24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » грип
Здравје

Експертите тврдат: Грипот и бременоста имаат три заеднички симптоми

M T
Бидејќи симптомите на грип можат да бидат вообичаени за некои други феномени, како што се оние предизвикани од бременоста, може да биде тешко да се...
КоронавирусСветВо тренд...

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

M T
Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за здравство, Саџид Џавид, додека земјата...
Свет

Модерна: Нашата вакцина против грип е ветувачка

M T
Експерименталната вакцина против грип предизвика силен имунолошки одговор на сите четири видови на вирусот на грип во раната фаза на студијата, соопшти компанијата во петокот....
КоронавирусCentarВо тренд...

Вечна дилема: Дали вашиот грип всушност беше КОВИД 19?

M T
За време на постудените месеци, нашиот имунитет обично слабее, така што може да страдаме од настинки, грип или некоја друга болест, и сега треба да...
КоронавирусСвет

Експерти: Безбедно е да се прими вакцина против „Ковид-19“ и вакцина против грип во исто време

M T
Безбедно е да се примаат вакцината против „Ковид-19“ и вакцината против грип во исто време, и тоа не влијае негативно на имунолошкиот одговор што го...
КоронавирусCentarТОП ВЕСТИ

Вакцинацијата против грип помага и против корона – Постојат неколку објаснувања

CENTAR MKD
Познато е дека вакцинацијата ја зголемува отпорноста кон други инфекции. Една студија покажа дека до одреден степен може да се каже дека вакцинираните луѓе полесно...
Коронавирус

Како да разликувате коронавирус од обичен грип – експертите велат дека постојат 2 основни симптоми

CENTAR MKD
Со доаѓањето на сезоната на грипот, постои поголема загриженост кај луѓето во врска со тоа дали ќе можат да го разликуваат сезонскиот грип од коронавирусот....