6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Историја
МакедонијаВо тренд...

Маричиќ: Во преговарачката рамка нема ниту едно прашање поврзано со историјата и Протоколот

M T
„Во преговарачката рамка не е наведено ниту едно прашање поврзано со историјата ниту пак со протоколот којшто го потпишавме ова лето како основа за вадење...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

M T
„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа да создадат нови поделби. Со...
Македонија

Пендаровски: Историјата нè учи дека во времиња на кризи и конфликти, популистите ги хранат луѓето со страв и гнев кон послабите

M T
Претседателот Стево Пендаровски се обрати на комеморативната вечер по повод одбележувањето на 79-годишнината од холокаустот на македонските Евреи, што се одржa во Меморијалниот центар на...
КоронавирусСвет

Моди: Индија испиша историја, аплицирани над милијарда вакцини

M T
Индија подели над милијарда дози вакцини за своите граѓани, а премиерот Нарендра Моди рече дека земјата „напишала историја“. „Сведоци сме на триумфот на индиската наука,...
Македонија

Петре Шилегов: Со гордост се сеќаваме и ќе се сеќаваме на нашата историја, a некои наши соседи во минатото често биле на погрешната страна

M T
На одбележување на 80-годишнината од основањето на Првиот скопски партизански одред – „Скопје секогаш на страната на антифашизмот“ – градоначалникот на Скопје Петре Шилегов истакна...
МакедонијаКултура

Дигитализација на над пет милиони записи на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков”

M T
Министерството за култура и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, со...
БизнисВо тренд...

Нов бесценет артефакт за историјата на Пивара Скопје

CENTAR MKD
Дали знаете кога е основана Пивара Скопје? Едногодишното истражување што го спроведува тимот на Пивара Скопје, во соработка со Центарот за научно истражување и промоција...