Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : вакцина

Коронавирус Centar Свет

Германски вирусолог шокира со изјавата: Вакцинираните „намерно“ да се инфицираат со коронавирус

M T
Германскиот вирусолог, Кристијан Друстен, рече дека е неопходно вакцинираните граѓани намерно да бидат инфицирани со коронавирусот. Најистакнатиот германски вирусолог, Кристијан Друстен, препорачува вакцинираните луѓе да...
Коронавирус Centar Бизнис Свет

Создавачот на вакцината против ковид во плус 1,13 милијарди евра – една година претходно беа во минус од 53,4 милиона евра

M T
Германската компанија Бајонтек оствари вкупен приход во првиот квартал од оваа година од 2,05 милијарди евра, наспроти 27,7 милиони евра во истиот период во 2020...
Коронавирус Свет

Не можете да го видите вашето дете додека не се вакцинирате! – Разведена мајка шокирана на суд

M T
Сосема необично рочиште за случајот на грижа за единаесетгодишно дете се одржа во август во американски суд, каде што судијата донесе изненадувачка одлука да и...
Коронавирус Centar Свет

РУСИТЕ ПРАВАТ ВАКЦИНА ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈОТ – Еве кога ќе биде достапна за користење

M T
Рускиот федерален центар за истражување и развој на имунолошки и биолошки производи „Чумаков“ може да направи нова вакцина против делта сојот на корона вирусот во...
Коронавирус + Centar Во тренд...

Многу е поголема веројатноста да добиете згрутчување од коронавирус отколку од вакцина

M T
Ризикот од добивање на ретко згрутчување на крвта по првите дози на вакцината против КОВИД 19 Астра Зенека или Фајзер е многу помал од ризикот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Северна Македонија со највисок напредок во регионот по број на граѓани вакцинирани со барем една доза

M T
Република Северна Македонија е лидер во регионот по бројот на граѓани кои се вакцинирани со барем една доза од вакцината во изминатиот месец и половина....
Коронавирус Свет Во тренд...

ЕУ: Земјите ја користат третата доза на вакцината на сопствен ризик

M T
Земјите од Европската Унија кои ќе одлучат да користат дополнителна трета доза на вакцина против Ковид-19, може да се соочат со правни проблеми, бидејќи Европската...
Коронавирус Свет Во тренд...

Третата доза вакцина 97 отсто ефикасна по 16 дена од примањето

M T
Заштитата од тешка форма на Ковид-19 се зголемува на 97 проценти 16 дена по третата доза на вакцината против коронавирус, објави израелскиот ТВ Канал 12....
Коронавирус Во тренд... ТОП ВЕСТИ

МЗ: Млади, вакцинирајте се! Сè повеќе млади развиваат тешка клиничка слика од Ковид-19

M T
Се намалува старосната граница на заразени од коронавирус кои развиваат тешка клиничка слика на болеста. Меѓу последно евидентираните хоспитализиции и смртни случаи предизвикани од компликации...
Коронавирус Свет Во тренд...

Грчките научници апелираат до родителите: „Децата го пренесуваат вирусот повеќе од порано, вакцинирајте се!“

M T
Варијантата на делта на коронавирус сочинува околу 85 проценти од новите случаи и се чини дека децата играат важна улога во пренесувањето, што ги натера...
Коронавирус Македонија Во тренд...

ЕУ го прифати македонскиот дигитален сертификат за вакцинација против Ковид-19

M T
Министерството за здравство информира дека денеска Европската комисија го усвои националниот Дигитален сертификат на Република Северна Македонија и истиот го смета за еквивалентен на Дигиталниот...
Коронавирус Свет Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Руските научници ја измениле вакцината „спутник В“ за употреба против делта-сојот

M T
Руските истражувачи објавија дека ја измениле вакцината против коронавирус „спутник В“, која се користи повеќе од една година, за употреба против повеќе заразниот делта-сој. „Вакцината...
Коронавирус Свет

Папата Франциско: Да си вакциниран е чин на љубов

M T
Вакцинацијата против Ковид-19 е чин на љубов, рече денеска папата Франциско, повикувајќи ги верниците да се вакцинираат. „Вакцините даваат надеж дека пандемијата ќе заврши, но...
Коронавирус Во тренд...

Најнова студија: Заштитата на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ против делта-сојот опаѓа во рок од три месеци

M T
Најнова здравствена студија во Обединетото Кралство покажала дека во рок од три месеци опаѓа заштитата што ја обезбедуваат вакцините на „Фајзер“ и на „Астра зенека“...
Коронавирус Свет

Медицинска сестра од БиХ наместо вакцина против коронавирус им ставала на луѓето вакцина против грип

M T
Медицинска сестра во Добој ставала грешни вакцини па на осум лица наместо вакцина против коронавирус им ставала вакцина против сезонски грип, но нивното здравје не...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Грција: Казни за просветните работници кои се против вакцина – Пониски плати и суспензии за оние кои ја одбиваат вакцината

M T
Грчките просветни работници кои се противат на вакцинација, одбиваат да се вакцинираат или да се тестираат самостојно, ќе се соочат со намалување на платата или...
Коронавирус Свет

„Гугл“ и „Фејсбук“: Без вакцина, нема влегување во канцеларија

M T
Две од најголемите компании во Силициумската Долина им наложија на вработените да примат вакцини против Ковид-19 пред да се вратат во работните простории. Сите вработени...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Италија вакцинирани 60 проценти од граѓаните постари од 12 години

M T
Италија досега целосно вакцинираше 60 проценти од своето население постаро од 12 години. Тоа значи дека 32,4 милиони луѓе ги примиле двете дози на вакцината...
Коронавирус Свет

Два дена одмор за вработените во администрација во Чешка кои ќе се вакцинираат

M T
Владата на Чешка објави дека го усвоила предлогот да им се даде дополнителен одмор на сите вработени во јавната администрација кои се вакцинирани против Ковид-19....
Коронавирус Свет Во тренд...

Италија ја одобри вакцината на „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години

M T
Италијанската агенција за лекови денеска ја одобри за употреба вакцината против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години. Покрај...