Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » вакцинирани
Коронавирус Свет Во тренд...

Германски виролог предупредува: Време е само вакцинираните да имаат целосна слобода

M T
Водечкиот германски виролог Кристијан Дростен оцени дека сега сојот омикрон ги „пишува правилата“, додавајќи дека прашање е какви мерки ќе треба да се преземат за...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

МЗ: 69% од новите случаи и 80% од починатите, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 18 ноември 2021 година....
Коронавирус Свет

Новогодишна ноќ на „Тајмс Сквер“ само за вакцинираните

M T
Њујорк ќе им дозволи на граѓаните да се соберат на „Тајмс Сквер“ за дочекот на Новата 2022 година, најави градоначалникот Бил де Блазио, откако минатогодишниот...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

МЗ: 72% од новите случаи и 78% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 4 ноември. За вакцинирани...
Коронавирус Македонија

МЗ:73% од новите случаи и 75% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 28 октомври. За вакцинирани...
Коронавирус Македонија

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.569.243 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286 се ревакцинирани, а 1.068 граѓани...
Коронавирус Македонија

МЗ: 48,4% од населението над 18 години е вакцинирано со прва доза вакцина

M T
Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава. Заклучно со 17ти октомври, со една доза на вакцина против Ковид 19 вакцинирани се...
Коронавирус Свет

Во Германија на интензивна нега се само 10 отсто вакцинирани

M T
Бројот на вакцинирани пациенти во одделенијата за интензивна нега за пациенти со коронавирус се зголеми во последниве месеци, соопшти германската влада. „ Од 1.186 пациенти...
Коронавирус Во тренд...

Вакцинираните лица треба да продолжат да носат маски, покажува најново истражување

M T
Вакцинираните луѓе треба да продолжат да носат заштитни маски во јавност, бидејќи тие се уште можат да носат, а можеби и да шират, исто толку...
Коронавирус Македонија

МЗ:77% од новите случаи и 79% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 30 септември. За вакцинирани...
Свет

Орбан: Воведување локдаун не би било фер кон вакцинираните

M T
Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави денеска дека новото заклучување поради ковид ќе биде неправедно за шесте милиони луѓе кои примиле две дози вакцина, но...
Коронавирус Свет

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

M T
Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана и во болница во Сан...
Коронавирус Македонија Анализа Во тренд...

83% од новите случаи и 87% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 2 септември. За вакцинирани...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Филипче: Вакцинираните граѓани не треба одат во карантин

M T
Светот оди во правец целосно да се нормализира животот и движењето на луѓето коишто се вакцинирани, очигледно сите свесни дека тоа е единствениот правец да...
Коронавирус Свет

ЕУ ја постигна целта: Комплетно вакцинирани 70 % од возрасните

M T
Европската комисија денеска објави дека 70% од возрасната популација на Европската унија е целосно вакцинирана против Ковид-19, со што ја постигна целта поставена на почетокот...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

83% од новите случаи и 89% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 26 август. За вакцинирани...
Коронавирус Свет

Германскиот министер за здравство: Нема рестрикции за вакцинираните и прележаните

M T
Германскиот министер за здравство Јенс Шпан вети дека нема да има нови рестрикции за вакцинираните граѓани во таа земја. „За вакцинираните и излекуваните, сигурно нема...
Коронавирус Македонија Во тренд...

МЗ:Вакцинираните граѓани имаат повеќе опции да потврдат дека се вакцинирани

M T
Министерството за здравство информира дека на вакцинираните граѓани на располагање им се ставени повеќе опции со кои може лесно да стигнат до документ дека се...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Шахпаска: Бројот на вакцинирани вработени во скопските градинки порасна на 65 проценти, апелирам и другите да се имунизираат

M T
Бројот на вакцинирани вработени во скопските детски градинки е поголем и тој сега изнесува 65 проценти. Оваа информација ја добивме од Министерството за здравство, рече...
Коронавирус Македонија

МТСП: Речиси 60 проценти од вработените во градинките се вакцинирани, апелираме и останатите да се имунизираат и да го заштитат своето, но и здравјето на децата за кои се грижат

M T
Министерството за труд и социјална политика ги повикува сите вработени во детските градинки кои не се вакцинирани да пристапат кон процесот на имунизација, со цел...