24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » изолација
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

M T
Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната состојба со пандемијата предизвикана од...
КоронавирусСветВо тренд...

Англија ја намали изолацијата на пет дена за позитивните на ковид

M T
Во Англија минималниот период на самоизолација за луѓето кои се позитивни на Ковид-19 е намален на пет дена. Таквата одлука е донесена по разгледувањето на...
Македонија

Поведена постапка за мајка која не го почитувала решението за изолација на малолетната ќерка

M T
Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице кое сторило кривично дело – Непостапување според здравствените прописи...
КоронавирусСвет

Над 130.000 луѓе во изолација поради една вработена во реално шоу заразена со ковид

M T
Едно реално шоу во Австралија наиде на бројни критики откако илјадници Австралијци беа ставени во изолација заради инфекција на еден вработен на сетот. Вработената, за...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Судењето за „Меѓународен сојуз“ се откажува, еден од обвинетите е во изолација

M T
Судењето за предметот кој се однесува на невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски-Боки 13 се одложува затоа што еден од обвинетите е во изолација,...
Македонија

Наместо во изолација, жители на Гостивар и Тетово заминале во странство

M T
Осум лица од Гостивар и околните села наместо да седат дома во изолација, тие заминале надвор од земјата. Исто направиле и четворица од Тетово. „...
КоронавирусМакедонија

Наместо во изолација, пет лица од Тетово и Гостивар ја напуштиле државата

M T
Пет лица од Тетово и Гостивар и покрај забраната за движење, ја напуштиле државата. При контрола од страна на полициски службеници, лицата на кои им...
КоронавирусСвет

Англија по укинувањето на мерките: Стотици илјади луѓе во изолација, маркетите празни

M T
Англија во понеделникот ги укина речиси сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус. Првата недела е одбележана со зголемување на бројот на новозаразени, недостиг на...
КоронавирусСветВо тренд...

Четвртиот бран е веќе тука, од одмор одете директно во изолација, порачуваат експертите во Словенија

M T
Шефот на словенечкиот Институт за јавно здравје, Милан Крек, вчера, на прес-конференција предупреди дека новите варијанти на вирусот се раширени во целиот свет и дека...
КоронавирусCentarСветВо тренд...

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

CENTAR MKD
На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат истите упатства за коронавирусот како...
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

110 вработени во МВР се заразени со КОВИД-19

CENTAR MKD
Вкупно 110 вработени во Министерството за внатрешни работи во моментов се заразени со Ковид-19, поради што се наоѓаат во изолација. Од МВР за „Фокус“ велат...
КоронавирусМакедонија

Вицепремиерот Фатмир Битиќи во изолација поради контакт со позитивен на Ковид-19

CENTAR MKD
Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, објави дека оди во самоизолација поради контакт со позитивен на Ковид-19. „Моменталните услови на живеење за сите нас се...