Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : ковид

Коронавирус Centar Во тренд...

Вечна дилема: Дали вашиот грип всушност беше КОВИД 19?

M T
За време на постудените месеци, нашиот имунитет обично слабее, така што може да страдаме од настинки, грип или некоја друга болест, и сега треба да...
Коронавирус

Најчести симптоми на продолжениот ковид

M T
Продолжениот ковид трае најмалку два месеца и најчесто се јавува кај луѓе помлади од 65 години. Како се препознава оваа состојба? Светската здравствена организација (СЗО)...
Коронавирус ТОП ВЕСТИ

Кинеска компанија планира тестирање на вакцина во форма на спреј за нос

M T
Кинескиот производител на вакцини „Пекинг Вантаи бајалоџикал фармаси ентерпрајс“ следниот месец планира да започне големо испитување на кандидати за вакцина против Ковид-19 во форма на...
Коронавирус Свет

СЗО: Опаѓа бројот на заразени со Ковид-19

M T
Бројот на заразени со Ковид-19 и смртни случаи од оваа болест во светот продолжи да опаѓа минатата недела, објави Светската здравствена организација. Помеѓу 13 и...
Македонија

Царовска се сретна со директорите на битолските училишта: Будно ја следиме состојбата со Ковид во училиштата, највисок приоритет е да останат безбедни и отворени што подолго

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска се сретна со директорите на основните и средните училишта во Битола. На состанокот, на кој присуствуваше и...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Вакцините го намалуваат ризикот од продолжен КОВИД

M T
Многу луѓе со новиот коронавирус се опоравуваат по четири недели, но некои продолжуваат да живеат со симптоми и последици неколку месеци по инфекцијата. Целосната вакцинација...
Свет

Половина Австралија е во карантин: „Мораме да научиме да живееме со Ковид“

M T
Австралија мора да почне да учи да живее со Ковид-19 откако ќе се вакцинираат повеќе луѓе, рече премиерот Скот Морисон, и покрај загриженоста во некои...
Коронавирус Свет Во тренд...

Првото лице кое во Болоња се зарази со ковид, сега има делта-сој

M T
Првото лице кај кое коронавирусот беше идентификуван минатата година во Болоња, сега е повторно инфицирано со делта варијантата на вирусот, пишува весникот „Ил Фато Котидијано“....
Коронавирус Македонија

Денеска се регистрирани 37 нови случаи на Ковид 19 – Нема починати лица

M T
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Нов удар врз ковид: Две групи лекови драстично ја намалуваат можноста за смрт

M T
Лековите за намалување на холестеролот можат да ја зголемат можноста за преживување на инфекција со ковид-19 и да го намалат ризикот од развој на потешка...
Коронавирус Свет Во тренд...

Повторно појава на ковид меѓу патници на крузер во Сингапур

M T
Крузерот „Пловидба од соништата“ на компанијата „Гентинг Круз Линесон“ се врати во пристаништето во Сингапур, поради сомнение дека еден 40-годишен патник е заразен со Ковид-19....
Коронавирус Свет Мозаик Во тренд...

Британските ученици користат сок од портокал за да го лажираат ковид-тестот

M T
Ученици во Британија откриле дека со примена на сок од портокал на брз тест на Ковид-19 може да се добие лажен позитивен резултат. Феноменот, кој...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Нов сој на коронавирусот стигна до Европа: Што се знае за него?

CENTAR MKD
Медиумите постојано шират вести за нови, наводно уште поопасни соеви на вирусот. Колку е опасен мутантот П.1? Тој се појави во Бразил во јануари, а...
Коронавирус Centar Македонија Во тренд...

Д-р Трајковски: Вирусот е насекаде – потребен е итен „локдаун“

CENTAR MKD
Професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Дејан Трајковски ги повикува здравствените власти веднаш да спроведат целосно затворање, за да се намали...
Centar Бизнис

Влада одлучи: Цела плата во тек на боледување од Ковид

CENTAR MKD
Владата информира дека на вчерашната седница ја разгледала Информацијата во врска сo регулирање на боледување на вработени лица заболени од КОВИД-19 како и вработени лица...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Високи бројки: 518 новозаразени и 9 починати од ковид 19 во Македонија

CENTAR MKD
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-261, Куманово-13, Штип-19,...
Centar Македонија Во тренд...

Попоски позитивен на ковид-19

CENTAR MKD
Поранешниот министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски е позитивен на коронавирусот. Оваа информација тој ја сподели на социјалната мрежа Фејсбук. -Добив позитивен...
Коронавирус Здравје

Мерки и препораки за заштита и превенција од коронавирус КОВИД-19

CENTAR MKD
Што е КОВИД-19? КОВИД-19 е нов вирус од фамилијата Коронавирус, првично откриен во Кина во декември 2019 година. Вирусот е причинител на акутно вирусно респираторно...