Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Започнува мерката поврат на ДДВ: Еве како функционира и колку пари ќе добијат граѓаните…

Од 1 јули започнува мерката поврат на 15% од платен ДДВ кај граѓаните, објави денеска УЈП на прес-конференција. Секој граѓанин ќе може да побара поврат на ДДВ преку апликација на мобилен телефон. Граѓаните ќе треба да ги скенираат…

Заев објави: Имаме нов историски најголем пад на невработеноста

- Денес Државниот завод за статистика соопшти дека невработеноста во првиот квартал од 2019 е 17,8%. Од почетокот на новата Влада, ова значи намалување на невработеноста од 4,8% за две години. Тоа се 49.522 нови работни места. Имаме нов…

СДСМ: Мицкоски како синоним за злоупотреби со хидроцентрали треба да одговори за бизнисот…

-Христијан Хидро Мицкоски, како синоним за злоупотреби со хидроцентрали, треба да одговори како конзорциумот во кој има удел го добил бизнисот и земјиштето во време кога му бил советник на Никола Груевски, реагираат од СДСМ на прес…

СДСМ прашува: Зошто Сиљановска поднела само еден финансиски извештај?

Гордана Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ беа убедливо поразени на претседателските избори, а Христијан Мицкоски и неговите кандидати загубија на локалните избори кои минаа во фер, демократски и европски амбиент, за што потврда се извештаите на сите…

Гледачите изневерени: Кандидатката за претседател на ВМРО – ДПМНЕ Гордана Силјановска…

Кандидатката за претседател на ВМРО – ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова прво го прифатила, а потоа, без образложение го одбила гостувањето предвидено за денеска на ТВ Телма. Како дел од својата програма за претставување Телма на…

СДСМ: Највисоки цени на горивата беа во време на режимот кога литар Еуросупер 95 чинеше 89…

-ВМРО ДПМНЕ повторно бесрамно ја лажат јавноста. Рекордно највисока цена на горивата беше постигната во времето на режимот на Никола Груевски или поточно во Април 2012 година кога литар Еуросупер 95 чинеше 89 денари, Еуросупер со 98 октани…

СДСМ: Виде ВМРО-ДПМНЕ дека нема поддршка кај граѓаните па скокна да измислува апликации…

-Не е точно дека постои апликација „Големото око“, како лажно што обвинува ВМРО-ДПМНЕ, ниту пак дека е прекршен изборниот процес или личните права на граѓаните, најмалку дека се прекршени законите, реагира СДСМ на, како што велат, лагите…

Министерот за земјоделство објави убава вест: Исплатени зголемените субвенции за над…

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски објави дека се исплатени субвенции на над 27.000 тутунопроизводители. - Денес се исплатени зголемените субвенции за над 27.000 тутунопроизводители, објави министерот за земјоделство Љупчо…

Демант во врска со написите во одредени медиуми со наслов „Кметот на Ѓорче го урива…

Демант во врска со написите во одредени медиуми со наслов „Кметот на Ѓорче го урива паркот, даде маркица зграда“ - 70% од функционерите на ДПМНЕ во претходниот период од 12 години и 6 месеци беа од Ѓорче. Нивниот миленик од Градоначалник…

Што е грип?

Грип е заразна болест која се вбројува во заболувања на органите за дишење, затоа што најчесто ги напаѓа органите за дишење. Грипот е акутна вирусна болест , што значи дека предизвикува вирус на грип. Болеста се појавува и во вид на…

Мајка подигнувала пари од банкомат: Кога видела што пишува на екранот, не можела да ги…

Се чини дека денес луѓето ретко покажуваат благодарност. Понекогаш едно „благодарам“ многу значи и ги зближува луѓето на посебен начин. Меѓутоа, луѓето се често толку обземени со својот живот, што забораваат на манирите. Некој се сетил…

Трик со кој веќе никогаш нема да ви се замаглуваат стаклата во автомобилот

Трик со кој веќе никогаш нема да ви се замаглуваат стаклата во автомобилот! Познат Јутјубер откри како на едноствен начин да го решите проблемот со замаглување на стаклата во автомобилот. Погледнете за што се работи.…

Го замотала јорганот како палачинка: Кога ќе ја видите причината, ќе го направите истото…

На интернет секојдневно можеме да пронајдеме мноштво интересни трикови. Оваа жена покажала како најлесно да ја подготвите постелнината. За многумина ова е една од најомразените работи, но кога ќе го погледнете ова видео ќе се…

Не очекува „мини ледено доба“: Температурите ќе опаднат, а заледените реки и снегот ќе…

За 12 години, на Земјата ќе почне ново „мини ледено доба“, кое накратко ќе го прекине глобалното затоплување, тврдат британски и руски научници. Истражувањето кое заедно го спровеле британски и руски научници покажува дека до 2030 година…

Ручек за 5 минути: Рецепт кој го погледнале над 40 милиони луѓе

Ако немате идеја што да направите за ручек, ви пренесуваме едноставен рецепт за брз, но вкусен оброк. Состојки: компири; масло за готвење; јајца; брашно; сол; бибер; шунка; кашкавал Подготовка: Сварете компир во лушпа, па излупете…

Наредила лажици на тесто: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе се фатите за работа

Вашите гости едвај ќе чекаат да им го подготвите ова повторно… Ако сакате да послужите крем сирење или некој друг намаз како предјадење, тогаш овој оригинален трик е за вас. Изненадете ги своите гости со тесто во облик на лажица. Сè…

Мекици со јогурт готови за 10 минути: Омилен доручек за целото семејство (Рецепт)

Подгответе вкусни мекици за доручек – се прават за 10 минути, а се јадат уште побрзо! Состојки: 500 мл млеко, 1 квасец, 1 прашок за печиво, 4 јајца, 1 лажица сол, 200 мл јогурт, 1 кг брашно Подготовка: Ставете брашно, јајца, прашок за…

Работа која е платена 9.000 денари дневно, а никој не ја работи

Оние кои не се задоволни со дневниците на Балканот можат да одат во Германија и да заработат и до 10 пати повеќе. Таму, имено, дневницата за берење аспарагус е 150 евра (околу 9.000 денари), работниот ден трае од осум до 10 часа со една…

Самохрана мајка на четири деца послужила тројца мажи во ресторан: Кога дошло време за…

Самохраната мајка на четири деца Триша Марфи од американската сојузна држава Мејн едвај спојува крај со крај. Покрај тоа што работи во старечки дом и полага испити како би станала професиоална негувателка, дополнително е вработена како…

Рецепт за смеса која за 7 дена ги уништува вишокот килограми во пределот на стомакот

Многу луѓе имаат еден ист проблем, односно се борат со вишок килограми во пределот на стомакот. Доколку дојде до преголемо натрупување маснотии, постои и шанса да дојде до развој на некои здравствени проблеми. За среќа, успеавме да…