10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » рак
ТЕМАЗДРАВЈЕНАУКА

ЕПОХАЛНО ОТКРИТИЕ: Жена која преживеала 12 видови на рак може да биде клучот за пронаоѓање лек за ракот

CENTAR MKD
Жена која преживеала повеќе од десет различни тумори би можела да ја крие тајната на лекувањето на ракот, тврдат научниците. На неименуваната 36-годишна пациентка и...
СВЕТ

„Имам рак“ – Бајден ја вознемири американската јавност, реагираше Белата куќа

M T
Американскиот претседател Џо Бајден ја разбранува јавноста во средата кога одржа говор за загадувањето и глобалното затоплување. Бајден објави дека има рак, поради што реагираше...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

ГИ ЈАДЕМЕ СЕКОЈ ДЕН, А ПРЕДИЗВИКУВААТ РАК: Ова се 4-те НАЈОПАСНИ АДИТИВИ ВО ХРАНАТА!

M T
Ако внимавате на декларациите за прехранбените производи, тогаш сигурно сте забележале дека содржат адитиви. Поточно, етикети како E 252, E 171 и многу други. Луѓето...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Намирници кои значително го зголемуваат ризикот од рак, а ги јадеме речиси секој ден

M T
Понекогаш може да биде тешко да се следат опасностите кои демнат во пакуваната храна. Постојат намирници кои содржат конзерванси кои значително го зголемуваат ризикот од...
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

ВНИМАТЕЛНО СО ЧАЕВИТЕ – Еден вид чај го зголемува ризикот од добивање рак на речиси сите органи

M T
Вкусна шолја чај е ритуал на многу луѓе наутро или попладне, како замена за кафе или едноставно од љубов кон овие ароматични пијалоци. Сепак, истражувањата...
ЗДРАВЈЕ

Шест можни симптоми на рак на желудникот

M T
Алармантно е што симптомите на рак на желудник многу често не вклучуваат ни најмала болка, што го отежнува екстремно дијагностицирањето на оваа тешка болест. Статистиката...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Еве што е еден од најголемите фактори на ризик за рак на дојка

M T
Ракот на дојката е најчесто дијагностициран вид на рак во Европскиот регион на Светската здравствена организација (СЗО) со тоа што на 1.579 жени секојдневно им...
ТЕМАМОЗАИК

Ова се хороскопските знаци што толку ќе се збогатат што нема да знаат што со парите

CENTAR MKD
Девица: среќен ден: среда, среќни броеви: 5, 14, 23, 32, 41, 50, среќни бои: бела, жолта, сива, портокалова Девицата е највреден и најразионален знак. Родените...