13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » сад

Tag : сад

Свет

САД добија нов национален празник

M T
Во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, републиканците и демократите со големо мнозинство гласаа за воведување нов федерален празник, 19 јуни. Празникот е во спомен на...
Коронавирус Centar

Америка во црно – рекордни 126 000 новозаразени и над илјада починати од ковид 19 за еден ден

CENTAR MKD
Вашингтон – Рекорден број нови случаи се регистрирани повторно во САД, бидејќи во саботата се заразија над 126.000 луѓе. Ова го покажуваат податоците на Универзитетот...
Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Новиот претседател Џо Бајден: Америка, чест ми е што ме избравте да ја водам нашата голема земја

CENTAR MKD
“Америка, чест ми е што ме избравте да ја водам нашата голема земја. Работата пред нас ќе биде тешка, но ви го ветувам ова: Јас...
Свет ТОП ВЕСТИ

Би-би-си: Кошмарните прогнози за американските избори се блиску до тоа да станат реалност

CENTAR MKD
Oткако американскиот претседател, Доналд Трамп, прогласи победа и најави правна битка во Врховниот суд, а Бајден рече дека е на пат кон победа, сценариото што...
Свет

Напад во близина на Белата куќа – приврзаниците на Трамп повредени ВИДЕО / ФОТО

CENTAR MKD
Вашингтон – Четири лица, жена и тројца мажи, беа ранети пред Белата куќа ноќта по изборите, според американските медиуми. Тие биле прободени со нож, немаат...
Centar Свет

Трамп се огласи по првите резултати

CENTAR MKD
Работите одат одлично, рече Трамп на својот профил на Твитер по првите неофицијални резултати од Индијана и Кентаки. Според Си-Ен-Ен, во првите области во Индијана...
Centar Свет

Може ли Трамп да одбие да го признае поразот и кој ќе го отстрани од Белата куќа ако не го стори тоа самиот?

CENTAR MKD
Целиот свет чека да слушне кој е победник на претседателските избори во САД. Тоа може да биде или Џо Бајден или Доналд Трамп повторно, а...
Centar Свет

Избори во САД: Во Њујорк регистрирани случаи на гласање во име на починати лица

CENTAR MKD
Случаи на гласање во име на починати лица се регистрирани во Њујорк, објави Њујорк дејли њуз. Според весникот, Изборниот совет добил гласачко ливче порано испратено...
Коронавирус Свет

САД со најголем број заразени од почетокот на пандемијата

CENTAR MKD
Во САД се регистрирани рекордни над 80.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа. Претходниот рекорд беше на 16 јули, кога за еден ден...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Северна Македонија и САД ја потврдија соработката за безбедност на 5G технологии

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на Соединетите Американски Држави Кеит...
Centar Македонија Технологија

Премиерот Заев и потсекретарот на САД, Крач ќе потпишат меморандум за разбирање за безбедност на 5G технологии

CENTAR MKD
Премиерот Заев и потсекретарот на САД, Крач, денеска во 17:00 часот ќе потпишат меморандум за разбирање за безбедност на 5G технологии Претседателот на Владата на...
Свет

Путин: Помина времето кога САД и Русија одлучуваа за сè

CENTAR MKD
Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека времето кога САД и Русија одлучувале за сè е минато. Тој изрази подготвеност да разговара и со други земји...
Коронавирус Свет

Американски научници против вирусот развиваат нова и поефикасна заштита од хируршките маски

CENTAR MKD
Научниците од Институтот за технологија во Масачусетс во американскиот град Кембриџ развиваат термичка маска што на 90 степени ќе убива патогени на коронавирусот и ќе...
Коронавирус Centar Свет

Пронајден нов коронавирус кај свињите: Покажува потенцијал за ширење кај луѓето

CENTAR MKD
Ново истражување од Универзитетот во Северна Каролина сугерира дека вид коронавирус што неодамна ја предупреди свињарската индустрија може да има потенцијал да се прошири и...
Коронавирус Свет

САД: Скоро 60.000 нови инфекции за еден ден

CENTAR MKD
Речиси 60.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Соединетите држави денес, што е најголем дневен број на новоинфицирани од почетокот на август. Според податоците...
Свет Во тренд...

Трамп организира собир во Белата куќа, в понеделник заминува за Флорида

CENTAR MKD
Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира денеска во Белата куќа да го организира својот прв настан откако му беше дијагностициран коронавирус. Тоа е нешто помалку од...
Свет

Повеќе од четири милиони Американци гласаа порано, се очекува рекорден одѕив

CENTAR MKD
Бројот на Американци кои гласаа пред претседателските избори во ноември е без преседан, според податоците за предвремено гласање, што може да биде навестување за рекорден...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

CENTAR MKD
Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот на седум милиони луѓе заразени со коронавирус. Откако пандемијата најсилно го погоди подрачјето на Њујорк,...