Browsing Category

Uncategorized

Германија: Формирањето косовска војска ќе го загрози дијалогот

Германската влада оценува дека формирањето косовска војска, најавено за 14 декември, го загрозува дијалогот меѓу Белград и Приштина и предупредува дека косовските власти мора да ја насочат енергијата во почнувањето социјални и економски…

(Видео) Јанушев: Протестниот марш е против црнилата на СДСМ и Владата на Заев

За година и половина власт нема ниту еден капитален проект со кој може да се пофалат, но затоа има криминални тендери, корупција, сомнежи за тешки проневери и изневерени очекувања, обвини генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.…

(Видео) Арсовски: СДСМ во опозиција ветуваше кули и градови, а сега нема ниту клинец заковано

Додека СДСМ беше во опозиција ветуваше кули и градови, а сега нема ниту клинец заковано, рече на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, и додаде дека најдобар доказ за тоа е срамното ниско ниво на реализација на…

(Видео) Наташа Габер-Дамјановска избрана за нов директор на Академијата за судии и обвинители

Со двотретинско мнозинство од осум гласа „за“ и еден воздржан, поранешната уставна судијка Наташа Габер-Дамјановска денеска на јавна седница е избрана за нов директор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ од страна на…

Почина познатиот италијански режисер Бернардо Бертолучи

Италијанскиот режисер Бернардо Бертолучи почина nа 77 години. Бернардо Бертолучи е познат по филмовите Конформист (1970), Последното танго во Париз (1972), Дваесеттиот век (1976), Последниот кинески цар (1987), Малиот Буда (1993),…

(Видео) Стоилковски: Апелација да се издигне над политичкиот прогон и да ги отфрли одлуките за…

Апелациониот суд утре мора да ги земе предвид фактите на одбраната на Миле Јанакиески и Кирил Божиноски, и да донесе решение во кое ќе ги отфрли одлуките за нивен притвор базирани врз фингирана службена белешка од УБК, класифицирана како…

(Видео) Димитриев бара повеќе пари за Комисијата за надзор на ПИ-мерките

Претседателот на собраниската Комисија за надзор на примената на посебната истражна мерка од МВР, Финансовата полиција, Царинската управа и Министерството за одбрана, Емил Димитриев, побара повеќе пари за успешна работа на ова работно тело.…

Арсовски: СДСМ да каже кои 650 работници ќе бидат избркани од „Југохром“

СДСМ и Кочо Анѓушев сѐ уште не кажаа кои се тие 650 од 1.200 работници во „Југохром“ кои нема да одат на работа кога ќе се рестартира комбинатот, изјави на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.…

(Видео) Најмалку 30 луѓе загинаа во невреме во Саудиска Арабија

Саудиска Арабија изминативе неколку дена ја погоди невреме какво што немало со години. https://www.youtube.com/watch?v=59vjEDg_DKw Како што пишуваат медиумите, многу куќи и други објекти се оштетени во невремето и поплавата. Во…

Бошњаковски: Наводите за азил се лажни, Груевски ќе биде екстрадиран во Македонија

Груевски ќе се врати во Република Македонија и тука ќе ја отслужи казната. Наводите во барањето за азил се целосно лажни и очекуваме дека унгарските власти ќе ја отповикаат одлуката за азил и дека Груевски ќе биде екстрадиран, изјави…

(Видео) Заев: Пред македонското знаме во НАТО ќе стоиме гордо, договорот го потврди и заштити…

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на покана на Главниот одбор на Сојузот на борците од Народно-ослободителната антифашистичка војна на Македонија, како и на Градскиот одбор на град Скопје на, учествуваше на дебатата што оваа…

(Видео) Арсовски: Секое просечно четиричлено семејство од вчера е задолжено со 200 евра

Неспособната Влада на Заев и министерот за задолжување, Тевдовски, вчера направија нов долг од 98 милиони евра. Ова значи дека секој човек во Македонија од вчера е задолжен со 50 евра, а секое просечно четиричлено семејство е задолжено со…

(Видео) Стоилковски: Почитувани судии од Апелација, исправете се над театарската претстава наречена…

Почитувани судии од Апелациониот суд, издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на одлуката и исправете се над театарската претстава наречена притвор за Миле Јанакиески…

(Видео) Костадинов: Проблемот со „Југохром“ е решен, залудни се обвинувањата на Мицкоски

Со обвинувањата дека се одложува отворањето и рестартирањето на „Југохром“ со нови пумпи за прочистување на воздухот, Мицкоски потврдува дека останува единствениот бранител на криминалот на неговиот ментор Никола Груевски и неговите…

Заев-Самуелсен: Данска ги поддржува перспективите на Македонија во ЕУ и ја смета за добредојдена во…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Андрес Самуелсен, министер за надворешни работи на Кралството Данска. Министерот, Самуелсен, рече дека нашата држава е добредојдена во НАТО, дека Данска…

(Видео) Николовски: Пет милиони евра повеќе за капитални проекти во водостопанството во 2019

Новиот предлог-буџет за 2019 година за секторот земјоделство предвидува мерки и политики што се во насока на унапредување на земјоделството преку зголемување на обработливите површини, создавање услови за модерно и конкурентно земјоделско…

(Видео) Во законот за амнестија треба да се дефинира за што ќе бидат амнестирани обвинетите

„Ако спроведувате закон, секој што влегол во Собранието неовластено со упад, без оглед дали извршил насилство, треба кривично да одговара“, рече министерката за правда Рената Дескоска-Треневска.…

(Видео) Адвокатите на обвинетите за смртта на Саздовски побараа изземање на судечкиот совет што го…

Адвокатите Насер Рауфи и Асмир Алиспахиќ, кои ги застапуваат обвинетите Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за смртта на Никола Саздовски, на денешното рочиште во судот побараа изземање на судечкиот совет што го води случајот.…

(Видео) Арсовски: Заев и Тевдовски во новиот Буџет за 2019 година предвидуваат да соберат од…

Заев и Тевдовски со новиот Буџет паралелно со кој ќе биде воведен и прогресивниот данок, директно ги осиромашуваат граѓаните и влијаат на нивниот живот и животен стандард, обвини денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче…

КНЕДЛИ СО КАЈСИИ: Омилениот десерт на малку поинаков начин (ВИДЕО)

Искористете ја сезоната на кајсии на најдобар можен начин. Овие кнедли можат да бидат десерт или цел оброк. Состојки: 500 гр компири 15 кајсии 200 гр брашно 2 лажици гриз 100 гр презла малку масло 1 јајце сол шеќер 1 ванилин…