15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : вакцинирани

Коронавирус Македонија Анализа Во тренд...

83% од новите случаи и 87% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 2 септември. За вакцинирани...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Филипче: Вакцинираните граѓани не треба одат во карантин

M T
Светот оди во правец целосно да се нормализира животот и движењето на луѓето коишто се вакцинирани, очигледно сите свесни дека тоа е единствениот правец да...
Коронавирус Свет

ЕУ ја постигна целта: Комплетно вакцинирани 70 % од возрасните

M T
Европската комисија денеска објави дека 70% од возрасната популација на Европската унија е целосно вакцинирана против Ковид-19, со што ја постигна целта поставена на почетокот...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

83% од новите случаи и 89% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 26 август. За вакцинирани...
Коронавирус Свет

Германскиот министер за здравство: Нема рестрикции за вакцинираните и прележаните

M T
Германскиот министер за здравство Јенс Шпан вети дека нема да има нови рестрикции за вакцинираните граѓани во таа земја. „За вакцинираните и излекуваните, сигурно нема...
Коронавирус Македонија Во тренд...

МЗ:Вакцинираните граѓани имаат повеќе опции да потврдат дека се вакцинирани

M T
Министерството за здравство информира дека на вакцинираните граѓани на располагање им се ставени повеќе опции со кои може лесно да стигнат до документ дека се...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Шахпаска: Бројот на вакцинирани вработени во скопските градинки порасна на 65 проценти, апелирам и другите да се имунизираат

M T
Бројот на вакцинирани вработени во скопските детски градинки е поголем и тој сега изнесува 65 проценти. Оваа информација ја добивме од Министерството за здравство, рече...
Коронавирус Македонија

МТСП: Речиси 60 проценти од вработените во градинките се вакцинирани, апелираме и останатите да се имунизираат и да го заштитат своето, но и здравјето на децата за кои се грижат

M T
Министерството за труд и социјална политика ги повикува сите вработени во детските градинки кои не се вакцинирани да пристапат кон процесот на имунизација, со цел...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Во оваа држава има милион вакцинирани дневно: Како? „Ако немате потврда – ќе ви ги блокираме мобилните телефони“

M T
Пакистан во вторникот вакцинираше милион луѓе против коронавирус, што претставува чекор напред во кампањата за вакцинација. Ова се случи само неколку недели пред крајниот рок...
Коронавирус Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Истражување: Инфекцијата со коронавирус е три пати помала кај вакцинираните

M T
Целосно вакцинираните луѓе во Англија имале три пати помала веројатност да бидат позитивни на коронавирус отколку невакцинираните луѓе, според британското истражување објавено денеска. Тоа е...
Коронавирус Свет Во тренд...

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар можат само вакцинирани

M T
Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и театар без потврда за вакцинација, изјави демократскиот градоначалник Бил де Бласио. Градот...
Коронавирус Centar Во тренд...

Истражување: Најчести симптоми на Ковид-19 кај оние што се вакцинирани

M T
Како што се менува коронавирусот, така се менуваат и симптомите што ги предизвикува оваа болест кај луѓето. Губењето мирис, на пример, порано беше еден од...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

M T
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската унија е постигната и ги...
Коронавирус Македонија

Досега се вакцинирани 62 отсто од населението над 70 години

M T
На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 487.975 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 5.977 граѓани, а вчера...
Коронавирус Свет Во тренд...

Сингапур: Три четвртини од заразените во последниот месец биле вакцинирани

M T
Три четвртини од инфекциите со коронавирус во Сингапур во последните четири недели се појавиле кај вакцинирани лица, а меѓу нив нема сериозни случаи на Ковид-19,...
Коронавирус Свет

Во ЕУ досега се вакцинирани 55 отсто од возрасните

M T
Во Европската унија досега 200 милиони луѓе или скоро 55% од возрасната популација се вакцинирани против коронавирус, изјави портпаролката на Европската комисија, Дана Спинант, на...
Коронавирус Свет Во тренд...

И дискотеките во Грција ќе работат само за вакцинирани гости кои ќе мора да седат

M T
Ноќните клубови и дискотеките во Грција, безралика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните гости или лица кои прележале Ковид-19,...
Коронавирус Свет Во тренд...

Сите затворени места во Грција ќе примаат само вакцинирани лица

M T
Грција ќе воведе задолжителна вакцинација против Ковид-19 за здравствените работници и персоналот во домовите за стари лица, објави денеска премиерот Киријакос Мицотакис. Вакцинацијата ќе биде...
Коронавирус Свет Во тренд... ТОП ВЕСТИ

25 заразени со коронавирус на журка во Германија, меѓу нив има и вакцинирани кои го добиле делта-сојот

M T
Во германскиот град Карлсруе најмалку 25 гости се заразиле со коронавирус по забава во дискотека. Постојат сомневања дека коронавирусот присутните го добиле од најмалку двајца...