Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Швајцарија
Свет Во тренд...

Русија одговара на швајцарските санкции со забрана на летови

M T
Русија забрани на авиони регистрирани во Швајцарија да влезат во нејзиниот воздушен простор, соопшти денеска Федералната управа за воздухопловство на земјата Росавијација. Овој потег беше...
Коронавирус Свет

Во Швајцарија се откриени 8.000 лажни ковид потврди

M T
Повеќе од 8.000 фалсификувани сертификати за вакцинација се издадени во швајцарскиот кантон Сент Гален, изјави регионален претставник. Истражувањето сега е насочено кон група вработени кои...
Свет

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

M T
Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го поминаа правниот преглед и сега...
Коронавирус Свет Во тренд...

Омикрон влезе во училиштата во Швајцарија – 2000 лица се во карантин, најмногу деца

M T
Швајцарските кантони Женева и Вауд ставија во карантин 2.000 луѓе, главно деца, откако во меѓународно училиште беа откриени два случаи на коронавирус од типот Омикрон....
Коронавирус Свет Во тренд...

Швајцарија ги наградува граѓаните кои убедиле други да се вакцинираат против ковид

M T
Швајцарија нуди ваучери за подарок на луѓето кои што ги убедуваат другите да се вакцинираат против Ковид-19, објави вчера швајцарската влада. Од секое ново вакцинирано...
Бизнис Свет

Швајцарија ќе им даде 1,2 милијарди евра на сиромашните земји на ЕУ

M T
Швајцарија деблокираше вкупно 1,3 милијарди франци (1,2 милијарди евра) финансиска помош за посиромашните земји-членки на ЕУ, во обид да ги поправи затегнатите односи со најголемиот...
Свет

Швајцарија нема да прима големи групи авганистански бегалци

M T
Швајцарија нема да прифаќа големи групи авганистански бегалци, објави денеска владата на оваа земја. Хуманитарни визи ќе бидат земени предвид за оние луѓе кои се...
Коронавирус Свет

Бројот на заразени во Швајцарија надмина 100.000

CENTAR MKD
Во Швајцарија, во последните 24 часа се потврдени 6.634 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени достигна над 100.000. Во истиот период...