9 C
Скопје
23. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ковид 19

Tag : ковид 19

Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Филипче обелодени кога почнува вакцинацијата во Македонија и кој прв ќе се вакцинира

CENTAR MKD
Министеротза здравство Венко Филипче, кој присуствуваше на примопредавањето на вакцините против коронавирус, што Србија ни ги донираше утрово на граничниот премин Табановце, се заблагодари на...
Коронавирус Centar Во тренд...

Вакцината на „Астра зенека“ ефикасна и против новиот коронавирус

CENTAR MKD
Британскиот производител на лекови „Астра зенека“ соопшти дека нивната вакцина против Ковид-19 треба да биде ефикасна против новиот вид коронавирус додавајќи дека во тек се...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Германски виролог: Прашање е дали новиот вид коронавирус е виновен за брзото ширење или недоволно рестриктивните мерки

CENTAR MKD
Прашање е дали новиот вид коронавирус е виновен за забрзаниот раст на бројот на случаи на југоистокот на Англија или за нешто друго, смета водечкиот...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

СЗО најави седница поради појавата на новиот вид на Ковид-19

CENTAR MKD
Светската здравствена организација ќе одржи седница со сите свои членки за да разгледаат стратегија за борба против новиот вид на Ковид-19, што се појави во...
Centar Бизнис Во тренд...

Проверете дали сте на листата од речиси 300.000 граѓани кои добиваат 6.000 денари помош – Конечно списокот е ажуриран и објавен на интернет

CENTAR MKD
Објавена е ажурирана листата на веб страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk на која граѓаните ќе може да извршат проверка дали им следува помош од 6.000 денари. Сепак на...
Centar Македонија

Позната клиничката слика на 30-годишната пациентка која почина како последица на Ковид-19

CENTAR MKD
30-годишната пациентка од Скопје која почина како последица на вирусот Ковид-19 имала претходни коморбидитети, јавува Сител. Таа на 2 декември била примена во Градската општа...
Centar Бизнис

Владата одлучи: Нов пакет помош за граѓани и фирми вреден 490 милиони денари

CENTAR MKD
Владата на денешната редовна 28-ма седница донесе одлука за нов пакет мерки за поддршка во справувањето со последиците од КОВИД-19 кризата. Како што соопшти владината...
Коронавирус Centar Македонија

Се огласи Филипче: Пикот на епидемијата е достигнат – ова се графиконите

CENTAR MKD
Епидемијата го достигна пикот пред една недела, од тогаш бројките се стабилизирани. Според анализите на ИЈЗ, највисок процент на позитивни од тестирани (41,2%) е регистриран...
Македонија

Во Гази Баба и Аеродром критично – Каква е состојбата со ковид 19 низ скопските општини?

CENTAR MKD
Активни случаи на коронавирус по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје): • Чаир...
Коронавирус Centar Македонија

Пред два дена бараше полициски час, за утре закажа протест – Што се случува со Христијан Мицкоски?

CENTAR MKD
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со Бугарија, кои како што вели,...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Д-р Пановски: Пациентите позитивни на Ковид-19 се трујат со лекови повеќе од потребното

CENTAR MKD
Микробиологот Никола Пановски тврди дека на пациентите позитивни на Ковид-19 им се препишуваат премногу лекови, кои дури ни здрав атлета не би можел да ги...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Спасовски: Да се чуваме себе, така им помагаме на медицинските работници кои се борат за нашите животи

CENTAR MKD
„Секоја битка во животот остава трага и има научени лекции од таквите битки. Јас ја имав несреќата што се инфицирав со Ковид 19, иако секојдневно...
Коронавирус Centar Во тренд...

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

CENTAR MKD
Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се младите...
Коронавирус Centar

Имунолог: Ковид го скратува животот на мажите за 14, а на жените за 12 години

CENTAR MKD
Хрватскиот имунолог Златко Тробоњача денес за „N1“ рече дека во историјата нема патоген со кој што толку брзо сме се запознале. „Илјадници научни трудови се...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

По барање на Филипче, инспекциски надзор на ДСЗИ во ГОБ „8 Септември“, од 107 пациенти, 38 се на возраст над 68 години

CENTAR MKD
Министерот за здравство д-р Венко Филипче рано утрово побара од ДСЗИ да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување на возраста на пациентите хоспитализирани во ГОБ...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Статистика: Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

CENTAR MKD
Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на специјализираниот сајт „Ворлдометар“, пишува „Вијести“....
Коронавирус Centar Во тренд...

„Кантас“ ќе прима само патници вакцинирани за Ковид-19 на меѓународните летови

CENTAR MKD
Извршниот директор на австралиската авиокомпанија „Кантас ервејс“ изјави дека неговата компанија планира да бара сите меѓународни патници да бидат вакцинирани против Ковид-19 пред да се...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Во ковид-центрите во Скопје хоспитализирани се 470 лица

CENTAR MKD
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 19 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерството за здравство. Од таму посочуваат...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Бил Гејтс повторно прогнозира: Нова пандемија може да се појави за 3 години, но тогаш нема да бидеме толку глупави

CENTAR MKD
Основачот на американската компанија Мајкрософт, Бил Гејтс сега предвидува нова пандемија на планетата. Гејтс на неговиот поткаст, разговараше со актерката Рашид Џонс и главниот инфектолог...
Centar Македонија Во тренд...

Македонија завиена во црно: Дури шест лица од починатите 24 се на возраст од четириесетина години

CENTAR MKD
Во изминатите 24 часа починале 24 лица, или на секој час починувал по еден пациент. Фрапантен е фактот дека дури шест лица се на возраст...