Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестираше против вакцинацијата против коронавирусот.

Околу 1.500 луѓе учествуваа вчера на протест пред парламентот против планот на Грција за вакцинација против Ковид – 19. Протестот минатата среда привлече повеќе од 5.000 луѓе, јавија локалните медиуми.

Протестите беа поттикнати од владината одлука за задолжителна вакцинација на здравствените работници и вработените во старечки домови. Владата предложи на есен да се вакцинираат и други групи, како што се наставниците.

Бројот на заразени лица во Грција расте во последните неколку недели. Вчера властите забележаа скоро 3.000 нови случаи, со што вкупниот број на заразени лица се искачи на 463.473 од почетокот на пандемијата. Повеќе од 12.800 луѓе починаа.

Можеби ќе ве интересира

Катедралата во Вашингтон ѕвонеше за милион смртни случаи од Ковид-19

M T

Протести низ САД под слоганот „Подалеку од нашите тела“ – демонстрантите бараат заштита на правото на абортус

M T

Протести против убиства и насилство врз жените во Мексико

M T

Стејт департментот им нареди на вработените во американската влада да го напуштат конзулатот во Шангај

M T

СДСМ: Мицкоски се откажа од протести, нема поддршка од граѓаните

M T

ИЈЗ: Заклучно со 28.02.2022, вакцинирани се вкупно 870.405 лица

M T