15.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » срце
ТЕМАЉУБОВ И СЕКСХОРОСКОП

Овие хороскопски знаци се заљубуваат во физичкиот изглед, а не во срцето

M T
Сите знаеме некој кој ги оценува другите според нивниот изглед и обично се заљубува во туѓите облини наместо во нивното срце. Без разлика дали станува...
МАКЕДОНИЈА

„Слави со срце, не со оружје“ – кампања на МВР и УНДП против пукањето на веселби

M T
Оружјето и пиротехничките средства не се добредојдени „гости“ на прославите- е главната порака на кампањата „Слави со срце, не со оружје“, која во изминатиот период...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Овој лек може да му наштети на вашето срце поради неговата скриена содржина на сол

M T
Тим на истражувачи ги анализирал медицинските досиеја на 300.000 Британци на кои NHS им препишал парацетамол во шумлива форма. Резултатите покажале дека пациентите кои земале...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

ХРАНА ЗА ЗДРАВО СРЦЕ – Нутриционистите советуваат која диета е најдобра за кардиоваскуларни пациенти

M T
Ако имате висок крвен притисок, тоа не значи дека треба да престанете да јадете месо! Еве каква диета се предлага во престижното списание за кардиологија....
СВЕТТОП ВЕСТИ

Иран: Ќе го нападнеме срцето на Израел во случај на најмал потег против Исламската Република

M T
„Иранските вооружени сили ќе се фокусираат на срцето на Израел доколку тој направи најмал потег“ против Исламската Република“, изјави денеска претседателот Ебрахим Раиси за време...
СВЕТ

Фон дер Лајен: На ​​овој Меѓународен ден на жената, моето срце е со сите Украинки

M T
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен се огласи на Твитер на 8 март, Меѓународниот ден на жената. Фон дер Лајен испрати силна порака,...
СВЕТМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Медицински напредок – За прв пат во историјата срце од свиња пресадено на маж

M T
За прв пат во историјата, на маж му е пресадено свинско срце! Операцијата се случила во болница во Балтимор, Мериленд. Пациентот кој доби трансплантација на...
ЉУБОВ И СЕКСХОРОСКОП

Размислуваат со срце: Овие 4 хороскопски знаци често се заљубуваат во погрешна личност

M T
Љубовта е сосема прекрасно чувство и поради неа можеме да правиме непредвидливи и најлуди работи. Кога сме заљубени, не ги забележуваме маните или несовршеностите на...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕИЗБОР

Синхронизација со внатрешниот часовник на телото: Оптимално време на спиење КОРИСНО ЗА СРЦЕТО

M T
Оптималното време за легнување, помеѓу 22 и 23 часот, е поврзано со подобро здравје на срцето, велат истражувачите кои проучувале 88.000 волонтери. Тимот кој стои...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Ако пиете аспирин за срце, треба да ги знаете информациите од новите истражувања на американски лекари

M T
Аспиринот за срцето често го земаат луѓето секој ден за да се заштитат, бидејќи е моќен разредувач на крв, но сега американските лекари велат дека...
КОРОНАВИРУСЗДРАВЈЕ

Можни проблеми со срцето и една година по блага инфекција со коронавирус, покажуваат истражувањата

M T
Можни се проблеми со срцето и една година по блага инфекција со Ковид-19. Според најновите истражувања, оштетување на срцето може да настане и по почетните...
МАКЕДОНИЈАЗДРАВЈЕ

Кардиоваскуларната болест е најголемиот убиец на светот, денеска е Светскиот ден на срцето

M T
Денеска, на 29 септември, се одбележува Светскиот ден на срцето. На овој ден, кога светот сè уште се бори со пандемијата предизвикана од Ковид-19, никогаш...
МАКЕДОНИЈА

МЗ: Во тек е трансплантација на срце и бубрези на клиниките за Кардиохирургија и Урологија

M T
Министерството за здравство информира дека утрово, на клиниките за Кардиохиругија и Урологија започна трансплантација на срце и бубрези од починат донор. По интензивни подготовки во...
ТЕМАМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Добра вест: По успешната историска трансплантација почна да чука новото срце на 39 годишна жена

CENTAR MKD
Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово на Клиниката за кардиохирургија е извршена третата трансплантација на срце во историјата на нашата држава. Операцијата беше...