Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » симптоми
Коронавирус Свет

5 СИМПТОМИ НА ОМИКРОН КОИ СЕ ПОЈАВУВААТ ВО ПРВИТЕ 2 ДЕНА ОД ИНФЕКЦИЈАТА: Инкубацијата не е како кај обичната корона – ЕВЕ КОЛКУ ТРАЕ

M T
Студијата врз која се повикуваат сите светски експерти откри колку долго трае инкубацијата и какви се симптомите на инфекција со сојот омикрон во првите 48...
Коронавирус Свет

Џонсон: Омикрон создава проблеми, но очигледно е поблаг од делта-сојот

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека омикрон сè уште предизвикува „вистински проблеми“, како што е зголемување на хоспитализирањата, но дека е „очигледно поблаг од...
Коронавирус Centar Здравје Во тренд...

Д-р Амир Кан: 5 предупредувачки симптоми на сојот Омикрон

M T
Д-р Амир Кан од Велика Британија откри пет главни симптоми на варијантата на коронавирус Омикрон. Кан беше гостин на ITV Lorraine и објасни пет главни...
Коронавирус Свет

ОВА СЕ ПРВИТЕ СИМПТОМИ КОИ ПОКАЖУВААТ ДЕКА СТЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Еден симптом лесно се препознава и никој не би го поврзал со Короната

M T
Експертите досега идентификувале осум симптоми на омикрон, и тоа: гребење во грлото, течење на носот, замор, кивање, болки во долниот дел на грбот, главоболка, ноќно...
Коронавирус Centar Свет

Откриени неочекувани симптоми и клиничка слика на омикрон

M T
Веста за појавата на новиот вид на корона вирус наречен омикрон ги загрижи сите. Сепак, според досега познатите информации за таа варијанта, нема преголема причина...
Коронавирус Centar Мозаик Во тренд...

Вакцината ефикасна: Сојот Делта плус предизвикува помалку симптоми

M T
Се покажа дека подвидот на видот делта се пренесува нешто полесно, но не се покажа дека предизвикува потешки форми на болеста или ги прави вакцините...
Коронавирус + Centar ТОП ВЕСТИ

Докторите предупредуваат: Се појавија нови симптоми на Ковид-19, ако ги забележите добро е да се тестирате

CENTAR MKD
Зголемената телесна температура, сувата кашлица и проблемите со дишењето се најчестите симптоми на коронавирусот, но заразата предизвикува и други симптоми кои се манифестираат на кожата....
Centar Здравје

Еве кои 3 симптоми откриваат дали имате затнати артерии

M T
Многумина од нас имаат артериска опструкција уште во нашите дваесетти години. Како резултат на тоа, многу луѓе погодени од оваа состојба не се свесни за...
Коронавирус

Најчести симптоми на продолжениот ковид

M T
Продолжениот ковид трае најмалку два месеца и најчесто се јавува кај луѓе помлади од 65 години. Како се препознава оваа состојба? Светската здравствена организација (СЗО)...
Коронавирус Centar Во тренд...

Истражување: Најчести симптоми на Ковид-19 кај оние што се вакцинирани

M T
Како што се менува коронавирусот, така се менуваат и симптомите што ги предизвикува оваа болест кај луѓето. Губењето мирис, на пример, порано беше еден од...
Centar Здравје Во тренд...

НЕ ИГНОРИРАЈТЕ ГИ ОВИЕ СИМПТОМИ! Еве кои се петте знаци дека ви треба одмор

M T
Секојдневниот стрес доведува до ментално и физичко исцрпување. Постојат знаци кои јасно укажуваат дека итно ви треба одмор од сè. Колегите ве прашуваат дали сте...
Коронавирус Centar Во тренд...

Висока температура и губење на чувство за мирис не се повеќе клучни симптоми за коронавирус – Еве кои се симптомите кои најчесто се манифестираат

M T
Според зборовите на британскиот епидемиолог Тим Спектор, симптомите на коронавирусот се променија и тука веќе не се главни високата температура и губиток на чувството за...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Симптоми кои можат да се јават по вакцинацијата со „Спутник V“

CENTAR MKD
Граѓаните на Москва, кои веќе почнаа да се вакцинираат со руската вакцина против коронавирус „Спутник V“, добиваат упатства за пациенти, како и потврда за извршена...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Д-р Трајковски: Вирусот е насекаде – потребен е итен „локдаун“

CENTAR MKD
Професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Дејан Трајковски ги повикува здравствените власти веднаш да спроведат целосно затворање, за да се намали...
Коронавирус Centar Во тренд...

Нова студија – кај болните од Ковид-19 пред температура се јавуваат други два симптома

CENTAR MKD
Многумина од нас наидоа на контролни пунктови на работа или во здравствени установи што не можевме да ги поминеме без да ја измериме температурата и...
Коронавирус Centar Свет

После колку дена од инфекцијата со коронавирус се појавуваат симптоми?

CENTAR MKD
Коронавирусот се шири исклучително брзо низ целиот свет и во моментов инфицира околу 40 милиони луѓе ширум светот. Ако неодамна сте биле во контакт со...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Ковид станува долготраен кај секој 20-ти пациент, овие групи се најзагрозени

CENTAR MKD
Истражување од King’s College London за долготраен ковид ја смета болеста предизвикана од новиот коронавирус која трае осум недели или подолго и наведува колку е...
Коронавирус Centar Свет

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

CENTAR MKD
Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато дишење, замор и анксиозност во...