Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Вучиќ со драматична порака до дијаспората: Не доаѓајте, тоа би било нашиот крај

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја повика српската дијаспора да не доаѓа за време на велигденските празници како превенција од ширењето на коронавирусот. Вучиќ рекол дека во тој период се очекува пикот и дека доаѓањето на…

Трговските центри во Скопје со скратено работно време

Трговските центри Скопје Рамстор Мол и Капитол Mол најавуваат дека од денеска ќе работат со скратено работно време односно од 11 до 19 часот. Заради моменталната ситуација и потребите на граѓаните кои живеат во околните населби и град…

Заев се обрати до нацијата: Да се однесуваме одговорно – да ги следиме препораките и…

Фејсбук статус на лидерот на СДСМ, Зоран Заев: Да се однесуваме одговорно - да ги следиме препораките и мерките на институциите за заштита и спречување на ширење на коронавирусот, бидејќи јавното здравје е колективна одговорност.…

Влошена е состојбата на пациентката од Дебар – меѓу заболените и 15 годишно момче

Филипче најави дека попладне ќе предложи до Управувачкиот комитет целосно да с е затворат моловите и другите помали трговски центри бидејќи преставуваат голем ризик за ширење на вирусот.Пекарите да работат од шалтерите, препорака е да не…

Од коронавирус во светот се излекувани 72.551 лице

Во 145 земји пријавени се 145.553 потврдени случаи на коронавирус, според последните податоци. Досега се излекувани 72.551 лица, а 5.438 починати, објави „Worldometers“. Најголем број излекувани се забележани во Кина 65.564, по што…

Хавиер Солана има коронавирус

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Хавиер Солана, е примен во болница откако бил тестиран за коронавирус и резултатите биле позитивни. Како што изјавил изворот за агенциите, неговата состојба се подобрува и тој се следи од…

Излекуван е првозаразениот пациент со коронавирус во Хрватска

Двајцата браќа близнаци, кои први биле заразени во Хрватска од коронавирус, оздравеле. Првозаболениот со брза помош денеска ја напушта болницата, јавија хрватските медиуми. Неговиот брат беше отпуштен од болница пред неколку дена. И…

САД го повикаа кинескиот амбасадор на разговор поради теориите на заговор за коронавирусот

Вашингтон вчера го повика на разговор кинескиот амбасадор во САД откако кинески официјален претставник изјави дека постои теорија на заговор според која американската војска наводно го инјектирала коронавирусот во кинескиот град Вухан, каде…

Пендаровски ја ангажира Армијата во Дебар и Центар Жупа

Претседателот на државата, Стево Пендаровси, доцна синоќа донесе одлука за ангажирање на Армијата за поддршка на локалната самоуправа во Дебар и Центар Жупа и поддршка на полициските сили на МВР во обезбедување на дел од државната граница…

Од скопскиот аеродром вратени 26 странски државјани кои пристигнале од ризични земји

Во текот на вчерашниот ден, согласно одлуката на Владата, од два патнички авиони на скопскиот аеродром пристигнати од ризични земји беа вратени вкупно 26 странски државјани, информира Министерството за здравство. Од таму, исто така,…

Хавиер Солана заразен од коронавирус

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Хавиер Солана, во средата беше примен во болница, а откако му беше направен тест, истиот бил позитивен на коронавирус, јавуваат светските медиуми. Во петокот дневниот шпански весник ABC прв објави…

“Многу семејства ќе ги загубат своите најблиски пред време” – Што знаат…

Имаше нешто противречно во говорот на Борис Џонсон за реакцијата на Велика Британија на коронавирусот во четвртокот, анализира Си-Ен-Ен. Соочен од главните научни и медицински советници во земјата, Премиерот најави дека неговата влада се…

ВИДЕО: И во карантин Италијанците знаат како да се забавуваат

Италијанците иако во карантин знаат како да направат добра журка. На социјалните мрежи постојано се објавуваат видеа од тоа како граѓаните го поминуваат времето додека се заглавени во своите домови. Некои соседи почнале да прават и…

(Фотогалерија) Вонредна ситуација во Дебар

Оперативниот штаб одлучи во рамките на законската обврска да ги извести сите деловни субјекти, јавни и приватни претпријатија, за нивната обврска да го активираат оперативниот план за управување со кризи, предвиден со законот за заштита и…

Мерки и препораки за заштита и превенција од коронавирус КОВИД-19

Што е КОВИД-19? КОВИД-19 е нов вирус од фамилијата Коронавирус, првично откриен во Кина во декември 2019 година. Вирусот е причинител на акутно вирусно респираторно заболување. Преносот од човек на човек е можен, преку допир и преку капков…

Се одлагаат локалните избори во Британија

Поради коронавирусот се одлагаат локалните избори во Британија и изборот на градоначалник на Лондон закажани за 7 мај. Кабинетот на Борис Џонсон реши тие да бидат одржани на 6 мај наредната година, откако тоа го побара Изборната комисија…

Мвр вечерва интервенираше на Водно – Поголема група на млади се насобрала на едно…

- Во врска со препораките на Владата за преземање на мерки за расчистување на поголеми групи на луѓе јавни простори, како една од мерките за справување со корона вирусот, СВР Скопје презеде мерки за расчистување на поголема група на млади…

Пендаровски ја ангажираше Армијата – војската ќе им помага на граѓаните кои живеат…

Донесов одлука за ангажирање на Армијата на Република Северна Македонија за поддршка на локалната самоуправа во Дебар и Центар Жупа и поддршка на полициските сили на МВР во обезбедување на дел од државната граница со Република Албанија на…

Филипче предмалку соопшти: Патникот кој денес беше задржан на аеродром нема коронавирус…

Патникот кој денеска со авион пристигна од Германија и беше тестиран е негативен на корона вирусот. Патниците кои седеле во негова близина во авионот, а кои беа задржани во изолација на аеродромот во Скопје, се пуштени дома со препораки за…