15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : korona

Коронавирус Македонија

Болниците во Тетово, Гостивар, Кичево и Струга преполни со пациенти со коронавирус

M T
Состојбата во болниците и натаму е иста. Со преполнети капацитети во моментов функционираат болниците во Тетово и Гостивар, нешто слично и во Кичево и Струга,...
Коронавирус Свет Во тренд...

Коронавирусот се шири низ Австралија, по Сиднеј и Мелбурн оди во карантин

M T
Поради ширењето на заразата со коронавирус, австралиската држава Викторија, со главен град Мелбурн, денеска прогласи петдневен карантин, приклучувајќи му се на Сиднеј, кој се бори...
Коронавирус Свет Во тренд...

Мала држава во Европа ја победи короната, бидејќи не е членка на ЕУ

M T
Мала земја во Европа, со 34.000 жители, може да здивне откако вакцинираше над 70% од населението и се подготвува да прогласи крај на пандемијата. Станува...
Коронавирус Во тренд...

Грчки лекари: Детално да се испита поврзаноста помеѓу коронавирусот, полот и вакцините

M T
Веќе е познато дека Ковид-19 не влијае на двата пола на ист начин, а со овој проблем, како што пренесуваат медиумите, се занимаваат лекарите на...
Коронавирус Во тренд...

ЕУ: Тие што не се вакцинираат, сами да си платат за лекувањето

M T
Хрватскиот министер за здравство Вили Берош изјави дека ЕУ веќе размислува за оние кои одбиваат да се вакцинираат против коронавирус сами да ги сносат трошоците...
Македонија Во тренд...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се разбуди од сон за короната, но нивните предлози се одамна имплементирани

M T
Реакција од СДСМ на прес-конференцијата на Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ се разбуди од зимскиот сон кога станува збор менаџментот на корона кризата и реши...
Коронавирус Свет

Бројот на заболени со Ковид-19 во Англија се зголеми за четири пати во последниот месец

M T
Бројот на заболени со Ковид-19 во Англија се зголеми за четири пати во последниот месец, додека британскиот премиер, Борис Џонсон, објави дека има намера целосно...
Коронавирус Свет

СЗО предупредува, внимателно да се укинуваат мерките против Ковид-19ва, внимателно да се укинуваат мерките против Ковид-19

M T
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за итни ситуации, Мајкл Рајан, ги повика државите да бидат многу внимателни во ублажувањето на мерките воведени поради Ковид-19,...
Коронавирус Свет

Корона-кластер во Истражен комитет на австрискиот парламент

M T
Во австрискиот парламент се појави корона-кластер меѓу членовите на Истражниот комитет во врска со корупцискиот скандал „Ибица“, кој неодамна го сослушуваше канцеларот, Себастијан Курц. Прво...
Centar Бизнис Мозаик Во тренд...

Пет најбарани професии – Повеќето беа „наметнати“ од короната, но тука се да останат

M T
Кога короната започна минатата пролет, од ден на ден гледавме како се менува светот пред нашите очи. Сега, кога ситуацијата е многу постабилна, некои промени...
Коронавирус Свет

Паника во Израел, во карантин ќе се ставаат и вакцинираните кои биле изложени на делта видот

M T
Израел денеска ги овласти здравствените власти да го стават во карантин секој за кого ќе проценат дека бил изложен на делта сојот на коронавирусот, дури...
Коронавирус Свет Во тренд...

„Ламбда“-нов вид на коронавирус се шири низ Латинска Америка, експертите загрижени

M T
Додека научниците во Германија предупредуваат на опасноста од „делта“ или т.н индиски сој на коронавирус, во светот веќе се шири нова варијанта на коронавирусот. Научниците...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши вонредната владина седница: Прогласена кризна состојба на територијата на цела Македонија – донесени се и серија важни одлуки поврзани со ковид 19 ситуацијата

CENTAR MKD
Од 23-тата Владина седница: Донесена Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска; Прифатена Информацијата за изменување и дополнување...
Коронавирус Свет

Бројот на заразени во Швајцарија надмина 100.000

CENTAR MKD
Во Швајцарија, во последните 24 часа се потврдени 6.634 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени достигна над 100.000. Во истиот период...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши владината седница, донесени серија важни одлуки

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 11-та седница ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за задолжително носење заштитни маски или заштитна опрема...
Коронавирус Свет

Лекарите за здравствената состојба на Трамп: Двапати му опадна нивото на кислород, но сега е подобар

CENTAR MKD
Тим лекари од Белата куќа денеска одржаа прес-конференција за да известат за здравствената состојба на американскиот претседател Доналд Трамп. Велат дека денеска е подобар, но...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Досега 13 заболени од коронавирус – кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа

CENTAR MKD
Владата вчера донесе одлука за воведување кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа. Кај четири лица од овие општини е потврден коронавирус, тие се...
Centar Македонија Во тренд...

Владата донесе важни одлуки по најновите случувања со коронавирусот – ова се деталите

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести на Министерството за здравство да се продолжи препораката за ограничување на јавните...
Centar Македонија

(ВИДЕО) Д-р Филипче: Возачот на комбето со сомнителни симптоми е изолиран во болницата во Струмица

CENTAR MKD
Возачот на комбето, со кој патувала пациентката кај која беше откриен корона вирусот, сигнализирал дека има кашлица и болки во градите, по што бил спроведен...