11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » донација
Македонија

Јапонија донира 61.801 евра на универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби

M T
Амбасадорот на Јапонија, Савада Хиронори, присуствуваше на церемонија за комплетирање на GGP-проект во Универзитетската Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – Скопје. Церемонијата беше...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Пристигнаа над 250.000 дози на „Фајзер“ како донација од Италија

M T
Во Скопје пристигна првиот дел од италијанската донација од 250.380 вакцини на компанијата „Фајзер“ (втората пратка пристигнува в среда, 9 февруари). Ова е најголемата донација...
Македонија

Донација на ОКТА за Здружението на граѓани за поддршка на лица со ретка болест Вилсон

M T
Компанијата ОКТА и годинава обезбеди донација за Здружението на граѓани за поддршка на лица со ретка болест Вилсон, кое го поддржува од неговото основање. Донираните...
Македонија

Донација од САСА на меѓународниот ден на лицатa со попреченост

M T
И оваа година, по повод 3. Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, САСА продолжи со својата континуирана поддршка наменета за овој важен сегмент...
КоронавирусСвет

Соединетите Американски Држави ќе ги удвојат своите донации во борбата против ковид-пандемијата

M T
САД ќе ги удвојат донациите на вакцината против Ковид-19 и ќе се обидат да ја соберат меѓународната заедница околу една многу амбициозна цел, 70-процентна вакцинираност...
+МакедонијаБизнис

Парични награди за вработените во САСА и донација од 120.000 долари за нов градски парк

M T
И покрај сите предизвици и ограничувања предизвикани од Ковид-19 пандемијата, Рудник САСА и оваа година на соодветен начин го одбележа 28. Август – Денот на...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

Филипче-Најт: Со донација од САД, ЗД Пробиштип е прв гасифициран објект во регионот

M T
Импресивната соработка, помошта којашто во континуитет ја добиваме од нашиот најголем и најважен стратешки патнер САД во реализација на големи и за нас многу битни...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...ТОП ВЕСТИ

Во Македонија стигнаа 100.000 вакцини од „Астразенека“, донација од Грција

M T
Грција ѝ донира 100.000 вакцини од „Астразенека“ на Македонија. Истите веднаш ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови и наменети за лица над 60 години. „Денес...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Филипче-Радман: Донација од 10.000 вакцини од Република Хрватска, уште 20.000 вакцини во периодот што следува

M T
Пријателството со соседите не препознава граници. На денешната средба министрите Венко Филипче и Гордан Грлиќ Радман, ја испратија оваа порака до граѓаните. Покрај пречекот на...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Во Македонија ќе стигнат 10.000 вакцини од „Астразенека“, донација од Хрватска

M T
Дест илјади вакцини на „Астразенека“ денеска ќе стигнат во земјава како донација од Хрватска, а во текот на наредната недела се очекува да стигнат и...
Македонија

Филипче: Пуштен во употреба новиот лабораториски фрижидер за Клиниката за Ортопедија, донација од Германската амбасада

M T
Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн денес на Клиниката за Ортопедија при ТОАРИЛУЦ го пуштија во...
БизнисТОП ВЕСТИ

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

CENTAR MKD
И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај...