6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Во тренд...

Подолгиот интервал помеѓу двете дози од вакцината на „Фајзер“ дава подобар имунитет

Подолгиот интервал помеѓу првата и втората доза на вакцината против короноравирус на „Фајзер“ ќе предизвика имуниот систем да произведе повеќе антитела за борба против инфекцијата, открија британски научници.

Експертите велат дека резултатите од студијата ја поддржува одлуката на Велика Британија да го продолжи интервалот помеѓу двете дози на 12 недели од првично поставените три недели.

„Осум недели се чини дека е најдобриот временски интервал помеѓу примањето на првата и втората доза на вакцината во борбата против делта-сојот“, додаваат тие, пренесува Би-Би-Си.

Студијата е финансирана од државата.

Можеби ќе ве интересира

Истражувањата покажаа: Еве која комбинација на вакцини дава најдобар имунолошки одговор

M T

Омикрон е делумно отпорен на Фајзер – Трета доза неопходна

M T

Во Србија пристигна нов контингент вакцини од „Фајзер“

M T