10.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Вакцини
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Заедно заштитени-вакцините делуваат – Караванот за информирање и вакцинација ќе посети 24 локации низ земјата

M T
Министерството за здравство, утре (среда, 19 октомври) со поддршка од Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД), Фондот за деца при Обединетите нации (УНИЦЕФ) и...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Гир: Ако не сте вакцинирани – вакцинирајте се, јас сега одам да ја примам четвртата доза

M T
Амбасадорот на Европската Унија во земјава Дејвид Гир ги повика невакцинираните да се вакцинираат, а вакцинираните да примат дополнителна доза за да го одржат имунитетот...
СВЕТ

ЕУ купува 110.000 вакцини против мајмунски сипаници

M T
Еврокомесарката за здравје и безбедност на храна Стела Киријакидес изјави дека ЕУ денеска ќе потпише договор со еден производител на вакцини, без да прецизира кој,...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

САД: Вакцини за деца под 5 години најрано на 21 јуни

M T
Антиковид вакцини за деца под пет години треба да започнат најрано на 21 јуни, изјави високиот здравствен функционер во администрацијата на Бајден, координатор на Белата...
СВЕТ

Сеул: Ќе ѝ понудиме вакцини и медицинска опрема на Северна Кореја

M T
Сеул ќе ѝ понуди на Северна Кореја вакцини против коронавирус и друга медицинска опрема, изјави денеска јужнокорејскиот претседател Џон Сук-јеол. Тој ова го изјави ден...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Произведувач на вакцини против коронавирус криел проблеми со квалитетот

M T
„Емерџент Биосолушн“ – долгогодишен добавувач на американската влада ангажиран во производството на стотици милиони дози вакцини против коронавирус, криел докази за проблеми со контролата на...
МАКЕДОНИЈАЗДРАВЈЕИЗБОР

Европска недела на имунизација – Одбележување на напредокот и на потенцијалот на вакцините за овозможување квалитетен долг живот

M T
Европската недела на имунизација, што секоја година традиционално се одбележува од 24ти до 30ти април, 2022 година е поволен момент да размислиме за важноста на...
КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Германец рекордер примил дури 87 вакцини против ковид за да фалсификува сертификати

M T
Германец од Магдебург го урна рекордот во примање вакцини против коронавирус – примил дури 87. Шеесетгодишникот е осомничен дека од летото минатата година примил дури...
СВЕТSHOWBIZ

На „Оскарите“ ќе се бара негативен Ковид-19 тест од сите, вакцини од повеќето

M T
Академијата за филмски уметности и науки ќе бара од присутните на 94. церемонија на доделување „Оскари“ во март да покажат доказ за вакцинација против Ковид-19...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Генералниот секретар на ОН: Правилната дистрибуција на вакцините може да стави крај на пандемијата

M T
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во средата рече дека правичноста во глобалната вакцинација може да стави крај на пандемијата на коронавирусот предупредувајќи дека луѓето...
КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Кинески истражувачи тврдат: Клучот за контрола на вирусот е развојот на вакцини

M T
Клучот за контрола на вирусот е развојот на вакцини кои се поефикасни во спречувањето на инфекцијата, тврдат кинеските истражувачи. Дури и со глобална стапка на...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

M T
Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки дози. Вакцината против корона на...
КОРОНАВИРУС

СЗО издаде привремени препораки за мешање на вакцините

M T
Светската здравствена организација (СЗО) издаде привремени препораки за употреба на вакцини против Ковид-19 од различни производители за втората доза и за засилувачот. Во зависност од...
КОРОНАВИРУСТЕМАИЗБОР

Истражувањата покажаа кои вакцини се најдобри за третата доза

M T
Вакцините од Фајзер и Модерна даваат најдобри резултати како дополнителни, засилувачки дози, покажа студија во Велика Британија во која беа тестирани седум различни вакцини. Ова...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.624.729 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.838 дози вакцини, од кои 758 се аплицирани како прва доза, 787 се ревакцинирани, а 2.293 граѓани...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.620.860 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во изминатите два дена аплицирани се вкупно 9.009 дози вакцини, од кои 1.873 се аплицирани како прва доза, 1.580 се ревакцинирани, а 5.536 граѓани примиле...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.600.966 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 5.532 дози вакцини, од кои 666 се аплицирани како прва доза, 1.050 се ревакцинирани, а 3.816 граѓани...
КОРОНАВИРУССВЕТ

САД фрлаат вакцини додека некои во светот уште ги чекаат првите дози

M T
САД фрлаат милиони дози на вакцина против ковид -19, додека многу делови од светот се соочуваат со недостаток. Најмалку 15 милиони дози се отпишани во...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.557.028 дози вакцини, а ревакцинирани 45% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.504 дози вакцини, од кои 713 се аплицирани како прва доза, 1.730 се ревакцинирани, а 57 граѓани...
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.554.372 дози вакцини, а ревакцинирани 45% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден и во вторникот аплицирани се вкупно 9.307 дози вакцини, од кои 1.830 се аплицирани како прва доза, 7.281 се ревакцинирани,...