30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » фајзер
Коронавирус Македонија Во тренд...

Пристигнаа над 250.000 дози на „Фајзер“ како донација од Италија

M T
Во Скопје пристигна првиот дел од италијанската донација од 250.380 вакцини на компанијата „Фајзер“ (втората пратка пристигнува в среда, 9 февруари). Ова е најголемата донација...
Коронавирус Свет

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

M T
Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки дози. Вакцината против корона на...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Шефот на Фајзер: Омикронскиот бран е последниот во кој ќе имаме такви ограничувања

M T
Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, даде интересно интервју за француската телевизија BFM, во кое истакна дека сегашниот бран на сојот омикрон коронавирус ќе биде...
Коронавирус Свет

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

M T
Од Европската агенција за лекови наведуваат дека веќе почнале да ги разгледуваат податоците од лабораториските и клиничките студии, како и резултатите од студијата за употреба...
Коронавирус Свет

Фајзер прави вакцина против сојот омикрон

M T
Вакцината на американската фармацевтска компанија Фајзер против сојот омикрон ќе биде готова во март, а компанијата веќе почнала да произведува дози, откри за CNBC извршниот...
Коронавирус Свет

ЕУ нарачува повеќе од 180 милиони дози oд вакцината „Фајзер“ адаптирана на Омикрон

M T
Европската Унија нарача повеќе од 180 милиони дози од вакцината „Бионтек/Фајзер“, прилагодена за варијантата Омикрон, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Говорејќи...
Коронавирус Свет

Американскиот ЦДЦ ги препорача вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ наместо „Џонсон и Џонсон“

M T
Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) им препорача на Американците да изберат една од двете други овластени вакцини против Ковид-19 наместо „Џонсон...
Коронавирус

Фајзер: Веројатно ќе треба да се вакцинираме против Ковид и во наредните години

M T
Бен Осборн, директор на фармацевтската компанија Фајзер, изјавил дека веројатно ќе ни требаат засилувачки дози на вакцината против Ковид-19 во наредните години, но сè уште...
Коронавирус Свет

Омикрон е делумно отпорен на Фајзер – Трета доза неопходна

M T
Омикрон може делумно да избегне заштита од вакцината Фајзер и Бионтек. Ова избегнување на вакцината не е целосно и третата доза би можела да обезбеди...
Коронавирус Свет

Во Србија пристигна нов контингент вакцини од „Фајзер“

M T
Во Србија пристигна редовна испорака на вакцини против коронавирусот од компанијата „Фајзер“, соопшти Министерството за здравство. Според информациите, пристигнале 155.610 дози од таа вакцина. Вакцините...
Коронавирус Свет Во тренд...

Првиот човек на „Фајзер“ најави ревакцинација уште „долги години“, а откриен е и приходот на компанијата од вакцините

M T
Бурла одговара дека „важно е што се спасени милиони животи“ Луѓето веројатно ќе мора да се вакцинираат против Ковид еднаш годишно уште многу години, изјави...
Коронавирус Свет

„Фајзер“ тужи вработена поради украдени податоци за вакцината против коронавирус

M T
Компанијата „Фајзер“ тужи долгогодишна вработена поради наводна кражба на голем број доверливи документи, вклучувајќи и за вакцината против коронавирусот. Компанијата во тужбата наведува дека вработената...
Коронавирус Свет

„Фајзер“: Вакцината дава силен имунолошки одговор кај децата на возраст од 12 до 15 години

M T
Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 дава силен имунолошки одговор против Ковид-19. Ова го покажало истражувањето на вакцината кај деца на возраст...
Свет Мозаик Здравје

Објавена е голема студија за несаканите ефекти од вакцините Фајзер, Модерна и Јансен

M T
Нема зголемен ризик од смрт од причини кои не се поврзани со КОВИД-19 кај оние кои биле вакцинирани против болеста во споредба со оние кои...
Коронавирус Свет

Директорот на „Фајзер“: Мала група луѓе шират дезинформации за вакцините, тие се криминалци

M T
Извршниот директор на „Фајзер“ Алберт Бурла, обвини милиони луѓе за ширење дезинформации за вакцините против Ковид-19 произведени од неговата компанија. Тој исто така рече дека...
Коронавирус Во тренд...

„Фајзер“: Антивирусната пилула е 90% ефикасна

M T
Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер“ објави дека неговиот експериментален лек се покажал многу ефикасен во намалувањето на развивањето на потешка форма на коронавирусот. „Фајзер“ објави дека...
Коронавирус Свет

САД ја одобрија вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години

M T
Соединетите Американски Држави ја одобрија вакцината Pfizer / BioNTech за деца на возраст од пет до 11 години, отворајќи го патот за вакцинирање на милиони...
Коронавирус Свет

Oткриен нов сој на коронавирус отпорен на вакцините на „Фајзер“ и „Астра зенека“

M T
Новиот сој на коронавирус А.30, откриен во Ангола и Шведска, е високо отпорен на антителата од вакцините на „Фајзер“ и „Астра зенека“, покажа ново научно...
Коронавирус Свет

Трета доза од „Фајзер“ најмалку по 6 месеци од втората, препорачува Европската агенција за лекови

CENTAR MKD
Европската агенција за лекови заклучи дека третата, засилувачка доза на вакцината на „Фајзер“, може да се даде најмалку шест месеци по втората доза за лица...
Коронавирус Свет

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години, покажа израелска студија

M T
Третата доза на вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19, значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа најновата студија на израелските научници....