронавирус Во тренд...

Кина не ни ги даде сите податоци за потеклото на коронавирусот, реагира Светската здравствена организација

M T
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) денес изјави дека инспекторите што го испитуваат потеклото на пандемијата на коронавирусот во Кина не добиле пристап до главните...
Коронавирус Свет

Кинески град затворен поради локално пренесување на коронавирусот

M T
Властите во кинеската југозападна провинција Јунан пријавија три локално пренесени случаи на коронавирус, поради што тие одлучија дека нема да може да се влегува во...
Свет

Комунистичката партија на Кина со спектакл го прославува 100-годишниот јубилеј

M T
На денешната прослава на стогодишнината од основањето на Комунистичката партија на Кина, претседателот Си Џинпинг го поздрави, како што рече, новиот свет создаден од кинескиот...
Коронавирус Свет

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

M T
Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи уште една меѓународна истрага предводена...
Наука

Кина започнува вселенска мисија на Месечината

CENTAR MKD
Кина планира да лансира беспилотно летало на Месечината оваа недела, кое би требало да донесе примероци од Месечината и тоа ќе биде првиот обид на...
Коронавирус Свет

Во Кина повторно расте бројот на заразени од Ковид-19

CENTAR MKD
Во Кина се потврдени 47 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број за повеќе од два месеца, објави националното здравствено тело. Од новите случаи,...
Коронавирус Centar Свет

Пронајден нов коронавирус кај свињите: Покажува потенцијал за ширење кај луѓето

CENTAR MKD
Ново истражување од Универзитетот во Северна Каролина сугерира дека вид коронавирус што неодамна ја предупреди свињарската индустрија може да има потенцијал да се прошири и...
Свет Во тренд...

Кина е единствената економија во светот што ќе забележи раст

CENTAR MKD
Додека огромното мнозинство земји во светот бележи економски пад, кинескиот БДП се зголеми за 4,9 проценти од јули до септември годинава во споредба со истиот...
Коронавирус Свет

Кинеската вакцина се покажа добра во првите две студии

CENTAR MKD
Вакцината против коронавирусот, што ја развива Институтот за биолошки производи во Пекинг на првиот и средниот тест врз луѓе, се покажа дека е добра и...
Коронавирус Свет

Во Кина има локален пренос на коронавирус првпат по скоро два месеци

CENTAR MKD
Кина ја објави првата локална трансмисија на Ковид-19 по скоро два месеци, додека во градот Кингдао се врши тестирање низ целата територија откако беа откриени...
Свет Во тренд...

Кинеските бродови не ја напуштаат спорната територија, Јапонија протестира

CENTAR MKD
Официјален Токио испрати протест до Пекинг во врска со влегувањето на кинески бродови на јапонска територија во близина на источните кинески острови, околу кои се...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Сите нови случаи во Кина се увезени

CENTAR MKD
Во континентална Кина потврдени се 21 нов случај на коронавирус, додека претходниот ден биле 15, соопштија здравствените власти. Сите нови случаи се увезени, односно потврдени...
Коронавирус Свет

Во Кина 15 нови случаи на Ковид-19, сите увезени од странство

CENTAR MKD
Во Кина денес се потврдени 15 нови случаи на коронавирус, додека претходниот ден имало 21, соопштија здравствените власти. Сите нови случаи се увезени, односно потврдени...
Коронавирус Свет

Кинеската вакцина против коронавирус е безбедна, потврди испитувањето

CENTAR MKD
Првата фаза на клинички испитувања на кинеската експериментална вакцина против коронавирус, развиена од Институтот за медицинска биологија при Кинеската академија за медицински науки, ја потврди...
Коронавирус Свет

Во Кина 12 новозаболени, властите не ги бројат асимптоматските случаи

CENTAR MKD
Во последните 24 часа во Кина се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус и 25 асимптоматски случаи, кои кинеските власти не ги внесуваат во официјалната...
Коронавирус Свет

Коронавирусот постоел уште пред 7 години, но се молчело: Тестирани рудари од Кина имале антитела

CENTAR MKD
Истрага открила дека коронавирусот постоел пред седум години, кога рудари кои работеле во рудник полн со лилјаци и стаорци во Кина се рзаболеле, а примероци...
Коронавирус Свет

Кинеска компанија доби 66 милиони долари за развој на вакцинa против „Ковид-19“

CENTAR MKD
Кинеската компанија „Кловер биофармација“ доби 66 милиони долари од Коалицијата за иновации во подготвеноста за епидемии (ЦЕПИ), која е составена и финансирана од влади и...
Свет

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

CENTAR MKD
САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го донесе за Хонгконг, што ќе...