Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » русија
Свет

Бајден ѝ се закани на Русија – Ако Путин оди во Украина, тоа ќе има големи последици

M T
Американскиот претседател, Џо Бајден, на прес-конференција во Белата куќа по повод првата година од неговото претседателствување рече дека тоа е година на предизвици и напредок...
Свет

Захарова: Русија е подготвена да продолжи конструктивен дијалог со САД за гаранциите

M T
Русија покажа работен дух за време на разговорите со САД за безбедносните гаранции и е подготвена да продолжи со конструктивен дијалог, изјави денеска портпаролката на...
Свет

Блинкен не очекува голем напредок во преговорите со Русија

M T
Американскиот државен секретар, Eнтони Блинкен не очекува голем напредок во американско-руските безбедносни преговори оваа недела, но се надева дека сè уште има области за кои...
Свет

САД и Русија на состанок во Женева за Украина

M T
Русија и САД денеска во Женева ќе одржат консултации за безбедносните гаранции предложени од Москва. Руската делегација ја предводи заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков,...
Centar Мозаик Кујната од Centar

КРАЛИЦА НА ПРАЗНИЧНАТА МАСА: Историја на популарната руска салата и сите нејзини имиња

M T
Кај нас нема прослава во зимските месеци (а понекогаш и во лето) без руска салата на трпезата. Но, приказната за тоа е поголема од границите...
Бизнис Свет

Русија од јануари воведува во промет дигитална рубља

M T
Централната банка на Русија ќе започне пилот-проект за трансакции со дигиталната рубља во јануари следната година, изјави првиот заменик-гувернер на руската врховна монетарна институција, Олга...
Свет

Лавров: НАТО е геополитички проект на колонизација по ССР

M T
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров оцени дека НАТО е геополитички проект на колонизација на територии по распадот на СССР и Варшавскиот пакт. „...
Свет

Белата куќа: Русија е единствениот виновник за тензиите на границата со Украина

M T
Руската акција и реторика се единствениот извор на тензии на украинско-руската граница, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. Таа рече дека се уште не...
Свет

Путин: Русија и Кина развиваат високотехнолошки оружја

M T
Русија и Кина заеднички развиваат високотехнолошки оружја додека остваруваат соработка во областа на безбедноста, изјави денеска рускиот претседател, Владимир Путин, на традиционалната годишна прес-конференција. „Со...
Свет

Путин: Русија сака да избегне конфликт со Украина и со Западот

M T
Претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави дека Русија добила генерално позитивен одговор на безбедносните предлози што ги доставила до САД овој месец и дека преговорите...
Бизнис Свет

ЕУ ги продолжи економските санкции за Русија

M T
Лидерите на 27-те земји-членки на ЕУ едногласно одлучија да ги продолжат економските санкции против Русија за дополнителни шест месеци, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл...
Свет

Столтенберг: Русија се однесува како агресор кон Украина

M T
НАТО верува дека Русија се однесува како агресор кон Украина и тоа мора да се промени, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг, на...
Свет

Дмитриј Песков: „Русија ќе го пренесе својот концепт за безбедносна визија на САД“

M T
Кремљ има намера да го пренесе својот концепт за визијата за безбедност во Европа на САД и НАТО, изјави денеска за новинарите портпаролот на рускиот...
Коронавирус Свет

Во Русија потврдени првите два случаја на омикрон

M T
Во Русија се потврдени првите два случаја со омикрон варијантата на коронавирусот. Видот Омикрон е потврден кај две лица кои пристигнале од Јужна Африка, пренесе...
Свет

Америка со порака до Русија: Повлечете ги војниците од украинската граница или ќе следат тешки санкции

M T
Соединетите Американски Држави ја повикаа Русија да ги повлече своите војници од украинската граница, предупредувајќи дека руската инвазија ќе предизвика санкции потешки од сите досега...
Свет ТОП ВЕСТИ

Најголема катастрофа во Русија во последните 10 години: Бројот на жртви во рудникот се искачи на 57

M T
Инцидентот се случи откако се запали јагленовата прашина во вентилационата шахта , исполнувајќи го окното на сибирскиот рудник со чад, поради што на лице место...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Русија рекорден број на починати, многу болници би можеле да останат без кислород

M T
Во Русија денеска е забележан рекорден број на смртни случаи како последица на инфекција со Ковид-19. Во последните 24 часа починале 1.239 лица, соопштија властите....
Свет

Падна авион во Русија, има загинати

M T
Рускиот авион Ан-12 исчезна од радарот, изјави портпаролот на Министерството за вонредни ситуации на земјата. Во моментот на исчезнувањето во авионот имало осум лица. Портпаролот...