Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

црна гора

Колапс на системот во Црна Гора – болниците се преполни

Во општата болница во Никшиќ, која е центар за Ковид-19 во северозападниот дел на Црна Гора, сите капацитети се исполнети. Во Црна Гора, бројот на лица заразени со коронавирус драстично расте секој ден, така што во вторникот беа…

Црна Гора: 59 новозаболени и двајца починати

Во Црна Гора се регистрирани 59 нови случаи на коронавирус, а две лица починале, објави Институтот за јавно здравје во земјата. Од почетокот на јуни, вкупниот број регистрирани случаи е 695 со 10 смртни случаи, додека во моментот се…

Во Црна Гора потврдени 53 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа, во Црна Гора се регистрирани 53 нови случаи на инфекција со коронавирус од 392 спроведени тестирања. Регистрирани се 35 нови случаи во Подгорица, шест во Цетиње, пет во Бјело Пољe, три во Бар, два во Будва и по…

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе биде дозволен влезот на странци во Црна Гора, и тоа без карантин и самоизолација, доколку стапката на активни случаи…