Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » протести
Свет

Протести низ САД под слоганот „Подалеку од нашите тела“ – демонстрантите бараат заштита на правото на абортус

M T
Демонстрантите се собраа ширум САД во вторникот и протестираа под слоганот „подалеку од нашите тела“, барајќи заштита на правото на абортус, откако во јавноста стигна...
Свет

Протести против убиства и насилство врз жените во Мексико

M T
Жените во Мексико излегоа на протест против убиствата на жени, кои во последно време зачестија во таа земја. Женските здруженија организираа протести во Мексико Сити...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Мицкоски се откажа од протести, нема поддршка од граѓаните

M T
Христијан Мицкоски се откажа од долго најавуваните протести уште од почетокот на годината, со што призна дека нема поддршка за граѓаните, се вели во соопштението...
Свет

Во Подгорица најавени протести поради прекројување на изборната волја на граѓаните, велат организаторите

M T
Пратеникот на Демократска Црна Гора Владимир Мартиновиќ денеска најави протестен митинг во Подгорица поради прекројување на изборната волја на граѓаните. Мартиновиќ рече дека граѓаните чувствуваат...
Свет ТОП ВЕСТИ

Вонредна состојба во Отава поради протестите на камионџиите

M T
Градоначалникот на Отава Џим Вотсон прогласи вонредна состојба поради десетдневните протести на камионџиите кои блокираа голем дел од канадската престолнина. Одлуката зборува за „сериозната опасност...
Коронавирус Свет

Протести против задолжителна вакцинација – камионџии ја блокираа Отава

M T
Протестите против задолжителната вакцинација на возачите на камиони кои ја минуваат канадско-американската граница ја блокираа Отава втор ден по ред, а илјадници граѓани се приклучија...
Свет

Полициско куче нападна демонстрант на протестите во Амстердам

M T
Илјадници луѓе во главниот град на Холандија, Амстердам, протестираа против владините ковид- мерки, пркосејќи ѝ на забраната за собири. За време на протестите дојде и...
Коронавирус Свет

Жестоки протести против мерките во Германија, повредени 13 полицајци

M T
Според официјални податоци, 13 полицајци се повредени во ненајавените демонстрации против анти-ковид мерките во германскиот град Манхајм. Во вечерните часови во центарот на Манхајм се...
Свет

Хаос на протест во САД – се судрија десничарски и левичарски групи

M T
Протестите на десничарските и левичарските групи во американскиот град Портланд во неделата станаа насилни. Двете страни се судрија, а еден маж беше уапсен за пукање...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски – докажаниот извор на лажни вести, стојат зад протести на кои се навредуваат новинари

M T
Соопштение на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски застанаа зад протестите кои го загрозуваат колективното здравје и на кои се ширеше говор на омраза. СДСМ најостро...
Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Белкиса Зеќири: Наместо да повика на вакцинација, Мицкоски поттикнува кршење на мерките и го загрозува здравствениот систем

M T
Прес-конференција на Белкиса Зеќири, пратеничка на СДСМ: Партијата на Христијан Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ, застана зад протестите кои го загрозуваат јавното здравје и се противат на масовната...
Коронавирус Свет

Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

M T
Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестираше против вакцинацијата против коронавирусот. Околу 1.500 луѓе учествуваа вчера...
Свет

Ирански полицаец убиен за време на протестите поради недостиг на вода во земјата

M T
Во Иран веќе шест дена по ред траат континуирани протести на улиците. Ирански полицаец е убиен за време на немирите во југозападниот дел на земјата,...
Uncategorized

Четириест уапсени по голите протести против нафтата во Осло

CENTAR MKD
Четириест активисти за заштита на животната средина, кои ја претставуваат озлогласената организација „Екстиншн ребелион“, се уапсени по серијата протести против нафтената индустрија во Норвешка и...
Свет

Повеќе од 400 лица приведени на протестите во Белорусија

CENTAR MKD
Околу 442 лица беа приведени во неделата во Белорусија за кршење на законот за масовни настани, од кои 266 во Минск, соопшти денеска белоруското Министерство...
Свет

ВИДЕО: Полицијата во Белград се повлекува, демонстрантите влегуваат во собранието

CENTAR MKD
Втор ден од протестите во Белград кои се случуваат поради најавата од српскиот претседател Александар Вучиќ за воведување на полициски час. https://www.facebook.com/AJBalkans/videos/565764414116993/?t=11  ...
Свет ТОП ВЕСТИ

(ВО ЖИВО): Илјадници се на улиците против Александар Вучиќ – Масовни демонстрации во Србија

CENTAR MKD
По вчерашните нереди во Белград, попладнево почна втор протест на коj собраните граѓани го искажуваат незадоволството oд владеењето на претседателот Александар Вучиќ. Како што пренесуваат...
Свет Во тренд...

(Видео) Свештеник во Белград ги нападна полицајците за да спаси демонстрант

CENTAR MKD
На социјалните мрежи кружи видео од православен свештеник кој учествувал на вчерашните протести во Белград. На краткото видео се гледа како монахот се обидува да...
Свет

Српскиот министер за одбрана повика на апсење на опозициските политичари

CENTAR MKD
Српскиот министер за одбрана Александар Вулин излезе со соопштение на веб-страницата на министерството во кое ги коментира вчерашните протести во Белград. Според него, опозициските политичари...
Свет ТОП ВЕСТИ

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

CENTAR MKD
Новинарка на телевизијата Н1 пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ, кој почина од коронавирус. Одговарајќи...