Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : Вакцини

Коронавирус Свет

САД фрлаат вакцини додека некои во светот уште ги чекаат првите дози

M T
САД фрлаат милиони дози на вакцина против ковид -19, додека многу делови од светот се соочуваат со недостаток. Најмалку 15 милиони дози се отпишани во...
Коронавирус Македонија

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.557.028 дози вакцини, а ревакцинирани 45% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.504 дози вакцини, од кои 713 се аплицирани како прва доза, 1.730 се ревакцинирани, а 57 граѓани...
Коронавирус Македонија

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.554.372 дози вакцини, а ревакцинирани 45% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден и во вторникот аплицирани се вкупно 9.307 дози вакцини, од кои 1.830 се аплицирани како прва доза, 7.281 се ревакцинирани,...
Коронавирус Свет

СЗО: Во Авганистан ќе пропаднат околу 1,6 милиони вакцини, здравствениот систем пред колапс

M T
Речиси 1,6 милиони дози вакцини против Ковид-19, кои се на залиха во Авганистан, треба да се искористат што е можно поскоро, бидејќи нивниот рок истекува,...
Коронавирус Свет Во тренд...

„Јутјуб“ ќе ги блокира содржините против вакцини

M T
Компанијата „Јутјуб“ ќе ги блокира сите содржини против вакцини на својата веб-страница. Во извештајот се наведува дека „Јутјуб“ ќе забрани содржина против вакцини што не...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

M T
Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“. Вакцините вчера пристигнале во земјава. „Вчера Северна Македонија доби донација од повеќе од 50 илјади вакцини...
Коронавирус Centar Здравје

Вакцините имаат позитивни ефекти врз менталното здравје

M T
Вакцинацијата може да спречи штетни последици Вакцината „Ковид-19“ има позитивен ефект врз менталното здравје на имунизираните Американци, дури и по првата доза, објави Универзитетот во...
Коронавирус Македонија

МЗ: Сите донирани вакцини од Бугарија ќе ги аплицираме пред истекување на рокот

M T
Министерството за здравство информира дека согласно точните проекции за потребите за ревакцина со вакцината на „Фајзер“, како и големиот интерес за прва доза од овој...
Коронавирус Centar Во тренд...

Вакцините против Ковид предизвикуваат имунолошки одговор кај пациенти со хронични воспалителни заболувања

M T
Повеќето пациенти на имуносупресивни лекови за хронични воспалителни состојби, како што се ревматоиден артритис, мултиплекс склероза и воспалителни заболувања на дебелото црево, се уште можат...
Коронавирус Свет

Ким Џонг-ун ги одби кинеските вакцини, но нареди построги мерки во земјата

M T
Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун им нареди на службениците да спроведат поостра кампања за спречување на епидемијата откако тој одби некои странски вакцини против Kовид-19, понудени...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Вакцините го намалуваат ризикот од продолжен КОВИД

M T
Многу луѓе со новиот коронавирус се опоравуваат по четири недели, но некои продолжуваат да живеат со симптоми и последици неколку месеци по инфекцијата. Целосната вакцинација...
Коронавирус Свет

Јапонија има доволно вакцини против ковид и за трета доза

M T
Јапонија има доволно вакцини против Ковид-19, кои може да се дадат како засилувачка доза, доколку се донесе одлука за имунизација со дополнителна трета доза на...
Коронавирус Македонија

Лекарска комора: Пријавете ги лекарите кои шират псевдонаука и невистини за ефектите од вакцинацијата

M T
Четвртиот бран на Ковид-19 зема сериозен замав, расте притисокот врз здравствениот систем за обезбедување на потребен третман на зголемениот број на новозаболени. Во такви услови...
Коронавирус Македонија Анализа Во тренд...

МЗ: 85% од новите случаи и 91% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува двонеделната анализа на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две...