Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Црна Гора ги заострува мерките – се забранува работата на дискотеките и ноќните клубови

Согласно претходните најави на црногорското Министерство за здравство, кое упорно повикуваше на почитување на пропишаните мерки и предупредувања, со напомена дека тие ќе бидат променети во случај на непочитување, од денес на сила ќе стапат нови рестрикции кои се најавени како привремени, објави „Вијести“ од Подгорица.

Од петок, 23 јули до понеделник, 2 август, привремено се забранува работата на ноќните клубови и дискотеки, и на отворено и на затворено.

Забранети се забавите и музичките фестивали, како и сите масовни собири во затворени простории.

„Вијести“ дознава дека од 2 август, престојот во внатрешноста на угостителските објекти нема да биде можен безусловно.

Во фокусот на Дирекцијата за инспекциски работи ќе биде контролата на собирите на отворено и живата музика во летните бавчи на рестораните. Доколку продолжи трендот на прекршување на мерките, ќе се разгледа укинување на дозволите или дополнително ограничување.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Додека ВМРО-ДПМНЕ напразно критикува, Владата предводена од СДСМ ја решава енергетската криза и го штити стандардот на граѓаните

M T

Нови мерки во Италија – потврди за Ковид за ресторани, жичарници и јавен превоз

M T

Шведска со нови мерки – Бројот на заразени секојдневно расте

M T

СДСМ: Институциите преземаат мерки за надминување на енергетската криза и заштита на стандардот на граѓаните

M T

НОВИ МЕРКИ ВО СРБИЈА ЗА ПРОМОВИРАЊЕ НА НАТАЛИТЕТОТ! Од 1 јануари, еднократната помош е за СЕКОЕ ВТОРО И ТРЕТО ДЕТЕ

M T

Грција воведува нови мерки – се намалува работно време на рестораните и клубовите

M T