Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » симптоми

Tag : симптоми

Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Симптоми кои можат да се јават по вакцинацијата со „Спутник V“

CENTAR MKD
Граѓаните на Москва, кои веќе почнаа да се вакцинираат со руската вакцина против коронавирус „Спутник V“, добиваат упатства за пациенти, како и потврда за извршена...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Д-р Трајковски: Вирусот е насекаде – потребен е итен „локдаун“

CENTAR MKD
Професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Дејан Трајковски ги повикува здравствените власти веднаш да спроведат целосно затворање, за да се намали...
Коронавирус Centar Во тренд...

Нова студија – кај болните од Ковид-19 пред температура се јавуваат други два симптома

CENTAR MKD
Многумина од нас наидоа на контролни пунктови на работа или во здравствени установи што не можевме да ги поминеме без да ја измериме температурата и...
Коронавирус Centar Свет

После колку дена од инфекцијата со коронавирус се појавуваат симптоми?

CENTAR MKD
Коронавирусот се шири исклучително брзо низ целиот свет и во моментов инфицира околу 40 милиони луѓе ширум светот. Ако неодамна сте биле во контакт со...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Ковид станува долготраен кај секој 20-ти пациент, овие групи се најзагрозени

CENTAR MKD
Истражување од King’s College London за долготраен ковид ја смета болеста предизвикана од новиот коронавирус која трае осум недели или подолго и наведува колку е...
Коронавирус Centar Свет

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

CENTAR MKD
Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато дишење, замор и анксиозност во...
Centar Македонија Во тренд...

На овој начин сѐ започнува: Симптомите на коронавирусот најчесто се јавуваат по овој редослед

CENTAR MKD
Истражувањето од Универзитетот во Јужна Калифорнија успеа да утврди дека симптомите на Ковид-19 често започнуваат по одреден редослед. Ова откритие може да им помогне на...
Коронавирус Centar Во тренд...

КОВИД -19: Неколку симптоми траат со месеци

CENTAR MKD
Научниците предупредуваат на долготраен Ковид-19 и велат дека заболените страдаат од неколку симптоми со месеци. Околу десет проценти од пациентите се борат со симптоми дури...
Здравје Во тренд...

Проверете колку за вас би бил опасен коронавирусот според возраст и пол

CENTAR MKD
Колку личноста е повозрасна, толку и шансите се поголеми коронавирусот да биде фатален. Досегашните податоци на смртни случаи од коронавирусот покажуваат дека 14,8 отсто од...