Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » црна гора
Свет

Прва објава на Дритан Абазовиќ откако стана премиер на Црна Гора

M T
Пратениците во црногорскиот парламент денеска избраа членови на 43-та влада на чело со премиерот Дритан Абазовиќ, лидер на Граѓанското движење УРА. Новата влада ќе има...
Македонија

Пендаровски во официјална посета на Црна Гора

M T
Претседателот Стево Пендаровски, денес и утре, ќе престојува во дводневна официјална посета на Црна Гора. Во Подгорица, денеска, претседателот Пендаровски со највисоки државни и воени...
Војна во Украина Свет

Црна Гора за заштита на бегалците од Украина ќе одвои два милиони евра

M T
Владата на Црна Гора на вчерашната седница донесе одлука да издвои два милиони евра за спроведување на Одлуката за давање привремена заштита на лица од...
Свет

Црна Гора ги чувствува последиците од војната во Украина – Се доведува во прашање сигурен прилив на пари

M T
Црна Гора се соочува со неизвесна иднина откако се обврза да воведе санкции кон Русија, по примерот на Европската унија, која го доведе во прашање...
Свет

Eскобар предупреди: Црна Гора останува атрактивна цел за Путин

M T
Црна Гора останува атрактивна цел за Москва, поради што САД и евроатлантските партнери треба да ги засилат колективните напори за да се спротивстават на непријателските...
Свет

Земјотрес во Албанија, регистриран и во Црна Гора

M T
Сеизмологијата на црногорскиот Завод за хидрометеорологија и сеизмологија утрово околу 04.50 часот регистрираше помал земјотрес во Црна Гора, со епицентар на шест километри јужно од...
Свет

Црна Гора воведе санкции кон Русија, донира заштитна опрема за Украина

M T
Генералштабот на Армијата на Црна Гора најави дека ќе донира одредени количини заштитна опрема за Украина, пред се заштитни елеци и балистички шлемови, додека Министерството...
Коронавирус Свет Во тренд...

Стелт омикрон пристигна во Црна Гора – регистрирани четири случаи

M T
Во Црна Гора се регистрирани четири случаи на зараза со подгрупата на вирусот омикрон БА.2, кој уште го нарекуваат стелт омикрон, соопшти денеска Институтот за...
Коронавирус Свет

По 300 евра за грѓаните на Црна Гора кои беа во самоизолација, а нивните имиња беа јавно објавени

M T
Владата на Црна Гора даде согласност за надомест на нематеријална штета на лица чии имиња се објавени на нејзината веб-страница врз основа на Одлуката на...
Коронавирус Свет

Црна Гора ги заострува мерките – се забрануваат новогодишни прослави на отворено, свадби и ноќни клубови

M T
Од понеделник, 15 ноември, во Црна Гора стапуваат на сила новите мерки за заштита од ширење на коронавирусот, а тие вклучуваат забрана за прослави, свадби...
Свет

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

M T
Припадници на специјалната полиција во Црна Гора утрово го уапсија поранешниот директор за национална безбедност, Дејан Перуничиќ. На телевизијата „Вијести“ од безбедносни извори ѝ е...
Коронавирус Свет Во тренд...

Црна Гора го укина дигиталниот ковид – сертификат

M T
Поради подобрата епидемиолошка состојба во Црна Гора, дигиталниот ковид – сертификат веќе нема да биде потребен како услов за влез во трговски центри, деловни објекти...
Свет

Захарова: Ситуацијата во Црна Гора треба да се реши со почитување на правата на СПЦ

M T
Осврнувајќи се на настаните во Црна Гора, каде што викендов избувнаа судири околу устоличувањето на митрополититот на Српската православна црква, Русија смета дека е важно...
Свет Мозаик

Во Црна Гора почна натпревар во лежење, наградата е 300 евра

M T
Во Црна Гора во тек е десеттиот јубилеен натпревар во лежење. Натпреварот се одржува во етно-селото Монтенегро во близина на Никшиќ, а првата награда е...
Коронавирус Свет Во тренд...

Почнаа да важат новите услови за влез во Црна Гора

M T
Одлуката на Владата на Црна Гора за условите за влез во Црна Гора за странци стапува на сила денеска (24 август). Ова значи дека планираните...
Свет

Училиштата во Црна Гора почнуваат со настава на 1 септември, часот ќе трае 30 минути

M T
Министерството за образование на Црна Гора соопшти дека учебната година треба да започне на 1 септември, без одлагање, а со оглед на епидемиолошката состојба, извесно...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Нови мерки за влез во Црна Гора: Многумина ќе бидат незадоволни

M T
Епидемиолошката состојба во Црна Гора станува напорна и бара посебна и дополнителна претпазливост од секој од нас поединечно, додека здравствениот систем реагира со повеќе од...