16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Индија
СветТОП ВЕСТИ

Труење со алкохол во Индија – Починале 26 луѓе, а над 30 се во болница

M T
Најмалку 26 луѓе починаа, а повеќе од 30 се хоспитализирани откако испиле домашен пијалок во западна Индија, соопштија властите. Според владиниот претставник Мукеш Пармер, смртните...
Свет

Големи поплави во Индија – Повеќе од 500.000 луѓе ги напуштија своите домови

M T
Повеќе од 500.000 луѓе ги напуштија своите домови во индиската североисточна држава Асам поради големите поплави предизвикани од дождовите во кои седум лица се удавија,...
Свет

Топлотен бран во Индија – во Њу Делхи измерени рекордни 49, 2 степени

M T
Индија ја зафати топлотен бран, а во Њу Делхи е забележана температура од 49 Целзиусови степени. Интензивни топлотни бранови ги погодија северните делови на Индија,...
Свет

Индија тестираше балистичка ракета што може да ја погоди целата територија на Кина

M T
Индија соопшти дека тестирала интерконтинентална балистичка ракета со нуклеарен капацитет од 5.000 километри. Во соопштението на индиската влада се наведува дека ракетата „агни-5“, која беше...
КоронавирусСвет

Моди: Индија испиша историја, аплицирани над милијарда вакцини

M T
Индија подели над милијарда дози вакцини за своите граѓани, а премиерот Нарендра Моди рече дека земјата „напишала историја“. „Сведоци сме на триумфот на индиската наука,...
Свет

Во Индија уапсени 28 лица за групно силување на девојче

M T
Индиската полиција уапси 28 лица под сомнение за групно силување на 15-годишно девојче, пренесува Би-Би-Си. Властите во Индија го истражуваат случајот во кој девојчето било...
Свет

Индија размислува да воведе политика за две деца и да стимулира стерилизација

M T
Светскиот ден на населението во Индија беше пречекан со предлог мерки за контрола на растот на населението. Новата политика за население предлага да се наградат...
КоронавирусСвет

За 24 часа во Индија речиси 39.000 новозаразени со Ковид-19

M T
Индија денеска регистрира 38.792 новозаразени со коронавирусот, објави Министерството за здравство. Во текот на претходните 24 часа 624 лица починаа од Ковид-19, а вкупниот број...
КоронавирусСвет

Во Индија 2.500 луѓе примиле лажна вакцина против коронавирус

M T
Илјадници Индијанци биле жртви на голема измама поврзана со лажни вакцини, а меѓу уапсените имало и лекари и други медицински работници, пренесува Си-Ен-Ен. Индискиот висок...
СветВо тренд...

Фаучи: „Делта“ сојот е најголема закана во напорите на САД за искоренување на коронавирусот

M T
„Делта“ сојот или т.н индиски вид на коронавирус е несомнено полесен и побрз за пренесување од оригиналната варијанта, сметаат експертите. „Делта“ варијантата на коронавирусот, кој...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Владата ја укина мерката карантин за патниците од африканскиот континент и Бразил

CENTAR MKD
На седницата, Владата донесе Одлука за престанување на важноста на мерката со која сите домашни и странски физички лица – патници од земјите од Африканскиот...
КоронавирусСвет

Вакцинацијата чини 6-7 долари за лице, Индија издвои 7 милијарди долари за заштита на населението

CENTAR MKD
Владата на Индија издвои околу 500 милијарди рупии (7 милијарди долари) за вакцинирање на втората по големина нација во светот, дознава „Блумберг“. Парите издвоени досега...