Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Шведска, Данска и Финска ќе престанат да ја користат вакцината на „Модерна“ за мажи под 30 години

Финска ќе ја прекине употребата на вакцината на „Модерна“ против „Ковид-19“ кај мажи родени 1991 година и подоцна, откако беа пријавени ретки кардиоваскуларни несакани ефекти, објави денеска Финскиот институт за здравје и социјална заштита.

Шведските и данските здравствени власти вчера објавија дека ќе престанат да ја користат вакцината на „Модерна“ за помлади лица и деца.

Норвешка веќе ја користи вакцината на „Фајзер“ за сите деца, а сега се препорачува и за мажи на возраст под 30 години.

Нордиските земји својата одлука ја засноваа на необјавена нордиска истражувачка студија која вклучува податоци од Финска, Шведска, Норвешка и Данска.

Можеби ќе ве интересира

Путин меѓу првите ја прими новата руска вакцина во спреј против Ковид-19

M T

Вакцината ефикасна: Сојот Делта плус предизвикува помалку симптоми

M T

Објавена е голема студија за несаканите ефекти од вакцините Фајзер, Модерна и Јансен

M T