Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » војници
Војна во УкраинаСвет

Украина: Руските војници дезертираа, ги соблекоа униформите и тајно бегаат во Русија

M T
Украинската војска соопшти дека руските сили во регионот на Харков претрпеле значителни загуби, поради што некои војници дезертирале и ги соблекле униформите за да не...
Свет

Путин: Неприфатливо отстранување на спомениците на советските војници

M T
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека за Русија е неприфатливо во некои земји да се отстрануваат спомениците на советските војници. „Со болка во срцето гледаме...
Свет

Кина испраќа војници во Русија за да ја зајакне соработката

M T
На крајот на август Кина ќе испрати војници во Русија на заеднички воени вежби со цел зајакнување на соработката меѓу двете армии, соопшти кинеското Министерство...
Свет

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

M T
Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел од британската програма која има...
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: Украинските војници се повлекоа од Лисичанск

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа призна дека украинските сили се повлекле од Лисичанск во Донбас. Тој вети дека ќе ја врати контролата врз областа,...
Војна во УкраинаСвет

Министерот за одбрана на Украина: Млади и неискусни војници гинат на фронтот , тоа е неизбежно

M T
Украонскиот министер за одбрана Алексеј Резников во интервју за „Економист“ изјави дека поради големите загуби Киев испраќа неискусни млади војници на фронтот. „Економист“ пишува дека...
Војна во УкраинаСвет

Зеленски ги посети украинските војници: Победата е најважна работа, но не по секоја цена

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги посети војниците на источниот фронт за подобро да ја разбере позицијата на украинските бранители, пренесуваат светските агенции. Тој според написите...
Свет

Во Велика Британија уапсени седум војници поради дрога и перење пари

M T
Шест војници и еден ветеран во Велика Британија се уапсени под сомнение за дрога, позајмување пари и перење пари. Министерството соопшти дека шест војници на...
Војна во УкраинаСвет

Путин првпат ги посети ранетите руски војници во Украина

M T
Рускиот претседател Владимир Путин вчера за првпат ги посети војниците ранети во Украина, три месеци по почетокот на офанзивата на соседната земја. На снимката на...
Војна во УкраинаСвет

Нов Зеланд испраќа војници во Велика Британија за обука на украинската армија

M T
Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн денеска изјави дека нејзината земја ќе распореди дополнителни 30 војници во Велика Британија, со цел да ја поддржи обуката...
Војна во УкраинаСвет

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

M T
Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата, Зеленски рече дека секој ден...
Војна во УкраинаСвет

Украина: „Правиме се за да ги спасиме преостанатите војници од Азовстал“

M T
Украина прави се што е можно и невозможно за да ги спаси преостанатите борци заробени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол, изјави заменик-министерката за...
Свет

Белорусија распоредува војници на границата со Украина, потврдиле белоруските вооружни сили

M T
Белорусија ќе распореди трупи за специјални операции во три области во близина на границата со Украина, соопштиле белоруските вооружени сили, објавија светските агенции. Соопштението на...
Војна во УкраинаСвет

Ранети украински војници заробени во Азовстал молат за помош

M T
Серија фотографии објавени утрово на Телеграм од страна на борците на Азов ги прикажуваат лошите услови на ранетите украински бранители скриени под фабриката за челик...
Војна во УкраинаСвет

Украина објави нови бројки: Русите изгубија 20.600 војници

M T
Независниот весник Киев објави индикативни проценки за загубите на Русија од 18 април, според Вооружените сили на Украина. Врз основа на податоците, уништени се 20.600...
Војна во УкраинаСвет

Конашенков: Над 1000 украински војници се предадоа во Мариупол

M T
1.026 украински војници на 36-та поморска бригада се предадоа во Мариупол, потврди официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков. „ Во градот...
Војна во УкраинаСвет

Путин не постигна ништо – Најмалку 24.000 руски војници се повлекоа од Киев и Чернихив

M T
Американското Министерство за одбрана денеска соопшти дека руските сили целосно се повлекле од областите Чернихив и Киев. – Руските сили кои беа во близина на...
Свет

Постара жена од село во близина на Киев украла муниција од руски војници додека спиеле

M T
Постара жена во село во близина на Киев украла муниција од руски војници додека спиеле за време на окупацијата, јави германската новинска агенција ДПА. Жената...
Војна во УкраинаСвет

Сириски војници се борат со Русите во Украина за да ги прехранат своите семејства

M T
Сиријците кои се борат на страната на руската армија во Украина се платени по 5.000 фунти месечно, пишува Би-Би-Си. Еден сириски војник изјави за Би-Би-Си...