Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » студија
Мозаик

ШОК СТУДИЈА КОЈА ОТКРИВА ДЕКА ИМАТЕ ПСИХОПАТСКИ КАРАКТЕРИСТИКИ! Ако пиете вакво кафе, луѓето треба да се пазат од вас

M T
Не е шега! Луѓето кои сакаат горчливи вкусови, како што е горкото кафе, имаат психопатски особини, покажа истражувањето. Тие велат дека вкусовите се разликуваат, а...
КоронавирусCentarМозаик

Вознемирувачки резултати од студија на мозоци на луѓе кои имале тешка форма на КОВИД

M T
Сите знаеме дека КОВИД-19 може да доведе до долгорочен замор и т.н. „мозочна магла“. Но, едно од најригорозните студии досега за долгорочните когнитивни ефекти на...
КоронавирусМозаик

Студија: Бустер доза на „Џонсон и Џонсон“ штити подобро од трета доза на „Фајзер“

M T
Студија спроведена на здравствени работници во Јужна Африка покажува дека две дози од вакцината „Џонсон и Џонсон“ обезбедуваат 85 процентна заштита од хоспитализација во случај...
Коронавирус

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИВААТ: Кој има најголеми шанси да преживее, а кој има најголеми шанси да умре од ковид! Еден детал е особено важен

M T
Луѓето вакцинирани против Ковид-19 веројатно нема да умрат од болеста освен ако не се многу стари или веќе сериозно болни пред инфекцијата, покажуваат резултатите од...
КоронавирусCentar

Студија на чуден случај: Жена била позитивна на коронавирус најмалку 335 дена

M T
Се дозна дека лицето имало коронавирус најмалку 335 дена, што е досега најдолгиот документиран случај на инфекција со КОВИД-19 досега, според една нова студија. Пациентот,...
КоронавирусВо тренд...

Кина го отфрли планот на СЗО за нова студија за потеклото од коронавирусот

M T
Кина не може да го прифати планот на Светската здравствена организација за спроведување на втората фаза од студијата за потеклото на Ковид-19, изјави висок кинески...
КоронавирусCentarВо тренд...ТОП ВЕСТИ

Голема студија за короната и најмладите: Ковид-19 е речиси безопасен за децата

M T
Вкупниот ризик од развој на тешка форма на болест кај децата или умирање од ковид-19 е екстремно низок, покажува новата анализа на податоците за инфекции...
КоронавирусВо тренд...

Коронавирусот се појавил многу порано од официјалната потврда, тврдат истражувачиите во нова студија

M T
Ковид-19 можно е да се проширил во Кина уште во октомври 2019 година, два месеци пред да се идентификува првиот случај во Вухан. Истражувачите од...
КоронавирусСвет

Нова студија: Оздравените oд ковид да се вакцинираат за стопроцентна сигурност дека нема пак да се заразат

M T
Студија на Медицинскиот универзитет во Инсбрук докажува дека по заздравувањето од Ковид-19, се стекнува стабилен долгорочен имунитет. „Можеме да бидеме многу сигурни дека стекнуваме имунитет....