Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : Пандемија

Коронавирус Во тренд...

СЗО: Европа повторно е епицентар на пандемијата

M T
Европските земји се соочуваат со рекорден број нови случаи на Ковид-19. Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека таквата висока стапка на пренос може да доведе...
Коронавирус Свет

Во Словенија рекорден број новозаразени од почетокот на епидемијата

M T
Рекордни 3.450 нови заразени со коронавирус се потврдени во Словенија во последните 24 часа, објави Институтот за јавно здравје. Најголем број потврдени случаи во еден...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

СЗО објави колку долго може да трае пандемијата

M T
Високиот функционер на СЗО, Брус Ајлвард, рече дека поради фактот што сиромашните земји не добиваат доволно вакцини, КОВИД-19 би можел да се продолжи до 2022...
Коронавирус Свет

Болсонаро ја отфрла вината дека лошо управувал со пандемијата: Од првиот момент, постапивме правилно

M T
Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро негираше дека има грешки во начинот на кој неговата администрација се справи со кризата од пандемијата на коронавирус, откако парламентарната комисија...
Македонија Во тренд...

Шилегов до СКСМ: Светската пандемија не ги запре нашите инвестиции, продолжуваме да ја развиваме уличната инфраструктура

M T
Денес, актуелниот градоначалник на Град Скопје и кандидат од СДСМ, Петре Шилегов, оствари средба со претставници на Сојузот на стопански комори, на која се разговараше...
Коронавирус Свет

Полициски час и забрана за музика во Солун, Халкидики и Лариса

M T
Грција ќе воведе ноќен полициски час и ќе забрани музика во барови, кафулиња и ресторани во Солун, нејзиниот втор по големина град, по зголемувањето на...
Коронавирус

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

M T
Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство на вакцини обезбедува глобални резерви....
Македонија

Џафери: Мора да реагираме на предизвиците и да го дадеме соодветниот одговор

M T
Претседателот на македонскиот парламент Талат Џафери обраќајќи се на петтата светска конференција на претседатели на парламенти истакна дека живееме во вонредни услови и секојдневни предизвици...
Свет Здравје

Драматичен пад на трансплантацијата на органи во светот

M T
Бројот на трансплантација на цврсти органи опадна драстично ширум светот помеѓу 2019 и 2020 година како резултат на пандемијата на коронавирус, откри најновото истражување. Како...
Centar Здравје Анализа

Дебелината кај децата се зголеми за време на пандемијата „Ковид-19“

M T
Новата студија, објавена во петокот во списанието JAMA, покажа дека дебелината кај децата значително се зголемила за време на пандемијата „Ковид-19“. „Најголемата промена се случи...
Свет

Бајден ја обвини Кина за прикривање на клучни информации за потеклото на пандемијата

M T
Американскиот претседател Џозеф Бајден ја обвини Кина дека прикрила „клучни информации за потеклото на пандемијата на коронавирусот“, по објавувањето на резимето на извештајот на американската...
Македонија Бизнис

НБРМ: Финансискиот сектор добро се справува со ризиците од корона-кризата

M T
Домашниот финансиски сектор во целина досега добро се справува со ризиците од пандемијата и е подготвен да одговори на предизвиците и во следниот период. Постепеното...
Коронавирус Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Филипче: Сите пандемии и епидемии историски наназад завршиле исклучиво со вакцинација

M T
Од денеска дел од тимот, лекари, медицински сестри, волонтери од Црвениот Крст, од повеќе пунктови во Здравствен дом Скопје е префрлен во А1 СЦ Арената...
Коронавирус Свет Во тренд...

За време на првиот карантин во Англија бројот на млади пушачи нагло скокнал, а постарите почнале да размислуваат за откажување

M T
Според неодамнешна студија, бројот на млади пушачи во Англија се зголеми за време на првиот карантин, пренесува „Би -Би-Си“. Бројот на млади луѓе на возраст...
Коронавирус Свет Во тренд...

Од крајот на пандемијата Велика Британија ја делат само неколку месеци, сметаат епидемиолозите

M T
Велика Британија е можеби само на неколку месеци до крајот на пандемијата, бидејќи вакцините драстично го намалија ризикот од хоспитализација и смрт, изјави денеска епидемиологот...
Коронавирус Во тренд...

Гебрејсус предупредува дека светот може да се соочи со поопасен вид коронавирус

M T
Говорејќи на 138-та седница на Меѓународниот олимписки комитет, генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус, предупреди дека може да се појави нов вид коронавирус во...
Коронавирус Свет

Поради пандемијата 17 милиони деца останаа без задолжителните вакцини

M T
Околу 23 милиони деца ширум светот ја пропуштиле задолжителната вакцинација во 2020 година. Тоа е за 3,7 милиони повеќе отколку во 2019 година и најмногу...
Centar Бизнис

Немаат ниту сонце ниту море, а туризмот сред пандемија им е четири пати подобар отколку во Хрватска

M T
Туристичките цифри во Австрија во 2020 година предизвикуваат мала љубомора, бидејќи е земја без сонце и море, малку подалеку од Медитеранот. Хрватска која минатата година...
Коронавирус Свет

Пандемијата сè уште не е завршена-предупредува Џонсон

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон повика на претпазливост, бидејќи се очекува да ги потврди плановите за отстранување на скоро сите преостанати ограничувања од Ковид-19 во Англија...