Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

коронавирус

Спасовски: Да се чуваме себе, така им помагаме на медицинските работници кои се борат за…

„Секоја битка во животот остава трага и има научени лекции од таквите битки. Јас ја имав несреќата што се инфицирав со Ковид 19, иако секојдневно се зголемуваат бројките и секој од нас може да се зарази, и покрај почитување на сите мерки за…

Хрватска воведува најстроги мерки

Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави дека Националниот штаб до утре ќе подготви построг пакет мерки против епидемијата на коронавирус, кои ќе стапат на сила на крајот…

Скопје е жариште – Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија

Во моментот како активно заразени од коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје по повеќе од 1.000 заразени има во Гази…

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се младите под 19 години, покажуваат резултатите од втората национална студија за…

Имунолог: Ковид го скратува животот на мажите за 14, а на жените за 12 години

Хрватскиот имунолог Златко Тробоњача денес за „N1“ рече дека во историјата нема патоген со кој што толку брзо сме се запознале. „Илјадници научни трудови се објавени во изминатите десет месеци, па затоа е невозможно да се следи…

Мицкоски во екот на пандемијата прво организираше протести, сега бара полициски час

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето во Дневникот на Сител рече дека е за воведување полициски час како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот. -Денеска политиките на владата нѐ доведоа до бездна, или втора…

На инфективните одделенија во земјава се лекува 821 пациент, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 821 пациент позитивeн и суспектен на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на…

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се тестираат околу 50.000 луѓе што е можно побргу, пред сè, оние граѓани што имаат клинички симптоми на Ковид-19, како и…

По барање на Филипче, инспекциски надзор на ДСЗИ во ГОБ „8 Септември“, од 107 пациенти, 38…

Министерот за здравство д-р Венко Филипче рано утрово побара од ДСЗИ да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување на возраста на пациентите хоспитализирани во ГОБ „8 Септември“, откако на социјалните мрежи и во медиуми излезе…

Хрватски лекар вели дека вирусот силно влијае и врз мозокот

Академик Ивица Костовиќ (77), еден од водечките хрватски невролози и професор на Медицинскиот факултет во Загреб, во интервју за „Вечерњи лист“ вели дека Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, но на научниците сè уште не им е јасно како…

Во Словенија 45 починати, 470 новозаразени од коронавирус

Уште 45 лица починаа во Словенија како резултат на коронавирусот, со што вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 1.097, соопшти словенечката влада. Тестирани се 1.742 лица, од кои 470, односно 27 проценти биле позитивни на вирусот,…

Австриски министер: Следните две недели oд клучно значење

Министерот за здравство на Австрија, Рудолф Ансшобер, изјави дека мерките почнуваат да стапуваат во сила, но дека следните две недели се одлучувачки во борбата против ширењето на коронавирусот. „Вториот бран е силен и ја погоди цела…

Во Русија бројот на новозаболени за прв пат надмина 25.000

Во Русија во последните 24 часа се потврдени повеќе од 25.000 случаи на коронавирус, што е најголем број нови случаи за еден ден, објави Центарот за борба против коронавирус. Потврдени се 25.173 случаи, со што вкупниот број достигна…

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на „Фејсбук“ се заблагодари до сите вработени на Инфективната клиника. „Денеска сум на работното место, со едно…

Статистика: Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на специјализираниот сајт „Ворлдометар“, пишува „Вијести“. Пред Црна Гора, која според сајтот има 49.454 случаи на милион…

„Кантас“ ќе прима само патници вакцинирани за Ковид-19 на меѓународните летови

Извршниот директор на австралиската авиокомпанија „Кантас ервејс“ изјави дека неговата компанија планира да бара сите меѓународни патници да бидат вакцинирани против Ковид-19 пред да се качат на нивните летови и предвиде дека слични…

Бил Гејтс повторно прогнозира: Нова пандемија може да се појави за 3 години, но тогаш нема…

Основачот на американската компанија Мајкрософт, Бил Гејтс сега предвидува нова пандемија на планетата. Гејтс на неговиот поткаст, разговараше со актерката Рашид Џонс и главниот инфектолог во САД, Ентони Фаучи, за пандемијата на коронарниот…

Македонија завиена во црно: Дури шест лица од починатите 24 се на возраст од четириесетина…

Во изминатите 24 часа починале 24 лица, или на секој час починувал по еден пациент. Фрапантен е фактот дека дури шест лица се на возраст од 40 до 48 години. 4 пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70г), еден од Куманово (64г), еден од Штип…

Црн биланс:24 починати, најмладиот имаше 40 години, 1112 новозаразени од 2553 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44,…

Триста илјади граѓани ќе добијат помош од државата – Објавени се условите, а помошта…

Станува збор за помош, која е дел од четвртиот пакет мерки, во висина од околу 26 милиони евра кои ќе им бидат распределни на околу 300 000 граѓани на нивните трансакциски сметки, а кои ќе бидат наменети за купување домашни производи.…