16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » антитела
Коронавирус Свет Во тренд...

Добра вест – Научници открија антитела кои го неутрализираат омикрон

M T
Научниците идентификуваа антитела кои ги таргетираат непроменетите делови на коронавирусот, кој продолжува да мутира и еволуира, а откритието претставува промена што може да доведе до...
Коронавирус Centar Мозаик Во тренд...

Дали треба да се испитуваат антитела пред третата доза?

M T
Шест месеци по втората доза на вакцината против Ковид, потребна е трета вакцинација, се согласуваат имунолозите. Дали тестот за антитела може да открие кога е...
Коронавирус Centar Во тренд...

Колку се сигурни тестовите за антитела по вакцинацијата?

M T
Вакцинирани сте и сакате да ја измерите количината на антитела. Во случај на вакцинација против корона, проблемот е што се уште нема гранични вредности за...
Коронавирус Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Истражување: Антителата исчезнуваат шест месеци по примањето на втората доза „Синовак“

M T
Антителата кои се создаваат по кинеската вакцина „Синовак Биотек“ против Ковид-19 паднале под клучниот праг за околу шест месеци по втората доза кај повеќето од...
Коронавирус Во тренд...

Подолгиот интервал помеѓу двете дози од вакцината на „Фајзер“ дава подобар имунитет

M T
Подолгиот интервал помеѓу првата и втората доза на вакцината против короноравирус на „Фајзер“ ќе предизвика имуниот систем да произведе повеќе антитела за борба против инфекцијата,...
Коронавирус Во тренд...

Со мешањето на овие две вакцини се добива подобар имунолошки одговор на коронавирусот

M T
Ако кај лицата кои како прва доза примиле вакцина на „Астразенека“ како втора доза им се даде вакцината на „Фајзер“, тоа ќе произведе подобар имунолошки...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Д-р Пановски: Граѓаните да не се трошат и да не проверуваат антитела по вакцинација

CENTAR MKD
Професорот на Медицинскиот факултет доктор Никола Пановски за Слободен печат вели дека граѓаните нема потреба да се изложуваат на трошок и да проверуваат антитела после...
Коронавирус Свет

Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

CENTAR MKD
Повеќето луѓе кои се излечиле од коронавирус на возраст од 15 до 40 години немаат антитела откако ќе заздрават, покажува студијата направена од австриските власти...