6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : Историја

Коронавирус Свет

Моди: Индија испиша историја, аплицирани над милијарда вакцини

M T
Индија подели над милијарда дози вакцини за своите граѓани, а премиерот Нарендра Моди рече дека земјата „напишала историја“. „Сведоци сме на триумфот на индиската наука,...
Македонија

Петре Шилегов: Со гордост се сеќаваме и ќе се сеќаваме на нашата историја, a некои наши соседи во минатото често биле на погрешната страна

M T
На одбележување на 80-годишнината од основањето на Првиот скопски партизански одред – „Скопје секогаш на страната на антифашизмот“ – градоначалникот на Скопје Петре Шилегов истакна...
Македонија Култура

Дигитализација на над пет милиони записи на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков”

M T
Министерството за култура и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, со...
Бизнис Во тренд...

Нов бесценет артефакт за историјата на Пивара Скопје

CENTAR MKD
Дали знаете кога е основана Пивара Скопје? Едногодишното истражување што го спроведува тимот на Пивара Скопје, во соработка со Центарот за научно истражување и промоција...