Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусВо тренд...

Само со вакцина светските лидери ќе можат да држат говор пред Советот за безбедност на ОН

Светските лидери ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот за да зборуваат пред Советот за безбедност на Обединетите нации, изјавија официјални лица за состанокот закажан за следната недела -21 септември.

Првиот голем светски дипломатски настан во ОН од почетокот на пандемијата ќе се случи наскоро, а њујоршката службеничка задолжена за меѓународни прашања, Пени Авејварден, им рече на членовите на Советот дека ја разгледуваат салата каде што ќе се одржи состанокот.

„Горди сме што можеме да кажеме дека ќе ги продолжиме нашите напори за да ја осигураме безбедноста на членовите на Советот за безбедност на ОН и на нашите њујорчани за време на пандемијата“, рекоа Авејварден и градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, во заедничка изјава.

Тие додаваат дека градот нуди бесплатна вакцина за вакцините на „Џoнсон и Џонсон“, како и тестирање пред зградата на Обединетите нации за време на состанокот.

Претседателот на Советот за безбедност, Абдулах Шахид го поздрави барањето за задолжителна вакцинација, велејќи дека тоа е важен чекор за враќање на целосното, нормално функционирање на Советот за безбедност.

Меѓутоа, рускиот амбасадор Василиј Небензија го критикуваше барањето за вакцина како очигледно дискриминаторско кршење на правата во ОН.

Американскиот претседател Џозеф Бајден исто така треба да зборува на состанокот на Советот за безбедност на ОН.

Можеби ќе ве интересира

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T

Лидерите на Турција и Израел се сретнаа првпат од 2008 година

M T

Борел разговараше со лидерите на Западен Балкан за последиците од војната во Украина

M T

Во Хрватска денеска почнува вакцинацијата против омикрон

M T

Оваа вакцина ќе го промени светот

M T

Џонсон во прошталниот говор како премиер се опиша себе како бустер ракета: „Тоа е тоа, народе“

M T