15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : словенија

Коронавирус Свет

Вработените во јавната администрација во Словенија мора да се вакцинираат

M T
Вработените во државната администрација во Словенија ќе треба да се вакцинираат или да достават потврда дека го прележале коронавирусот, во спротивно нема да можат да...
Македонија

Словенија подготвена да понуди помош по трагедијата во Тетово

M T
Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. „Во разговорот, претседателот Пахор во свое лично име и во име на...
Коронавирус Свет

Нагло расте бројот на инфекции и хоспитализации во Словенија, предупредуваат лекарите

M T
Бројот на нови инфекции и хоспитализации во Словенија нагло расте, а главните причини се недоволната вакцинација на лица над 50 години и фактот дека сега...
Коронавирус Свет

Отказ за вработените во училиштата во Словенија доколку одбијат ковид-тестирањ

M T
На вработените во училиштата во Словенија им се заканува отказ доколку одбијат да направат ковид-тест. Според медиумите, во таа земја за една недела започнува новата...
Коронавирус Свет

Во Словенија голем пораст на бројот на заболени и хоспитализирани – секој петти тест е позитивен

M T
Во Словенија, во изминатите 24 часа се потврдени 477 нови случаи на коронавирус, односно секој петти тест е позитивен, со значително зголемување на бројот на...
Коронавирус Свет

Брзите тестови во Словенија веќе не се бесплатни за сите

M T
Во Словенија од денеска се наплатуваат брзите антигени тестови за коронавирус кои досега беа бесплатни, со цел владата сака да стимулира побрза вакцинација на населението...
Свет

Словенија ги повика сите членки на ЕУ на кризен состанок за Авганистан

M T
Словенија, како претседател на ЕУ, ги повика денеска сите членки на Унијата да се соберат на кризен состанок за да разговараат за ситуацијата во Авганистан,...
Македонија

Османи: Словенечкото претседателство ќе ја реафирмира европската перспектива на Западен Балкан

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се обрати на заедничката седница на Комисијата за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции на која...
Свет

Словенија ја промени одлуката: Транзит без ограничувања

M T
Словенечката влада ја смени својата одлука во последен момент и им дозволи на патниците во транзит низ земјата да минуваат без ограничувања. Ограничувањата се отстрануваат...
Македонија

Шахпаска-Циглер Краљ: Словенија е голем поддржувач на Македонија

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, синоќа по официјалната вечера на Вториот министерски состанок за вработување и социјални прашања меѓу ЕУ и Западен...
Свет

Словенија утре го презема претседателството со ЕУ, проширувањето најавено како приоритет

M T
Проширувањето на Европската унија, како еден од главните приоритети на словенечкото претседателство со ЕУ, е клучен стратешки одговор на бројните проблеми со кои се соочува...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Словенија 45 починати, 470 новозаразени од коронавирус

CENTAR MKD
Уште 45 лица починаа во Словенија како резултат на коронавирусот, со што вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 1.097, соопшти словенечката влада. Тестирани...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Короната ексалира на Балканот: Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

CENTAR MKD
Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432...
Коронавирус ТОП ВЕСТИ

Строгите мерки во Словенија остануваат на сила и следната недела

CENTAR MKD
Ригорозните мерки на запирање на социјалниот живот во Словенија ќе останат на сила и следната недела, одлучи владата на Јанез Јанша бидејќи епидемиолозите проценуваат дека...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

CENTAR MKD
Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за движење надвор од општината во...
Коронавирус Centar Свет

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

CENTAR MKD
Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат од Ковид-19. Ова е пропишано...
Коронавирус Свет

Словачка воведе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето

CENTAR MKD
Словачка донесе нови мерки за ограничување на движењето на граѓаните, откако беше потврден најголемиот број новозаразени во земјата од почетокот на пандемијата. Од денеска на...
Коронавирус Centar Свет

Нов црн рекорд во Словенија: уште 1.963 заразени, 18 починале

CENTAR MKD
Во последните 24 часа во Словенија се потврдени нови 1.963 случаи на инфекција со коронавирус, а 18 лица починаа, соопшти словенечкото Министерство за здравство. Според...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Потресна исповед на медицинска сестра која е на фронтот против корона: „Сите велат дека ние сме овци, а луѓето умираат“ (Видео)

CENTAR MKD
Градинки, хотели, продавници кои не продаваат производи кои се за основни потреби, како и студентски домови се затворени, со некои исклучоци, а јавниот превоз ќе...
Коронавирус Centar Свет

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

CENTAR MKD
Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на хоспитализирани лица и бројот на...