Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Ужас: Само денес починале 4.196 лица од коронавирус низ Светот

Само денес, заклучно со 23 часот починале 4.196 лица поради коронавирус, покажуваат најновите информации. Најголем број од смртните случаи се регистрирани во Италија - 727, втора е Шпанија со 667 жртви и трета САД со 660 жртви. Ова не се…

Спасовски: Заедно, обединети ќе ја надминеме оваа криза, затоа што можеме и затоа што сме…

Премиерот Оливер Спасовски е убеден дека Република Северна Македонија ќе ја надмине здравствената и економската криза , што ја наметна коронавирусот, и ќе продолжи да се движи напред. „Сигурно дека ќе излеземе од оваа криза. Заедно…

Приватна болница денеска вршела тестирања на граѓани – од 327 тестирани, 54…

Во приватна болница денес биле регистрирани нови 54 случаи на коронавирус, јавуваат медиуми. Денеска (1 април) во приватната клиничка болница, со т.н. брзи серумски тестови , биле тестирани 327 луѓе, од кои дури 54 се позитивни. Сепак…

Спасовски: Концептот за одложување на кредитите е добар, на граѓаните треба да им се…

Концептот за одложување на кредитите е добар, и тоа е помошта што треба на граѓаните и на фирмите да им ја понудиме во овој момент. Тоа е помош од државата, преку банкарскиот систем, да создаде услови и да им помогне на граѓаните во овие…

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ сака да го национализира приватниот пензиски столб, да им ги земе…

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за префрлање на средствата од приватниот пензиски столб во државниот е чиста национализација, истакна претседателот на комисијата за финансии на СДСМ во гостувањето на ТВ24. - Она што вие го предлагате, што го…

Битиќи од СДСМ: 2,8 милијарди евра јавен долг остави ВМРО-ДПМНЕ а парите исчезнаа за…

Да кажете вие како треба да се функционира државата, а истата таа држава ја оставивте со 5 милијарди евра долг, со 2,8 милијарди евра јавен долг, пари кои исчезнаа во бели палати, во илјадници споменици, во врби и палми, е несериозно, му…

Битиќи на ТВ 24: Граѓаните треба да знаат дека економијата нема да заздрави со 8 отсто…

Внесување на свежи пари во економијата е возможно само со задолжување, печатење на пари не е опција, затоа што ќе се девалвира денарот. Ние мора да изградиме консензус дека ќе се избориме со оваа криза и од неа ќе излеземе што помалку…

Се поблиску до милион заразени од коронавирус: Ова се државите каде молскавично се шири…

Се поблиску до еден милион заразени од коронавирус. До 21 часот вечерва се регистрирани 921.020 заразени од коронавирус, додека починале 46.155 лица, а се излечиле 193.352 луѓе. Само денес се регистрирани нови 62 илјади заразени лица.…

Владата вечерва одлучи: Нема К-15 за администрацијата за 2020-та година

На вработените во јавниот сектор да не се доделува регрес за годишен одмор во 2020 година, како и да не се реализираат другите права во Општиот колективен договор за јавниот сектор за 2020 година, одлучи Владата вечерва. Инаку вечерва…

Битиќи на ТВ 24: Само со мерката минимална плата за секој вработен таргетираме 250.000…

Владините мерки за справување со екомомската криза од коронавирусот се насочени кон стопанството, но многу повеќе кон работниците, да ги задржат работните места и да имаат достоинствен приход додека трае кризата, порача во гостувањето на ТВ…

Битиќи на ТВ 24: ВМРО-ДПМНЕ со години ја држеше минималната плата на 8.000 денари, а…

Најпрво ги субвенцонираме погодените компании со 50 отсто од придонесите за вработените, а дополнително дадовме и кредитни линии со 0 отсто каматна стапка, кои треба да им помогнат во ликвидноста на компаниите и тоа само во првиот сет на…

Државата враќа ДДВ – Еве кога да ја очекувате исплатата од скенирањето на сметки

За јануари, феврури и март годинава на граѓаните кои скенирале фискални сметки во текот на следниот месец ќе им бидат исплатени 343.803.953 денари или 5,59 милиони евра. Во овој период се скенирани 49.946.278 фискални сметки, остварен е…

Заврши вонредната седница на Владата – Донесени се нови важни мерки и одлуки

Владата на Република Северна Македонија денеска ја продолжи работата на 32 седница, на која беа донесени повеќе уредби, одлуки и заклучоци. На оваа своја седница, Владата на Република Северна Македонија го разгледа предлогот на…

Состојба со коронавирусот во Македонија до 14 часот

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти на домашно лекување. Во изминатите 24 часа се регистрирани 25 нови случаи на КОВИД-19, по градови: Скопје-7, Куманово-7, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2,…

МАПАС: Стедствата од задолжителните пензиски фондови се во сопственост на членовите

Соопштение за информирање на јавноста на МАПАС: По повод објавените информации во медиумите за примена на мерки за помош на економијата преку интервенција во вториот столб од пензискиот систем на Република Северна Македонија, Агенцијата…

Заразата се прошири во уште еден град: 25 нови случаи на коронавирус, сега има 354…

Нови 25 случаи на коронавирус во Македонија, со што бројот на заразени достигна 354. Седум од заразените се во Скопје , 7 во Куманово, Прилеп - 2, Тетово - 5, Струга - 2, Гевгелија 1, Кочани 1. Од Министерството за здравство…

Путин го предупреди светот: „Штотуку ми се јави Трамп, мора да се подготвиме за тоа што…

Претседателот на Русија Владимир Путин, порачал дека неговата земја успеала да го успори ширењето на коронавирусот, но дека треба да бидат подготвени во случај истото да се забрза. Тој исто така ги пофалил мерките за ограничување на…

Закажана вонредна седница на Владата – се очекуваат нови мерки и одлуки

Денеска со почеток во 13:00 часот, Владата на Република Северна Македонија ќе одржи седница, информираат од Владата. Според информациите на Centar.mk денес ќе бидат донесени нови мерки во справувањето со коронавирус кризата. Повеќе…