Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay/Илустрација
Коронавирус Centar Свет

Русија развива вакцина против неколку вируси одеднаш

Специјалисти од Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија на Гамалеј започнаа претклиничка студија за вакцина за истовремена заштита од неколку различни вируси или неколку видови на ист вирус. „Зборуваме за вакцина што ја започнавме со тестирање на мајмуни.

Целта на оваа технологија е да можеме истовремено да ги заштитиме луѓето од различни видови на еден патоген, па дури и од повеќе вируси што циркулираат истовремено кај човечката популација “, изјави директорот на центарот Гамалеја, Александар Гинтсбург.

Тој рече дека овие иницирани претклинички студии за новата вакцина немаат никаква врска со вакцината против Ковид-19 Спутник В, која исто така беше развиена од центарот Гамалеја.

Претходно овој месец, руската биофармацевтска компанија Нанолек објави дека ќе започне комбинирани клинички испитувања на вакцини против коронавирус за една година.

Според компанијата, комбинираната вакцина би го намалила кумулативниот ризик од истовремена употреба при епидемии на грип и ковид -19.

Русија досега има развиено пет вакцини против Ковид-19, а тоа се Спутник В и Спутник Лајт развиени од Центарот Гамалеја, ЕпиВак Корона и ЕпиВак Корона-Н развиени од Вектор Државниот истражувачки центар за вируси и биотехнологија и КовиВак развиен од Федералниот истражувачки центар за истражување и развој Чумаков. Вакцините Спутник В, ЕпиВак Корона, ЕпиВак Корона-Н и КовиВак се даваат во две дози, додека Спутник Лајт е вакцина од една доза.

Можеби ќе ве интересира

Најголема катастрофа во Русија во последните 10 години: Бројот на жртви во рудникот се искачи на 57

M T

Путин меѓу првите ја прими новата руска вакцина во спреј против Ковид-19

M T

Вакцината ефикасна: Сојот Делта плус предизвикува помалку симптоми

M T