6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » лидери
Свет

Лидерите на Турција и Израел се сретнаа првпат од 2008 година

M T
Израелскиот премиер Јаир Лапид и турскиот претседател Таип Ердоган вчера се сретнаа на маргините на Генералното собрание на ОН, што го означи првиот разговор во...
Свет

Борел разговараше со лидерите на Западен Балкан за последиците од војната во Украина

M T
Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел, вчера во Њујорк приреди неформален ручек со лидерите од Западен Балкан, на кој главна...
БизнисСвет

Лидерите на Г7 сакаат да ја ограничат цената на руската нафта

M T
Лидерите на Г7 – индустриски најразвиени земји планираат да ја ограничат цената на руската нафта и да усвојат пакет координирани акции со цел да се...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Зеленски: Џонсон помага повеќе од другите лидери

M T
Претседателот на Украина Володимир Зеленски даде интервју за магазинот „Економист“ во кое изјави зошто е важно да се запре рускиот лидер Владимир Путин. Во интервјуто,...
Свет

Јанша: Некои лидери не сакаат проширување на ЕУ зашто вака имаат поевтина работна сила

M T
Словенија во текот на своето претседавање со Советот на ЕУ се избори во документите повторно да се воведе поимот „перспектива за членство“, наместо само „европска...
КоронавирусВо тренд...

Само со вакцина светските лидери ќе можат да држат говор пред Советот за безбедност на ОН

M T
Светските лидери ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот за да зборуваат пред Советот за безбедност на Обединетите нации, изјавија официјални лица за состанокот закажан...