Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » здравје
CentarЗдравје

Кои се придобивките од пиењето кафе: омилениот пијалок на многу луѓе може да го намали ризикот од дијабетес

CENTAR MKD
Се чини дека навиката на многумина кои го започнуваат денот со шолја кафе може да има дополнителни придобивки освен самото будење, а новото истражување кај...
КоронавирусМакедонија

89 нови лабораториски случаи Ковид 19

M T
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 656 тестови, а регистрирани се 89 нови...
CentarМозаикЗдравје

СО ВОЗЕЊЕ ВЕЛОСИПЕД ДО ЗДРАВЈЕ – Благодарение на овие 7 активности, телото ќе ви биде благодарно, но и паричникот

M T
Постојат многу причини зошто возењето велосипед е подобро од возењето автомобил или јавен превоз, а фактот дека тоа е точно го потврдуваат се поголемиот број...
CentarМозаикЗдравје

ВИТАЛЕН ЗА ЗДРАВЈЕТО – Ако ги забележите овие знаци, тогаш на вашето тело му недостасува магнезиум

M T
Сите наши витални органи бараат магнезиум за правилно функционирање, а без него нашето тело не би можело да се развива правилно. Според истражувањата, недостатокот на...
CentarМозаикЗдравје

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

M T
Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора...
CentarМозаикЗдравје

Нема да верувате колку милениците позитивно влијаат на вашето здравје!

M T
Со раширената глобална пандемија, неколку природни катастрофи, економски рецесии и многу други кризи, чувствата на анксиозност, депресија и осаменост значително се зголемија. Затоа, многу луѓе...
CentarМозаикЗдравје

Само 1 ден на море може да го подобри здравјето: Ова се петте ефекти на морската сол

M T
Морската сол во воздухот и водата содржи дури 32 хемиски соединенија кои се многу важни за правилното функционирање на човечкото тело. Еден милилитар морска вода...
CentarМозаикЗдравје

Користењето на телефонот пред спиење влијае на вашето здравје: Оваа навика и не е толку безопасна како што изгледа

M T
Тешко е да го оставите телефонот во друга просторија и да се одјавите, дури и на неколку часа. Но, користењето на телефонот непосредно пред спиење...
CentarМозаикТОП ВЕСТИ

ЗАСТРАШУВАЧКИ ТОПЛОТЕН БРАН – Еве како да се заштитите од можни здравствени компликации во следните неколку дена

M T
Балканот го очекуваат големи горештини во следните денови, а ова се препораки како да се заштитите од сонцето и да го зачувате вашето здравје во...
CentarМозаикЗдравје

Како краставиците влијаат на вашето здравје: Тие содржат влакна, витамини и МНОГУ вода

M T
Краставиците се богати со антиоксиданси, витамини и минерали, па спаѓаат во многу корисни намирници.Тие влијаат на нашиот изглед, кожа и коса, но и на нашето...
Свет

СЗО: Сипаниците се умерен ризик за јавното здравје

M T
Светската здравствена организација соопшти дека мајмунските сипаници во моментов претставуваат „умерен ризик“ за јавното здравје на глобално ниво, откако се пријавени случаи во земји каде...
CentarМозаикЗдравје

Бидете МНОГУ внимателни: Овие пет растенија можат да бидат фатални за вашето здравје

M T
Нема подобар начин за украсување на просторот за живеење од украсување со растенија. Меѓутоа, ако се одлучите за погрешни растенија, тоа може да биде фатално...
CentarМозаикЗдравје

Невообичаени комбинации кои го подобруваат здравјето: Дали би го пробале ова?

M T
Дали некогаш сте размислувале да мешате црно грозје со кромид за да спречите формирање на згрутчување на крвта? Или можеби да комбинирате јаболка и лиснат...
CentarМозаикЗдравје

Комбинации на храна кои го подобруваат здравјето: Црното грозје и кромидот се само една од нив

M T
Дали некогаш сте размислувале да мешате црно грозје со кромид за да спречите згрутчување на крвта? Или можеби комбинирате јаболка и лиснат зеленчук за подобро...
МозаикЗдравје

Без здрав црн дроб нема добро здравје: Овие намирници се идеални за детоксикација

M T
Сè што јадеме или пиеме мора да помине низ црниот дроб. Овој орган најмногу страда, бидејќи го впива сето лошо што го внесуваме во организмот...
Македонија

Спасовски: Да празнуваме одговорно, да се погрижиме да го сочуваме сопственото и здравјето на најблиските

M T
Интегрално обраќање на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски: На прагот сме на Новата 2022 година. Време на рекапитулари и резолуции, на сеќавања и надежи,...
МозаикЗдравјеЉубов

Колку често имате секс – еве како тоа влијае на вашето здравје

M T
Веќе нашироко е познато дека сексот лекува, а психолозите ќе ви кажат дека сексот е исклучително добар за здравјето, но колкава корист ќе добиете од...
МозаикЗдравје

Четири утрински грешки кои го оштетуваат здравјето и создаваат масни наслаги

M T
Појадокот треба да биде најважниот појадок во текот на денот, бидејќи ни дава сила и енергија за сите обврски кои не очекуваат. Во продолжение ви...